Powierzchnia użytkowa - forum prawne
Bardzo prosze o podanie przepisów, rozporządzeń itp. gdzie podany jest sposób pomiaru powierzchni uzytkowej mieszkania. Mam umowę ze spółdzielnia na wybudowanie mieszkania o okreslonej powierzchni. teraz gdy mieszkanie jest gotowe, powierznia mieszkania wg mojego pomiaru jest mniejsza od tej w umowie. Nie wiem na co sie powołac aby w rozliczeniach końcowych nie brano powierzchni z umowy. nie wspomne o naliczniu czynszu itp.
(wanda)
Odpowiedzi w temacie: Powierzchnia użytkowa (4)
W końcowym rozliczeniu Spółdzielnia powinna dokonać końcowego obmiaru mieszkania i od tak ustalonej wartości wyliczyć wartość wkładu budowlanego. Jeżeli Pani będzie kwestionowała może Pani zlecić obmiar niezależnemu rzeczoznawcy (najlepiej po uzgodnieniu takiej drogi ze Spółdzielnią). Gdy spółdzielnia będzie kwestionowała inną wartość niż własne ustalenia w tym zakresie, pozostaje Pani droga sądowa.
Oj ekspercie! Czytaj pytanie i udzielaj precyzyjnej odpowiedzi
Powierzchnia użytkowa istnieją obecnie trzy normy wydane przez Polski Komitet Normalizacyjny, które pozwalają obliczać ww. powierzchnię: PN-ISO 9836 z października 1997 PN-70/B-02365 PN-69/B-02360l Żadna z tych norm nie została zamieszczona w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 marca 1999 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm (Dz. U. z dnia 19 marca 1999 r.) - Wykaz Polskich Norm do obowiązkowego stosowania - w zakresie obliczania powierzchni w budownictwie. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 140, poz. 906) nie zobowiązuje autora projektu budowlanego do stosowania Polskich Norm przy ustalaniu wskaźników powierzchniowych projektowanego obiektu budowlanego. Stosowanie Polskich Norm w tym zakresie jest dobrowolne, stąd, ustalając ww. powierzchnię, można ją obliczyć w dowolny sposób. W razie wątpliwości zapytajmy autorów projektu o sposób obliczania powierzchni użytkowej, ponieważ obliczając powierzchnię tego samego budynku według trzech ww. norm, otrzymamy trzy różne wyniki np.: PN-70/B-02365 definiuje: "Powierzchnia użytkowa - powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokojenia potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku (lub jego wydzielonej części) - na wszystkich kondygnacjach." PN-ISO 9836 z października 1997 r. definiuje: "Powierzchnia użytkowa jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku. Powierzchnia kondygnacji netto jest obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym, na poziomie podłogi nie licząc listew przypodłogowych, progów itp." Nie zapominajmy jednak, że dla celów określenia obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości stosuje się metodę obliczania powierzchni użytkowej ustalonej w Ustawie z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z dnia 30 stycznia 1991 r. nr 9 poz. 31 z późniejszymi zmianami). Ww. akt prawny podaje następującą definicję: "Za powierzchnię użytkową budynku, w rozumieniu ustawy, uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się." Odrębne sposoby ustalania powierzchni użytkowej budynków mają jeszcze m.in. Banki i Urzędy Statystyczne.
bardzo proste ,nalezy przy protokole odbioru zrobic pomiar powierzni i to w zasadzie koniec sprawy
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?