Forum prawne

nowy podatek katastralny - forum prawne

Słyszałem, że rząd chce wprowadzic nowy podatek tzw. katastralny, ma on udeżyć głównie w mieszkańców centów miast, o co dokładnie chodzi?

Odpowiedzi w temacie: nowy podatek katastralny (4)

Podatek katastralny to jeden ze sposobów opodatkowania nieruchomości, w którym wysokość podatku jest uzależniona od wartości katastralnej nieruchomości. Sprawiedliwość podatkowa wymaga, by podatek był płacony proporcjonalnie do wartości nieruchomości, tzn. najmniej obciążał podatników posiadajacych mały majątek. Opodatkowanie wg powierzchni prowadzi do tego, że podatnicy mający nieruchomości o tej samej powierzchni- jeden w atrakcyjnym miejscu w centrum miasta, drug na jego obrzeżach- płacą taki sam podatek, mimo że wartość ich nieruchomości jest inna.
Podatek katastralny można porównać z podatkiem od zysku ze sprzedaży nieruchomości. Ten pierwszy jest bardziej skomplikowany, gdyż wymaga masowej wyceny nieruchomości, ten drugi jest określany jedynie przy sprzedaży nieruchomości. Podatek katastralny bardziej zachęca do sprzedaży nieużywanych nieruchomości, co korzystnie wpływa na ich podaż, podczas gdy podatek od zysku premiuje trzymanie nieruchomości w oczekiwaniu na wzrost cen. Paradoksalnie, wprowadzanie podatku katastralnego (np. kosztem obniżenia opodatkowania pracy) może prowadzić do zwiększenia dostępności nieruchomości dla przeciętnych obywateli.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania albo wątpliwości to zachęcam do kontaktu z Breslau Finance Group. Świetni doradcy, warto się ich poradzić. Kontakt na breslaufinance.pl

A kiedy można się spodziewać wejścia w życie  u nas tego podatku?

Raczej nei prędko, najpierw należało by uporządkować dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków oraz księgach wieczystych, a do tego daleka droga.. 

ten podatek doprowadzi do tego, że wiele osób mieszkających w centrum dużych miast nie będzie stać na płacenie podatku od wartości nieruchomości i będą musieli się przenieść na przedmieścia..

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika