e-prawnik.pl Porady prawne

Pracujemy po 9 h i nikt nie chce zaprotestować

Odpowiedzi w temacie (6)

wrosiak

3.10.2006

Pracujemy od 7.30 do 16.30 od poniedziałku do piątku. Ostatnio szef zaczął zwracać nam uwagę za 2 minuty spóźnienia - do pracy dojeżdzam ok 10 km. Kiedy powiedziałem że za te 2 minuty siedzę codziennie 1 godzinę co daje rocznie 1,5 miesiąca pracy za darmo (bo nie dostajemy płacy za nadgodziny) powiedział że jestem pierwszy do zwolnienia. Mam umowę na czas nieokreślony. Jeśli mnie zwolni pójdę do sądu pracy. Czy mogę udowodnić 9 godzin pracy ?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

jasiu60

2006-10-04 11:17:03

jeśli szef rzeczywiście będzie chciał cię zwolnić, to przy umowie na czas nieokreślony musi tak uzasadnić swoje zwolnienie, żeby uzasadnienie było zgodne z prawdą , jednoznacznie zrozumiałe dla ciebie i zasadne z punktu widzenia przyczyn. Jeśli tak nie będzie Sąd Pracy przywróci cię do pracy, ale szef i tak pewnie znajdzie na ciebie haka (może nawet "dyscyplinarkę"). Wiadomo, będzie to "drukowane", ale przecież żaden z pracowników, którzy pozostaną w pracy nie będzie w sądzie występował przeciwko szefowi. Zdecydowanie lepszą alternatywą jes dla ciebie za wszelką cenę szukanie porozumienia. No chyba, że na pracy zupełnie ci nie zależy. Wówczas możesz zwrócić się o pomoc do PIP, ale wiedz, że twój następny pracodawca będzie prawdopodobnie dzwonił do twojego obecnego szefa, by spytać, jakim byłeś pracownikiem. Warto zastanowić się, co jest tak naprawdę dla ciebie korzystniejsze. Czy lepiej przyjąć normy, panujące w tamtej firmie, czy lepiej z tamtej pracy zrezygnować. Mścić się nie radzę. To i tak odwróci się przeciwko tobie!

olutka

2006-10-04 11:48:16

zgłoś ten problem (nawet anonimowo) do najbliżej Inspekcji Pracy, zrobią kontrolę pracodawcy

basia2004@poczta.onet.pl

2006-10-04 17:09:50

Należy powiadomić Państwową Inspekcję Pracy -ich obowiązuje tajemnica więc należy zwrócić się do nich o kontrolę.Aby przyszli na kontrolę właśnie w dziewiątej godzinie waszej pracy.

rolniksamwdolinie prawo-pracy.net

2008-07-13 02:50:39

A ja bym pracował tyle ile pisze w umowie o prace, gdyby szef chciał więcej to niech wyda dyspozycje na piśmie i mi zapłaci, w przeciwnym razie może mi skoczyć. Ja walczył bym w sądzie gdybym został zwolniony,ale wszystko zależy od sytuacji, jeśli to prywatna firma i nad szefem nikt już nie stoi a zależy Ci na pracy to szukaj porozumienia... Jeśli Twój szef często Cię zastrasza to spróbuj nagrać takie rozmowy..zdobyć na to dowody...rozprawy w sądzie pracy są bezpłatne a czasami warto walczyć o swoje i wyciągnąć od nieuczciwych pracodawców odszkodowania ( znam ludzi którym to się udało).

gigi prawo-pracy.net

2008-07-25 00:45:26

masz racje gdyby wszyscy szefowi dali zwolnienia kto by mu pracował na rynku pracy dzisiaj brakuje ludzi niech pracodawcy zaczną się bać

kotka prawo-pracy.net

2009-03-12 18:27:59

od poniedziałku firma w której pracuje wprowadziła 10-godzinny tryb pracy,dodać do tego 3 godz dojazdu(tam i powrót) to już 13 godz.dostajemy "śniadania"-zupka plus bułka. czy nie należy nam się normalny obiad??? przy 13 godz należy się jakiś dodatek-o nadgodzinach nie ma mowy

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM