Forum prawne

Odmowa przyznania renty- co dalej?

Witam Moja mama miała wylew w sierpniu 2009 roku, miała sparaliżowaną prawą stronę i do tej pory nie ma sprawnej do końca prawej ręki. Z opinii lekarzy wynika, że już nie będzie mogła wrócić do pracy. W maju skończyła 55 lat, ma przepracowane ok 27 lat. Stanęła przed komisją lekarską, gdzie lekarz orzecznik stwierdził całkowitą niezdolność do pracy przez 2 lata. Jednak ZUS odmówił przyznania renty z powodu braku okresu składkowego (wymagane 5 lat). Przez ostatnie 10 lat ma przepracowane tylko 3 lata i 10 miesięcy, więc zabrakło 1 roku i 2 miesięcy. Słyszałem, że można napisać do prezesa ZUS wniosek o przyznanie renty w wyjątkowych okolicznościach, ale ponoć jest znikomy odsetek pozytywnie rozpatrzonych wniosków. Pytanie, czy w tym przypadku przysługuje mamie jakieś inne świadczenie? Słyszałem również o możliwości przyznania grupy inwalidzkiej, ale co to da, będzie się należało jakieś świadczenie? Bardzo proszę o pomoc, czy jest jakaś szansa na pomoc finansową.

2010.5.25 20:17:42

Odpowiedzi w temacie: Odmowa przyznania renty- co dalej? (23)

Proszę napisać odwołanie
i powołać się na wykładnie siedmiu sędziów
S.N 23-03-2006 I UZP 5/05.
Do otrzymania renty wystarczy 25 lat pracy oraz trwały uszczerbek na zdrowiu
Nie jest konieczny 5 letni staż pracy w ostatnim dziesięcioleciu2010.6.1 10:51:16

Dziękuję
Gdzie znaleźć tę wykładnię?

2010.6.2 7:4:11

Ok, znalazłem ten artykuł.
Mam kolejne pytanie, czy w związku z tym lepiej zlecić napisanie odwołania radcy prawnemu ( w oparciu o ten artykuł), jeśli tak to ile taka usługa może kosztować?

2010.6.4 8:40:14

Witam po dłuższej przerwie
Zgodnie z powyższymi informacjami mama złożyła odwołanie, które zostało napisane przez prawników z e-prawnik.pl. Już na samym początku babka w ZUS powiedziała, że jest to tylko kwestia wyroku, że renta powinna być przyznana, ale sprawa trafiła do sądu.
Dziś odbyła się rozprawa i rzeczywiście sąd zmienił postanowienie ZUS i przyznał mamie rentę. Okazuje się, że wymóg posiadania 5lat składkowych w ostatnim 10-leciu nie jest wymagany w przypadku przepracowania przez kobietę 20 lat i 25 lat dla mężczyzny. Sprawa trwała 10 min.
Zastanawiam się tylko dlaczego ZUS robi takie rzeczy, czyli nie działa zgodnie z prawem, czy urzędnicy nie znają tych przepisów?...

Jeszcze tylko musimy poczekać na potwierdzenie wyroku na piśmie i jeśli ZUS się nie odwoła to będzie OK. Na rozprawie był urzędnik z ZUS i gdy sąd zapytał czy ma coś do powiedzenia- powiedział, że nie.
Miejmy nadzieję, że nie będą się odwoływać, bo szkoda nerwów mojej mamy.

zdzislawkz- dziękuję bardzo za pomoc!.

