początek choroby Renta

Odpowiedzi w temacie (0)

skw32

4.7.2012

Pozwolę sobie poinformować, że art. 57 ustawy o emeryturach i rentach z FUS znam cały, natomiast czego nie wiem. Otóż w 24 roku życia będąc na piątym roku studiów odwiedziłem trzykrotnie lekarza specjalistę (Przychodnia) w związku z pewnym schorzeniem. Przez trzy tygodnie zażywałem leki. Od tego czasu przez 4 lata u lekarza o tej specjalności nie byłem. Po tym okresie trafiłem do szpitala na w/w schorzenie. Dwa lata po studiach rozpocząłem zatrudnienie, które trwa do dzisiaj ? mam 25 lat stażu pracy i 50+ lat życia. (o uprawnieniach rentowych wynikających z 25 lat składkowych i nieskładkowych też się orientuję). Po około 5 latach pracy starałem się o rentę, której nie dostałem, gdyż nie miałem 5 lat skł. i nieskł. Dokumenty medyczne zostały złożone w ZUS razem z dokumentem (świadectwo lekarskie z tej pierwszej wizyty ? ?leczenie niesystematyczne, objawy nieewidentne?) Dzisiaj po 27 latach od pierwszej wizyty (powiedzmy, że był to początek schorzenia) staram się o rentę z tego właśnie schorzenia. Leczyłem się systematycznie 23 lata od czasu szpitala. Gdzieś się dowiedziałem, prawdopodobnie błędnie, ale to właśnie jest moje pytanie, że jeżeli schorzenie występuje od urodzenia lub przed 18 rokiem życia lub przed 25 rokiem życia jeżeli osoba studiuje (początek schorzenia) to nawet po wielu latach zatrudnienia, płacenia składek, można dostać tylko i wyłącznie rentę socjalna, a nie z tytułu niezdolności do pracy. Oczekuje tylko potwierdzenia tego co piszę, ale pod warunkiem, że taka jest litera prawa. Wspominałem, że dokumenty zostały złożone w ZUS 23 lata temu wraz z ?pechowym? zaświadczeniem, minęło wiele lat, a ja boję się , że orzecznik wytypuje tę właśnie datę jako początek schorzenia, a ZUS w ?decyzji? przyzna mi rentę tylko socjalną (bo schorzenie powstało przed 25 rokiem życia). Z drugiej strony pochwaliłem się że znam cały rozbudowany artykuł 57, który dotyczy renty z tytułu niezdolności do pracy, a tam nigdzie nie ma nic o schorzeniach, nauce, studiach. Z tego wynika, że jeżeli spełnia się wszystkie warunki i było się zatrudnionym przez wiele lat (tak jak ja) to nie ma znaczenia żaden początek schorzenia i takim terminem się nie operuje. Ewidentnie lekarz orzecznik ZUS wyznacza termin początku niezdolności do pracy, który to termin ma znaczenie dla ?orzeczenia?, a nie dla ?decyzji? ZUS. Mam pytanie, czy z punktu widzenia przepisów prawnych po tylu latach pracy należy mi się renta z tytułu niezdolności do pracy (renta pracownicza) czy tylko socjalna. Pozdrawiam.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.7.2018

  Od kiedy wyższa renta socjalna?

  Nowelizacja przepisów podnosi rentę socjalną do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna wzrośnie więc z 865,03 zł do 1.029,80 zł.

 • 11.5.2018

  Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • 4.9.2018

  Renta socjalna już z podwyżką

  Z dniem 1 września weszła w życie ustawa podwyższająca rentę socjalną. Otrzymujący to świadczenie dostaną dodatkowo wyrównanie liczone od czerwca.

 • 16.5.2019

  Zaniechanie poboru PIT

  Zaniechaniem poboru podatku dochodowego od osób fizycznych objęto dochody (przychody) z tytułu nagród za przyczynienie się do szybkiej likwidacji np. choroby afrykańskiego pomoru świń (...)

 • 6.11.2012

  Zasiłek opiekuńczy - Kiedy się należy, w jakiej wysokość i jak otrzymać zasiłek opiekuńczy?

  Jeżeli zachodzi konieczność, aby pracownik opiekował się osobiście członkiem swojej rodziny, ma prawo do uzyskania zwolnienia od pracy na czas sprawowania opieki. Natomiast, aby zrekompensować (...)