Nazwana sprawcą, jednak również poszkodowana

Odpowiedzi w temacie (0)

MonikaKoc

25.6.2013

Witam! Przed zadaniem pytania chciałabym nakreślić sytuację, która miała miejsce kilka dni temu. Jest to notatka wysłana na polecenie PZU. Dla wyjaśnienia, ja jestem nazwana "sprawcą " kolizji. Oto sporządzane przeze mnie notatka: Poszkodowany kierujący autem marki VW BORA zatrzymał się przed innym zatrzymanym pojazdem. Miejsce zatrzymania poszkodowanego było w bezpośrednim sąsiedztwie ostrego zakrętu (w lewo). Prędkość dopuszczalna w tym miejscu wynosiła 90km/h jednak zważając na panujące warunki prędkość jadących samochodów powinna być znacznie niższa. Tego dnia była ograniczona widoczność spowodowana padającym deszczem. Na zakręcie była dodatkowo ograniczona widoczność przez drzewa, zarośla i inne kwitnące krzewy. Poszkodowany zatrzymał samochód ponieważ chwilę przed nim wjechał w zakręt z prędkością znacznie przekraczającą dopuszczalną samochód o numerze rejestracyjnym XXX, który w następstwie nie zachowania należytej ostrożności oraz niedostosowanie swoich umiejętności do panujących warunków(mokro droga, piasek, deszcz), wypadł z drogi i wpadł do pobliskiego rowu. W wyniku wyżej wymienionych zdarzeń kierujący pojazdem marki Nissan o numerze rejestracyjnym YYYYY nie miał szans na nie uderzenie w samochód stojący w niebezpiecznej odległości od ostrego zakrętu mimo, że kierowca Nissana jechał znacznie poniżej dopuszczalnej prędkości i ze świadomością, że jest to zakręt ostry i niebezpieczny (trasa często uczęszczana przez kierowcę Nissana). Gdyby samochody, w tym poszkodowanego, zatrzymały się kilka metrów dalej do zdarzenia by nie doszło. Niestety brak wyobraźni samochodów zatrzymujących się tuż za zakrętem miał swoje skutki w postaci zgłoszonej kolizji. Kierujący pojazdem marki Nissan nie mógł uniknąć zderzenia poprzez zjechanie na lewy pas ruchu ponieważ w tym momencie jechał nim innym pojazd, co skończyło by się ?czołówką?. Należy wspomnieć, że poszkodowany nie użył ?trójkąta? dla wcześniejszej sygnalizacji nadjeżdżającym, że miał miejsce wypadek. Po kolizji poszkodowany oraz oskarżony przestawili samochody w bezpiecznej odległości od zakrętu, oraz sygnalizowali kolizję innym uczestnikom drogi poprzez postawienie znaku ostrzegawczego (trójkąt). Moim drodzy, czy jest szansa, że nie potrącą mi zniżek ? Kto świadomy zagrożeń na drodze zatrzymuje pojazd na dłużej zaraz za zakrętem :/ Najgorsze, że z moje OC chcą odszkodowanie za szkodę na samochodzie (choć ja mam większe uszkodzenia, bo mam cały przód do remontu, a on do wyprostowania zderzak tylni) to jeszcze kierowca i pasażerka wystąpili o odszkodowanie za straty moralne i za to też podobno mogą mi zabrać zniżki. Proszę o radę co w takiej sytuacji zrobić. Iść do radcy prawnego czy poczekać z tym na decyzję czy zabierają mi zniżki ? Pozdrawiam

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.2.2015

  Mobbing w pracy - jak się bronić?

  Na czym polega i gdzie występuje mobbing, jak definiuje go polskie prawo? Jak bronić się przed mobbingiem i co przysługuje ofiarom mobbingu? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy? Tego wszystkiego (...)

 • 6.1.2005

  Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC - typowa procedura

  Dowiesz się jakich czynności jesteś zobowiązany dokonać, aby móc żądać odszkodowania od ubezpieczyciela. W jakim terminie powinieneś zawiadomić zakład ubezpieczeń o wypadku i co się stanie (...)

 • 27.6.2006

  Na jakich zasadach mały podatnik może wybrać kwartalne rozliczenie VAT bez stosowania metody kasowej?

  Dla małych podatników zostały przewidziane dwa szczególne sposoby rozliczeń z fiskusem w zakresie podatku VAT. Pierwszym z nich jest metoda kasowa. Mały podatnik może również wybrać możliwość (...)

 • 26.10.2018

  Jak zgłosić przestępstwo?

  Jeśli dana osoba jest świadkiem albo ofiarą przestępstwa, np. ktoś ukradł jej samochód albo rower ktoś ją oszukał, to może ona zgłosić takie zdarzenie na policji albo (...)

 • 16.2.2011

  Umowa spedycji

  Spedycja spełnia pomocniczą, ale ważną rolę w przewozie przesyłki. Obejmuje wiele różnych czynności faktycznych i prawnych, które potrzebne są do prawidłowego dokonania przewozu. (...)