2010.8.4 17:36:19

Witam !!
Mam pytanie a właściwie prośbę do Kriska79. Mianowicie mój ojciec a więc cała rodzina jesteśmy w analogicznej sytuacji jak ta opisana przez Kriska79.Na tą chwilę mamy jeszcze tydzień na napisanie odwołania od negatywnej decyzji w sprawie przyznania renty.Chciałby w związku z tym poprosić Kriska79 o przesłanie na maila odwołania które pomogli mu napisać prawnicy z e-prawnik.pl , jestem przekonany ze to znacznie ułatwiłoby doprowadzić tą sprawę do pomyślnego końca.Mój email pawelck1987@o2.pl Przepraszam że moim postem zaśmiecam całe forum ale nigdzie nie mogłem znaleść maila bezpośrednio do kriska79.
Pozdrawiam

2010.11.29 18:37:0

jestem po operacji raka płuc mam usunięte 2 płaty płuc ,od orzecznika zus dostałem trwałą niezdolność do pracy z czym się zgadzam ale zus odmówił mi świadczeń bo w ostatnim 10 leciu nie pracowałem ,mam tylko 14 miesięcy do emerytury ale zus jest uparty i nie wiem dlaczego odmawia ludziom świadczeń ,ja oddałem sprawę do Sądu bo wiem ze trzeba mieć przepracowane 25 lat i całkowitą niezdolność do pracy w przypadku mężczyzny a kobiety 20 i Sąd przyznaje świadczenia a ZUS to utrudnia i naraża Państwo na koszty więc dlatego powiadomiłem jeszcze Ministra Pracy i Polityki Społecznej ul Nowogrodzka 1/3 oo-513 Warszawa

2012.11.19 6:41:36

Witaj mercedes312. Proszę napisz czy wygrałeś sprawę w Sądzie.
Jestem w podobnej sytuacji i nie wiem co robić.

2013.3.22 8:49:15

w sądzie sprawę przegrałem ,tylko strata czasu bo czekałem 3 miesiące i nic ,ale musisz to przejść sprawa musi się odbyć, puzniej napisz o przyznanie ręty w drodze wyjątku do Białegostoku do Prezesa ZUS ,ja napisałem nawet do kancelari Prezydenta ,a oni wysłali dokumenty do departamentu do Warszawy ,a stamtąd dostałem do wypełnienia taki druk i czekam, lada dzień coś przyjdzie ,JEZELI SPEŁNIASZ WARUNKI DO PRZYZNANIA RENTY W DRODZE WYJĄTKU TO JĄ DOSTANIESZ ,ZOBACZ WARUNKI POCZYTAJ SĄ W INTERNECIE ,DZIWIE SIĘ TYLKO PRAWNIKOM ZE O TYM NIE WIEDZĄ BO JA NA TEN TEMAT MAM WIĘKSZĄ WIEDZĘ JAK ONI A Z ZAWODU JESTEM MECHANIKIEM SMOCHODOWYM .

2013.5.3 10:1:45

witam moj Tato zmarł 08.06.2014 . złozylem papiery o rente poniewaz dalej sie ucze. dostalem odmowe poniewaz tato mial przepracowane okresy od 09.06.2004 do 08.06.2014 udowodniono łacznie 4 lata, 5 miesiecy, 22 dni. okresy składkowe 4lata, 4 miesiace i 7 dni (od 01,01,1999 do dnia smierci wynosilo 9 lat, 7 miesiecy, 3 dni) . okresy nieskładkowe 1miesiac i 15 dni.. Czy mam jakies szanse o dalsze staranie sie o rente? Pozdrawiam

2014.11.18 12:8:57

Witam. Mam podobny problem do powyższych. Mam 24 lata i 5 lat temu dostałem wylewu i mam niedowład lewej połowy ciała. Przez 5 lat otrzymywałem rentę socjalną, do czasu kiedy po komisji lekarskiej w czerwcu (w której przyznano mi rentę na 2 lata) ZUS odwołał się i rentę mi zabrano.
Ja również się odwołałem i wszystko niby dobrze bo orzecznik sądowy wydał pozytywną dla mnie opinie (o całkowitej niezdolności do pracy na 2 lata). Teraz czekam na rozprawę sądową i w związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy potrzebuję obrońcy na rozprawie?
2. Jaką mam szansę na pozytywne rozpatrzenie mojego odwołania przez sąd?
3. Czy ZUS zwróci mi całą sumę, której nie otrzymałem od 6 miesięcy, bo już tyle ciągnie się ta sprawa?

