Podział kredytu hipotecznego po rozwodzie bez chęci porozumienia

Odpowiedzi w temacie (2)

KasiaZproblemem

27.3.2018

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie możliwości rozwiązania problemu z kredytem hipotecznym. Mąż posiada kredyt z byłą żoną, z którą rozwiódł się bez orzekania o winie 2 lata temu. W mieszkaniu oczywiście nie mieszka, jednak do tej pory płaci połowę raty kredytu, ponieważ "Była" nie zgadza się ani na sprzedaż, ani na przejęcie kredytu na siebie. Reaguje agresją na każdą uwagę odnośnie rozwiązania sytuacji z mieszkaniem. Dodatkowo niestety podejrzewam, że nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej. W mieszkaniu mieszka z dzieckiem i z nowym partnerem (od ponad 2 lat), który nie dokłada się do kredytu i nie posiada zgody Męża na pobyt w mieszkaniu. "Była" otrzymuje wysokie alimenty na dziecko, jednak uważa, że płacenie połowy kredytu jest obowiązkiem ojca. Kredyt został wzięty w programie Rodzina na swoim i niedługo rata wzrośnie, co zmotywowało nas do podjęcia w końcu jakiś kroków. Wszędzie czytamy, że najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie, jednak w tym wypadku nie ma takiej możliwości. Mąż nie chce ani tego mieszkania, ani złotówki ze sprzedaży. Czy Sąd może zasadzić sprzedaż mieszkania, jeżeli strony same nie mogą dojść do porozumienia? Czy jest jakieś inne wyjście, czy będziemy zmuszeni płacić kredyt do samego końca?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

nowaszka

2018-03-28 14:36:25

Z takimi sprawami lepiej skierować się do adwokata, samemu nic się pewnie nie uda wskórać. W prawie cywilnym polecam kancelarię http://www.adwokatms.pl/

Adw

2018-04-17 22:04:18

Sad nie może zasądzić sprzedaży mieszkania ponieważ nie może wyrzucić na bruk matki z dziećmi . Może natomiast : Przyznać mieszkanie żonie i tutaj znowu dwa rozmiazania : Albo obniżyć wartośc mieszkania o kwote hipoteki i połowę tego co zostanie przyznać do do spłaty przez żone dla męża . Dodatkowo na zasadzie regresu mąż może żądać zwrotu połowy wpłacanej przez siebie do tej pory raty kredytu . Np Cena rynkowa nieruchomości to 300 tys , hipoteka pozostała do spłaty to 200 tys. 300-200 tys = 100 tysięcy zł i dla męża sąd przydziela spłatę 50 tys + raty kredytu które spłacał od rozdzielności majątkowej . Z tym , że ... mąż nadal będzie na kredycie i w razie jak żona przestanie spłacać komornik zapuka do męża Zatem drugie rozwiazanie które obecnie podziela sąd Najwyższy : Sąd nie uwzględni obciazenia kredytem hipotecznym i przyznając mieszaknie zonie nakaże spłatę dla męża w wysokości połowy wartości mieszkania . Po spłaconym przez zone kredycie , zona bedzie mogła sie domagać od meża wzrotu połowy poniesionych kosztów .

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.2.2010

  Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

  Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)

 • 9.11.2004

  Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

  Rejestr zabezpieczenia prowadzony jest przez banki hipoteczne. W rejestrze tym wpisywane są wierzytelności banku hipotecznego, na podstawie których emitowane są listy zastawne. Rejestr dokumentuje (...)

 • 9.11.2004

  Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny

  Działalność banków hipotecznych reguluje ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Banki hipoteczne to instytucje finansowe, zajmujące się udzielaniem kredytów hipotecznych. (...)

 • 9.11.2004

  Udzielenie kredytu przez bank hipoteczny

  Przed udzieleniem kredytu bank hipoteczny musi ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Czyni to na podstawie ekspertyzy określającej bankowo-hipoteczną wartość nieruchomości. Bankowo-hipoteczna (...)

 • 17.12.2013

  Trudniej o kredyt mieszkaniowy - zmiany w 2014 roku

  Rekomendacja S, wydawana przez Komisję Nadzoru Finansowego, dotyczy dobrych praktyk w zakresie udzielania przez banki kredytów hipotecznych. Najnowsza rekomendacja wprowadza istotne zmiany dotyczące (...)