podatek od umowy najmu - forum prawne
w 2006r moja znajoma wynajęła mi niodpłatnie mieszkanie. w treści umowy zpisane jest że właściciel wynajmuje mieszkanie wzamian za opiekę nad nim, opłacanie podatku od nieruchomości,opłacanie rachunków oraz wykonywanie wszelkich remontów również nie związanych z bezpośrednim użytkowaniem (np. wymiana rur c.o-kan.).
moje pytanie brzmi czy pomimo wyżej wymienione sytuacji właścicielka powinna odprowadzić do US podatek?
Odpowiedzi w temacie: podatek od umowy najmu (2)
Nieruchomości odstąpione nieodpłatnie do używania
Do 2008 r. włącznie opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych podlegały również przychody z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie, w tym użyczonych (przychód u wlaściciela stanowił czynsz niepobrany w wartości rynkowej).
Od 1 stycznia 2009 r. takiego przychodu już się nie ustala, stosowny przepis został uchylony. Oznacza to w praktyce, że można bezpłatnie udostępniać nieruchomości (grunty i lokale, domy itd.) każdemu, również osobom obcym, w oparciu o umowę użyczenia czy bez takiej umowy zawartej na piśmie, bez szkodliwych skutków podatkowych dla właściciela. Jedynym skutkiem po stronie właściciela będzie zmiana wysokości podatku od nieruchomości, jeżeli np. osoba biorąca nieruchomość w używanie przeznaczy ją na działalność gospodarczą (podatek od nieruchomości nadal płaci właściciel).
Pomimo zniesienia art.16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (czy działy specjalne produkcji rolnej, rozliczające się w oparciu o księgi) otrzymując taką nieruchomość w nieodpłatne używanie nadal rozliczą przychód z nieodpłatnego świadczenia, opodatkowany (jest to wartość rynkowa czynszu, której nie muszą płacić). Tutaj zasady nie zmieniły się od 2008 r. W przypadku spółki cywilnej, w której jeden ze wspólników użycza nieruchomość dla spółki, nie wnosząc prawa używania jako wkładu do umowy spółki, podatek od 2009 r. zapłacą jedynie wspólnicy korzystający z tej nieruchomości bezpłatnie, a niebędący jej właścicielem.
Nie każdy zapłaci jednak podatek od przyjęcia nieruchomości do bezpłatnego używania. Wolna od podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, chyba, że to używanie jest świadczeniem otrzymywanym na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej (wtedy trzeba zapłacić podatek, zaliczkę na podatek pobierze płatnik).
Przed 2009 płaciliśmy podatek >>>> Przed 2009 r. za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej uważało się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Podatnik mógł jednak potrącić koszty uzyskania przychodu - takiej same, jak gdyby uzyskiwał przychody z najmu. Zatem nawet nie wynajmując można było osiągnąć przychody. Wykazywało się je w rozliczeniu rocznym PIT (ostatnio za 2008 r.) na takich samych zasadach, jak przychody z najmu (dawniej dodatkowo miesięczny PIT-5).
Przychód z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie nie występował przed 2009 r.:
? jeżeli udostępniono je pracownikowi podatnika, a wartość tego udostępnienia jest opodatkowana u pracownika jako nieodpłatne świadczenie;
? jeżeli właściciel nieruchomości używał jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny (czyli w skrócie jeżeli mieszkają czy używają razem, nawet jeżeli fizycznie właściciel nie mieszkał w danym lokalu); urzędy skarbowe dopuszczały w ramach tego przepisu zawarcie umowy użyczenia z członkiem rodziny;
? jeżeli właściciel nieruchomości pozwalał na bezpłatne używanie nieruchomości gościom - ze względów gościnności;
? jeżeli właściciel nieruchomości oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym.
Udostępnienie obiektów stanowiących własność jednego ze wspólników w spółce cywilnej bądź też tego wspólnika i jego żony niebędącej wspólnikiem na potrzeby spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą (jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej) powodowało powstanie przychodu z nieruchomości udostępnionej nieodpłatnie. >>> >>>>
Prawie pięć lat temu mój teść sprzedał sąsiadowi garaż. Niestety przez przypadek
okazało się, iż sprzedaż dotyczyła całego gospodarstwa rolnego, a to za sprawą
braku geodety/mapki, która określiłaby faktyczną powierzchnię garażu. W akcie
notarialnym wartość gospodarstwa została określona na 3.000 zł. (trzy tysiące
złotych), ponad to teść płacił przez okres w/w podatek od nieruchomości.
Nabywca nie chce dojść do porozumienia i tym samym oddac dom wraz z resztą gosp
odarstwa, teśc z początkiem br zmarł, w chwili obecnej gospodarstwo zamieszkiwa
ne jest przez teściową i jej dzieci.
Teść był osobą, którą dotknęła 2 wojna światowa, więc skończył dwie klasy podst
awowe i nie umiał czytać.
W chwili obecnej uzyskaliśmy informację od notariusza, który stawił warunek dot
zwrotu nieruchomości, w postaci przelewu do nabywcy w kwocie 20.000,00 zł.
Co możemy zrobić i jaką podjąć linię obrony?
Z poważaniem,
Kasia
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?