Dodam, że po wylewie zrobiłem licencjat - 3 lata nauki, nigdzie nie pracowałem bo zachorowałem jeszcze zanim skończyłem liceum.

2014.12.18 16:57:1

Witam braklo mi roku i 3 miesiące do przyznania renty. Czy można się w tej sytuacji odwołać? Proszę o odpowiedz. Grzegorz

2017.2.10 9:47:56

Witam forumowiczów ... dla mnie ZUS czyt. Zakład Uzdrowień Społecznych to mafia ja po 20 latach morderczej pracy w stanie skrajnego wyczerpania w pierwszym po 20 latach dniu urlopu dostałem wylewu stwierdzono ubytek fuknkcjonalności 54% mózgu Orzecznik nawet nie przeglądał opinii neurologa który kategorycznie zabronił podejmowania pracy zawodowej , pomijam kulturę pana doktora na koniec "badania" powiedział ręce masz nogi masz to się do roboty nadajesz dodam , że na komisję nie wszedłem o własnych nogach żona z wózka mnie wniosła do gabinetu na własnych plecach i tak musiałem szukać pracy ... Poprzednie 20 lat pracowałem za biurkiem na stanowisku kierowniczym po chorobie jeżdżę tirem to jedyne co wypaliło bo żebranie kiepsko mi szło ... Prowadzenie 40 tonowego maleństwa po Europie to idealna praca dla kaleki uspokoję konieczne badania do uprawnień C+E przeszedłem pozytywnie prawko miałem wcześniej przed ślubem i studiami szoferowałem. Wiem że ZUS daje renty dla Cyganów na MARSKOŚĆ WĄTROBY co to za kraj

2017.8.25 13:58:13

Witam mam pytanko w zwiazku z odmowa przyznania mi renty przez ZUS bo nie mam 5 lat pracy w ostatnich 10 latach.Zus w Sierpniu 2017 orzekl mi calkowita niezdolnosc do pracy do konca maja 2018 z powodu narzadu wzroku.Po przebytych 182 dniach chorobowych lakarz prowadzacy moja leczenie wypelnil mi wniosek o rente bo nie rokuje poprawy zdrowotnej i nie ma sensu starac sie o Swiadczenie Rehabilitacyjne.Zus po badaniu cal mi Calkowita niezdolnosc do pracy ale odmowil wyplaty renty bo nie spelniam warunków.W chwili obecnej nie wiem co robic gdzie i jak sie odwolac .Bardzo prosze o pomoc w tej sprawie .

2017.9.20 13:43:17

Potrzebuję jakiejś pomocy. Mam 58 lat, jestem chory na Stwardnienie Rozsiane. Mam Znaczny stopień niepełnosprawności. Poruszam się na wózku inwalidzkim. Próbowałem otrzymać rentę z ZUS ale otrzymałem odmowę. Od Prezesa ZUS w drodze wyjątku też odmowa. Nie mam wymaganych lat pracy. Mam udokumentowane 14lat pracy. W tej chwili jestem chory i nie mam środków do życia. Mam 35zł z MOPS zasiłek stały i 153 zasiłek pielęgnacyjny. ZUS odmawia pomocy i renty. Przy mojej chorobie dochodzi jeszcze wstyd że nie mogę sobie poradzić. Nie wiem jak mam sobie poradzić. Czy starsi ludzie w Polsce mogą już tylko umierać.

2017.10.4 18:16:40

a co zrobić, gdy ZUS przyznaje ciągle rentę i za przeproszeniem pcha ci ją w cztery litery?

2017.12.11 17:43:29

ja tam ZUS oszukuję w ten sposób, że zrobiłam sobie ze swojej ofiary "chorowitą" i dzięki temu płacą całej naszej rodzinie rentę już od ładnych paru lat. Moja mamusia pracuje w sądzie więc nic nam nie udowodnią a co najwyżej załatwimy wszystko po naszemu.

