e-prawnik.pl Porady prawne

Podział nieruchomości

Odpowiedzi w temacie (2)

wspólwłaścici

28.8.2008

Czy na podział nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, czy wystarczy uchwała większości? Co z ksiegami wieczystymi, kto jest władny zmienić, jeśli współwłaściciel na podział nie wyraża zgody?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

piotraxx

2016-04-03 15:38:19

Witam, mam następujący problem. Żona i jej wujek z ciocią, która zmarła są współwłaścicielami nieruchomości w skład której wchodzi piętrowy dom i oddzielona działka rolna o powierzchni niecałe 2200 metrów kwadratowych. Żona posiada 1/2 udziału w nieruchomości, a wujostwo pozostałą część. Jak wspomniałem ciocia zmarła i w związku z tym trwa już od dłuższego czasu sprawa spadkowa. Dodam, że moja żona nie jest zaangażowaną w tę sprawę, ponieważ nie przysługuje jej żaden spadek po cioci. Chcielibyśmy podzielić wspomnianą działkę, zmienić na budowlaną i wybudować tam dom. W związku z tym mam pytanie jak zrobić to najprościej i czy w ogóle jest to możliwe, biorąc pod uwagę fakt, że po podziale działka rolna będzie bardzo niewielka jak na rolną? Czy najlepiej złożyć w sądzie wniosek o zniesienie współwłasności? I czy musimy czekać na zakończenie sprawy spadkowej, która najprawdopodobnie potrwa jeszcze długo? Z góry dziękuję.

pumi

2018-01-25 11:44:35

Nie wiem jak się do tematu zabrać. Otóż istnieje nieruchomość zabudowana. Jest 4 współwłaścicieli. W tym 2 to właściciele firmy zarejestrowanej pod adresem tej nieruchomości, 2 następnych współwłaścicieli to ich żony. Firma będzie kończyła swoją działalność. Każdy z szefów potworzył swoje działalności również zarejestrowane pod tym adresem. Nieruchomości fizycznie nie da się podzielić. Czy jedyną metodą jest umowa quoad usum? Co w tym przypadku z podziałem kosztów za media oraz podatkiem od nieruchomości. Czy możliwy jest też podział ? Proszę o pomoc.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM