e-prawnik.pl Porady prawne

ODMOWA Z PZU

Odpowiedzi w temacie (7)

jojosr

30.5.2016

Witam, Nie zgadzam się z decyzją ubezpieczyciela, który wydał decyzję odmowną wypłacie odszkodowania za wypadek. Był on wyrządzony przez psa(uderzenie samochodem-uszkodzony cały przód samochodu), miejsce zdarzenia było na wsi, właściciel psa wziął odpowiedzialność na siebie, ponieważ posiadał OC rolników w firmie PZU(standardowe). Decyzja odmowna była argumentowana następująco: Szanowny Panie W imieniu PZU SA informuję, że po rozpatrzeniu zgłoszonych roszczeń nie może zostać przyznane odszkodowanie z polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nr . W uzasadnieniu wyjaśniamy, iż zgodnie treścią art. 50 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 r.) ?Z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.? Ustawa regulująca odpowiedzialność cywilną rolników wyraźnie zakreśla obszar odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody wyrządzone w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Oznacza to, że wszelkie szkody wynikające z prywatnego życia rolnika, oraz szkody związane z inną (pozarolniczą) sferą aktywności życiowej nie są objęte ochroną w ramach tego ubezpieczenia. Definicja zwierzęcia gospodarskiego wykazana została w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2007 r. Nr 133, poz.921 ze zm.). Zwierzęta gospodarskie są to zwierzęta chowane w gospodarstwie rolnym w celu uzyskania produkcji towarowej lub siły pociągowej. Do zwierząt gospodarskich nie jest zaliczany pies. Jak wynika z akt zgromadzonych w toku czynności likwidacyjnych, w dniu 02.04.2016 r. został uszkodzony należący do Pana pojazd marki Skoda Fabia o nr rej. w wyniku kolizji z psem, który wcześniej wybiegł z posesji Ubezpieczonej. Wobec powyższego, przy istniejącym stosunku prawnym ubezpieczenia, nie zachodzą podstawy do przyjęcia, iż do uszkodzenia pojazdu przez psa doszło w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego. W tym przypadku powstała szkoda nie jest objęta ochroną ubezpieczeniową odpowiedzialności cywilnej rolnika, który został wskazany jako odpowiedzialny za szkodę. Spełniając ustawowy obowiązek informuję, że w przypadku braku akceptacji stanowiska ubezpieczyciela istnieje możliwość dochodzenia roszczeń także na drodze sądowej. Z poważaniem Osoba, której był ten pies posiada nie wielkie gospodarstwo rolne, nie specjalizujące się w żadnej hodowli zwierząt. Moje pytanie w jaki sposób mogę odwołać się od tej decyzji? Czy jestem na pozycji przegranej? Czym uzasadniać swoje odwołanie?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ULEWICZ.KANC

2016-05-30 12:44:45

Dzień dobry, to, że szkoda nie zostanie pokryta z ubezpieczenia rolnika, nie pozbawia Pana prawa do jej naprawienia bezpośrednio od tego rolnika i to do niego proponuję wysłać stosowne wezwanie. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu mailowego. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu

OmegaKancelaria

2016-07-01 09:38:19

Witam, proszę o kontakt na adres mailowy a.zajac@omega-kancelaria.pl. Nasza Kancelaria pomoże Panu w dochodzeniu roszczeń.

Yogi

2016-09-05 11:55:57

Witam. Miałem kolizie drogowa a mianowicie w mój zapakowany samochód uderzył inny samochód i sprawca uciekł naszczescie był świadek zdarzenia po zidentyfikowaniu sprawcy przyznał się do winy. Zwróciłem się do jego ubezpieczeni o wypłatę odszkodowania przez pełnomocnika 23 mają. I sprawa ciągnęła się do 26 sierpnia.tak długo ponieważ likwidator twierdził że nie może uzyskać notatki policyjne,dodam że w momencie gdy odbierałem swoją 17 czerwca pani prowadząca sprawę poinformowała mnie ze towarzystwo nie wystąpiło jeszcze o notatke. Od 30maja do 26 sierpnia wynajmowałem samochód zastępczy lecz likwidator uznał za zasadne tylko 22.czas do oględzin do wydania decyzji o szkodzie całkowitej ,czas na korespondencję i czas na sprzedanie wraku. Z tego co czytałem wiem że samo wydanie decyzji nie naprawia szkody i samochód zastępczy należy Mi się do daty wypłaty odszkodowania. Dodam jeszcze że ubezpieczyciel przekroczył termin 90 dni na wypłate odszkodowania. Co robić żeby odzyskać pieniądze za pozostały czas wynajmu auta od ubezpieczyciela sprawcy?

OmegaKancelaria

2016-09-05 14:55:41

Witam, proszę o kontakt na adres mailowy a.zajac@omega-kancelaria.pl. Nasza Kancelaria pomoże Panu w dochodzeniu roszczeń.

michal2411

2017-01-07 15:24:03

Witam , przed świętami pod mój samochód wbiegł kucyk skutkiem czego moje auto uległo uszkodzeniu. PZU powołuje się na ustawę z dnia 22 maja 2003 roku . odmawiają wypłaty odszkodowania zastanawiam się nad skierowaniem sprawy do sądu.

Beata

2017-02-23 20:51:36

Witam, Prawie po 15 latach odezwali się PZU z regresem dotyczącym wypadku ,który stanowił podstawę do wypłaty odszkodowania rodzinie zmarłego w wypadku. Jako że w obecnej chwili dawny sprawca wypadku nie posiada pracy ani żadnego majątku rodzina doszła do ugody z Pzu i z kwoty 250 tyś zostało zapłacone 80 tyś.Miało się na tym zakończyć. Prawnik pomagał. Niestety teraz przyszło kolejne pismo 125 tyś. Chcą w ramach ugody 40 tyś. Tylko nie mamy już możliwości zeb y to zapłacić. Czy sprawca wypadku powinien zaprzestać negocjacji z Pzu ? W innym wypadku rodzina pograpogrąży się w długach a pewnie będą kolejne wezwania.Co robić? Płacić czy co ?

Janka

2017-03-06 15:03:23

warto poczytac artykuly na odszkodowaniamotoryzacyjne.pl albo sie z nimi skontaktowac. Na pewno znajdziesz odpowiedz.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM