Kompensata wzajemnych należności powstalych przed ogloszeniem upadłości.

Odpowiedzi w temacie (2)

plborowski

26.9.2013

Witam. Mam problem ze spółka , która ogłosiła upadłość. Spółka ogłosiła upadłość 10 lipca, przed tą datą zostały wystawione faktury dla o u stron ( terminy płatności też były przed 10.07), dokonałem kompensaty należności, jednak dostałem wezwanie do zapłaty od tej spółki za faktury które mi wystawiła. Wg. mnie kompensata faktur wystawionych przed ogłoszeniem upadłości jest poprawna, jednak księgowy owej spółki tłumaczy a w zasadzie kręci, że gdy złożyli wniosek o upadłość wzajemnych faktur jeszcze nie było, nie zgłosili ich we wniosku i nie może ich kompensować. Czyli ja mam zapłacić a o swoje pieniądze mogę iść do sadu ponieważ już są w upadłości. Moim zdaniem chcą wyłudzić ode mnie pieniądze, myślę że samo złożenie wniosku o upadłość nie wpływa na możliwość kompensaty faktur powstałych po tym fakcie. Proszę o poradę Pozdrawiam B. Borowski

Nie znalazłeś odpowiedzi?

BarbaraSzopa

2013-09-26 18:43:51

Szanowny Panie, wierzyciel, który chce skorzystać z prawa potrącenia, składa o tym oświadczenie nie później niż przy zgłoszeniu wierzytelności. Złożenie oświadczenia konieczne jest zarówno w przypadku upadłości układowej jak i likwidacyjnej. Regulują to odpowiednio przepisy art. 89 ust. 3 Prawa upadłościowego i naprawczego oraz art. 96 PUiN. Termin zgłoszenia wierzytelności wskazywany jest w postanowieniu sądu o ogłoszeniu upadłości. Nawet jeśli termin ten juz upłynął, to i tak wierzyciel jest uprawniony do złożenia oświadczenia o potrąceniu. Jeśli jest Pan zaintersowany poradą w szerszym zakresie, proszę o kontakt tel. (nr znajdzie Pan na stronie www).

plborowski

2013-09-27 00:11:03

Witam. Dziękuję za szybką odpowiedź. Ostatnie krótkie pytanie: czy w stosunku do społki w upadłości mogę zastosować oświadczenie woli potrącenia art. 499 KC zamiast kompensaty umownej? Pozdrawiam.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: