niepozni kupujacy - forum prawne
Witam i posze o porade. W pazdzierniku 2009 moi rodzice zawarli przedstepna umowe sprzedazy nieruchomosci. Pobrali zadatek wliczony w poczet naleznosci, jednak w umowie nie zawarli klauzuli, ze zadatek przepada ze wzgledu na niewywiazanie sie stron z umowy ani ze przepada zaliczka w razie wycofania sie kupujacych. Termin realizacji sprzedazy napisano 30 marca 2010 roku.
Umowa zawarta zostala w domu, nie u notariusza. Rodzice dali kupujacym klucze i pozwolili kupujacym na robienie remontu i to tez nie jest w umowie!
jednak sprawa dotyczy nie kupna nieruchomosci i nie tego co zawarte jest w umowie a drogi dojazdowej.
Rodzice obok nieruchomosci w tym samym czasie sprzedali ziemie. Jednak i na ziemie i na dom jest ksiega wieczysta. Jednak droga jest wlasnoscia rodzicow.ktora nota bene niedawno kupili a teraz jest wspolwlasnoscia rodzicow i kupujacych ziemie. A na sluzebosc i wspolwlasnosc kupujacy dom sie nie godza. Chca miec droge dojazdowa na wlasnosc i zadna ugoda nie wchodzila w gre. Wielkrotnie dochodzilo do klotni i zmieniania zdan ze strony kupujacych.jednak do ostatecznej ugody nie doszlo.Niedawno kupujacy poinformowal rodzicow ze zostal oszukany na oklicznosc drogi i zrywa umowe. Rodzice nie zdali pieniedzy od kupujacych ziemie za droge tylko automatycznie sporzadzili wspolwlasnosc i gdyby nie robiono problemow stalo by sie w tym przypadku gdyby kupujacy dom poszli na ugode i chcieli byc wspolwlascicielami
Pytanie czy zadatek podlega zwrotu i co z wkladem w dom i remontem?
Czy kupujacy moga poczuc sie oszukani,z ta przyczyna, ze bylo od poczatku mowione ze beda wspolwlascicielami i nie dostana drogi na wlasnosc, jednak tego w umowie nie ma bo oczywiste bylo to ze bedzie wspolwlasnosc i umowa jest tylko i wylacznie na nieruchomosc!
Z czym rodzice moga sie spotkac w sadzie i na co maja byc przygotowani!
Za porade dziekuje!
Odpowiedzi w temacie: niepozni kupujacy (1)
Zgodnie z art. 394 kodeksu cywilnego:
* jeśli umowa zostaje rozwiązana za zgodą obu stron, to oczywiście zwracają one sobie wzajemne świadczenia, czyli zadatek wraca do konsumenta.
* jeśli umowa została wykonana prawidłowo, zadatek zostaje zaliczony w poczet ceny nieruchomości
* jeśli umowa nie została wykonana, bo kupujący z niej zrezygnował, zadatek przepada na rzecz sprzedającego
* jeśli umowa nie została zrealizowana z przyczyn leżących po stronie sprzedającego, kupujący może od umowy odstąpić i żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.
Jednak proszę pamiętać, że kwota wręczona sprzedającemu staje się zadatkiem jedynie jeśli została ona tak określona w umowie.
Co do reszty pytań, to trudno tu wnioskować bez znajomości szczegółów zawartej umowy. Natomiast na podstawie umowy cywilno prawnej zawartej bez notariusza, która dotyczy nieruchomości strony nie mają możliwości dochodzenia zawarcia i realizacji przyrzeczonej umowy przed sądem.
2010.1.12 18:38:57
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?