e-prawnik.pl Porady prawne

nowy podatek katastralny

Odpowiedzi w temacie ()

firlej1

20.6.2011

Słyszałem, że rząd chce wprowadzic nowy podatek tzw. katastralny, ma on udeżyć głównie w mieszkańców centów miast, o co dokładnie chodzi?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

expertyza

2011-06-21 09:56:37

Podatek katastralny to jeden ze sposobów opodatkowania nieruchomości, w którym wysokość podatku jest uzależniona od wartości katastralnej nieruchomości. Sprawiedliwość podatkowa wymaga, by podatek był płacony proporcjonalnie do wartości nieruchomości, tzn. najmniej obciążał podatników posiadajacych mały majątek. Opodatkowanie wg powierzchni prowadzi do tego, że podatnicy mający nieruchomości o tej samej powierzchni- jeden w atrakcyjnym miejscu w centrum miasta, drug na jego obrzeżach- płacą taki sam podatek, mimo że wartość ich nieruchomości jest inna. Podatek katastralny można porównać z podatkiem od zysku ze sprzedaży nieruchomości. Ten pierwszy jest bardziej skomplikowany, gdyż wymaga masowej wyceny nieruchomości, ten drugi jest określany jedynie przy sprzedaży nieruchomości. Podatek katastralny bardziej zachęca do sprzedaży nieużywanych nieruchomości, co korzystnie wpływa na ich podaż, podczas gdy podatek od zysku premiuje trzymanie nieruchomości w oczekiwaniu na wzrost cen. Paradoksalnie, wprowadzanie podatku katastralnego (np. kosztem obniżenia opodatkowania pracy) może prowadzić do zwiększenia dostępności nieruchomości dla przeciętnych obywateli. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania albo wątpliwości to zachęcam do kontaktu z Breslau Finance Group. Świetni doradcy, warto się ich poradzić. Kontakt na breslaufinance.pl

olinek7

2011-06-21 11:58:31

A kiedy można się spodziewać wejścia w życie  u nas tego podatku?

warazisław

2011-06-21 12:05:51

Raczej nei prędko, najpierw należało by uporządkować dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków oraz księgach wieczystych, a do tego daleka droga.. 

odon40

2011-06-21 15:27:58

ten podatek doprowadzi do tego, że wiele osób mieszkających w centrum dużych miast nie będzie stać na płacenie podatku od wartości nieruchomości i będą musieli się przenieść na przedmieścia..

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Podatek kastralny - nowe podatki Tuska. Witam. Donald Tusk zaprzecza coprawda jako by chcaił wprowadzić ten podatek, jednak moim zdaniem to dobry rzecz. Czemu osoby ze śródmieścia mają taką samą (...) czytaj dalej»

 • VAT-25 Witam, Zakupiłem motocyl w Stanach Zjednoczonych, motocyl przyszedl w kontenerze do Gdyni, nastepnie zostal oclony w Niemczech, gdzie zostało zapłacone 6% cło oraz 19% VAT od wartości motocykla, (...) czytaj dalej»

 • Podatek bankowy- nowy podatek Witam Mam pytanie czy jets prawdą to że bedzie podatek bankowy?Od kiedy co juz wiadomo?Z góry dziekuje za wiadomosc na ten temat czytaj dalej»

 • Umowa o dzieło - podatek Proszę o pomoc. Zajmuję się tworzeniem stron internetowych i chciałbym podpisywać umowy o dzieło, tylko nie wszystko jest dla mnie jasne... 1. Czy koszty uzyskania przychodu (...) czytaj dalej»

 • UE nałoży nowy podatek na paliwa !!! To będzie rewolucja w liczeniu obciążeń nałożonych na paliwa! Dziś akcyza liczona jest od objętości. Planowane zmiany mają uzależnić wysokość haraczu (...) czytaj dalej»

 • Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu (...) czytaj dalej»

 • wprowadzają nowy podatek od samochodu Witajcie Polacy! Zła wiadomość dla kierowców! Unia Europejska zamierza wprowadzić coroczny podatek ekologiczny. Jego wysokość zależeć będzie od ilości (...) czytaj dalej»

 • nowy podatek od lokat - jak ominąć? witam, nowe przepisy mają opodatkować każdy rodzaj lokat, niezależnie od kwoty uzyskanych odsetek. Czy jeśli podpiszę umowę o lokatę przed wejściem w życie (...) czytaj dalej»

 • Nowy Podatek Vat Słyszałam, że od 2010r. z płacenia podatku Vat są zwolnione firmy których dochód nie przekroczył 100tys. zł. moja firma jest płatnikiem Vat bo nasze dochodu przekraczały dotychczasowy (...) czytaj dalej»

 • spadek mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym mama nie pracowała i całośc nalezy sie (...) czytaj dalej»

 • Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...) czytaj dalej»

 • Nowy VAT i okolice Jestem dziennikarzem. Prowadzę jednoosobową firmę i jestem związany z publicznym radiem umową zawartą na czas nieokreślony z wyszczególnieniem obowiązków, praw i uposażenia. (...) czytaj dalej»

 • Podatek Akcyzowy - WÓDKA!! Witam mam takie pytanie. Bo to w sumie ważne jest żeby wiedzieć dużo o tym co się pije nie tylko o historii lakoholu, czy z czego jest robiony albo przez kogo i gdzie. (...) czytaj dalej»

 • Darowizna mieszkania dla syna od rodziców, jakie prawa prawa żony? Rodzice chcą przepisać dom dla mnie. Z żoną nie mamy rozdzielności majątkowej. Jak dokonać przepisania domu aby był on wyłącznie (...) czytaj dalej»

 • ALIMENTY na żonę ?! Jestem w trakcie rozwodu z orzekaniem o winie ze strony męża.. Od pięciu miesięcy jestem osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku. Mam zasądzone alimenty na dziecko w wysokości (...) czytaj dalej»