odpowiedzialność za wypadek

Odpowiedzi w temacie (1)

sabinka79

6.7.2011

Mój nieletni brat \"kupił\" razem z trzema kolegami fiata 126 p (samochód nie ubezpieczony) Kierując tym pojazdem w dniu \"zakupu\" spowodował wypadek w którym ranne zostały 2 osoby. Nie ma wyroku, jedynie postanowienie sądu na odpracowanie 100 godz na rzecz domu opieki. Do rodziców przyszło pismo z funduszu gwarancyjnego z nakazem zapłat 37 tyś. złotych z tytułu odszkodowania. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Mój brat nie jest właścicielem samochodu. Nie było żadnej umowy. Czy można do odpowiedzialności pociągnąć właściciela, który dał auto osobom niepełnoletnim?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2011-07-06 17:25:17

http://animatek.w.interia.pl/rodzice.html Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice lub ich prawni opiekunowie, gdyż ten który, z mocy ustawy lub umowy, jest obowiązany do nadzoru nad osobą która z powodu wieku nie może odpowiadać za swoje czyny, zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę. Rodzice ( lub opiekunowie) mogą się uwolnić od tego obowiązku w przypadku gdy szkoda powstała mimo starannego wykonywania nadzoru. Sugeruję, żeby Pani rodzice odpowiedzieli funduszowi, że starannie wykonywali nadzór nad synem, który pomimo tego starannego nadzoru dokonał zakupu pojazdu i wsiadł za kierownicę powodując wypadek, w związku z czy odmawiają pokrycia szkody. Sprawa może skończyć się w sądzie, ale to jedyny punkt zaczepienia.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.11.2010

  Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikich zwierząt

  Na drogach zdarzają się wypadki z udziałem dzikich zwierząt. Szkody, jakie mogą z tego wyniknąć, są niekiedy bardzo poważne. Kodeks cywilny przewiduje odpowiedzialność za szkody wyrządzone (...)

 • 28.7.2017

  Wypadek przy pracy - co dalej?

  Bez względu na charakter pracy świadczonej w zakładzie pracy oraz ryzyko z nią związane, a także bez względu na wprowadzone przez pracodawcę środki bezpieczeństwa, w każdym zakładzie pracy (...)

 • 19.3.2014

  Weksle w stosunku pracy

  Podstawą odpowiedzialności pracownika jest jego wina. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Zasadą jest, (...)

 • 8.6.2011

  Zagubienie bądź zniszczenie bagażu przez linie lotnicze

  Okres wakacji to bardzo często czas podróżowania samolotami do różnych, najodleglejszych zakątków świata. Popularność podróży lotniczych, wiąże się także z większą możliwością zagubienia (...)

 • 4.9.2018

  Odpowiedzialność innych osób za dług najemcy

  Głównymi postanowieniami umowy najmu lokalu jest zobowiązanie wynajmującego do oddania najemcy lokalu do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, co odpowiada zobowiązaniu najemcy do (...)