2017.12.11 18:7:38

Przy ustalaniu pięcioletniego okresu pobierania renty, ZUS nie wymaga, aby było to ostatnie pięć lat przed ubieganiem się o prawo do świadczenia przedemerytalnego. Uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego po rencie uzależnione jest ponadto od ukończenia odpowiedniego wieku. Wynosi on: ? co najmniej 55 lat w przypadku kobiet, ? co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn. Kolejnym wymogiem jest udowodnienie okresu uprawniającego do emerytury, który wynosi: ? 20 lat dla kobiet, ? 25 lat dla mężczyzn. Obydwa warunki muszą być spełnione do dnia, w którym ustało prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Ostatnim warunkiem jest zarejestrowanie się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli spełnia Pani wyżej opisane warunki ma Pani prawo do świadczenia przedemerytalnego po utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawa prawna: Art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 120, poz. 1252). Ustawa j/wyżej. ma wadę, które skutecznie decyduje o braku zainteresowania państwa osobami w wieku 61 lat z 45 letnim stażem i odebraną rentą pierwsza grupa .Tutaj państwo zostawiło tych schorowanych ,cudownie ozdrowionych przez orzecznika ZUS ,ludzi starszych ,spracowanych długo letnią pracą.Promowanie zasiłkiem przedemerytalnym długości pobierania renty 5 to choroba ZUS. Tutaj powinna być brana pod uwagę tak że ilość lat pracy, które upoważniały by do pobierania zasiłku przedemerytalnego. Wiek 61 lat praca 45 lat, powinna upoważniać bez dodatkowych wymogów do pobierania zasiłku przedemerytalnego. Teraz ci ludzie są biedakami szukającymi pomocy po obcych gdyż biedują, nie rzadko odwiedzają śmietniki w poszukiwania możliwości przeżycia.Inni wiek 65 lat 25 lat pracy i emeryturka, choć przepracowali 20 lat krócej od tych ludzi długo pracujących. Chore przepisy ,chore ustawy dla długo pracujących poniżają długo pracujących ,spracowanych ludzi, to jest nierówność społeczna i brak demokracji w tej instytucji i urzędach państwowych. Ludzie wiek 61 lat 45 lat pracy powinni być objęci ochroną przedemerytalną. Tak jak ludzie którzy w j/w. w pracy maja możliwość kontynuowania pracy bo są chronieni prawem. Długo pracujących wiek 61 lat z odebraną rentą nic nie chroni, gdzie tu jest prawo i demokracja.

2018.1.29 21:38:46

Mój mąź ma problem z rękoma dostał zasiłek rehabilitacyjny przez rok teraz jest po operacji.Zus odmówił mu renty bo nie 5 lat przepracowanych w 10 Czy naleźy mu sie jakiś zasiłek socjalny i jak to załatwić

2018.2.26 12:33:41

Witam moja mama jest po 2 zawale lekarz orzeczono stwierdził całkowita niezdolność do pracy jednak zus ZUS nie chce przyznać renty chorobowej ponieważ nie ma 25 lat składowych (zmieniło się prawo i trzeba mieć 25 skladkowych ) co w takiej sytuacji zrobić. ? Pozdrawiam

2018.3.27 10:24:39

Witam. Bardzo prosze o pomoc mianowicie moja mama w wieku52lat dostala udaru mózgu. W styczniu 2018 Zlozylismy wniosek do zus o przyznanie renty. Lekarz orzecznik przyznal calkowita niezdolnosc do pracy lecz decyzja w sprawie renty przyszla odmowna gdyz mama ma przepracowane 4 lata 11 miesiecy skladkowych i nieskladkowych w ciagu 10 lat oraz 21 lat 6msc i 8 dni ogolnego stazu skladkowego i nieskladkowego. Czy mamy szanse i jak wogole napisac odwolanie od decyzji?

2018.4.11 19:34:30

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika