e-prawnik.pl Porady prawne

Prawa autorskie

Odpowiedzi w temacie ()

-

10.12.2001

Jestem zatrudniony na stanowisku : inżynier serwisu. Moja praca polega na pisaniu oprogramowania systemów sterowania w przemyśle. Ponieważ jestem zatrudniony na umowę o pracę autorkie prawa majątkowe posiada pracodawca . Czy mogę uzyskać odliczenie od przychodu z tytułu praw autorkich ?
(mayall)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Borys

2001-12-17 22:58:06

oczywiście że tak, sam już takie rzeczy wprowadzalem w zakladach pracy - istnieje konieczność zmian w regulaminie pracy, wynagradzania i umowach o pracę, jak chcesz to skontaktuj sie ze mna na surflawyer@poczta.onet.pl

myszorka

2002-01-15 16:17:02

Czy banknoty są chronione prawem autorskim? Jeśli tak to czy wystarczy dokonać pewnych zmian w wyglądzie banknotu, aby nie został on potraktowany jako reprodukcja.

grzegorz14

2010-05-20 12:22:45

Witam Wiecie czy można wykupić prawa autorskie do pracy magisterskiej lub licencjackiej?

grzesika

2010-06-01 09:22:19

witam, Czy od umowy o przeniesienie praw autorskich płaci się podatek? Jeżeli tak, to jaka jest wysokość takiego podatku?

malinera

2010-06-21 15:59:16

Witam Czy bajki są objęte prawami autorskimi jak np. "Czerwony kapturek" "Kot w butach"? Jeżeli wykorzystam wizerunki tych postaci na naklejkach ściennych naruszam prawo? Bardzo proszę o dopowiedź

domi90

2010-06-30 10:26:18

Witam Chcę wykorzystać artykuł pewnej osoby, i tym samym chcę aby przekazała mi prawa do niego. Czy wystarczy mail od tej osoby z deklaracją? czy wszystko musi być zawarte na papierze?

dtk

2010-07-02 07:34:15

Zawsze wszystko na piśmie.

byczek95

2013-10-15 15:41:39

Witam, dostałem 5 zadania na które muszę znaleźć odpowiedź na dziś wieczór i nie wiem jak się za to zabrać 1. Na potrzeby promocji swojego powiatu tworzysz stronę internetową poświęconą ?wyprawom w miejsca nieznane??. Zamieszczasz na niej swoje teksty, osobiście zrobione zdjęcia? Do wskazania lokalizacji miejsc korzystasz z zeskanowanych mapek z atlasu. Na stronie podałeś/aś źródło? Po kilku tygodniach otrzymujesz mail z wydawnictwa z żądaniem zapłaty za wykorzystane mapy? Czy wydawnictwo ma prawo żądać opłaty za wykorzystane mapy? 2. Mając na uwadze dozwolony użytek, zainstalowałeś klienta sieci P2P, ściągnąłeś torrent i pobrałeś kilka filmów z sieci. Zaraz po oglądnięciu usunąłeś je z komputera. Pytanie: Czy Twoje działanie było legalne (zgodne z prawem)? 2. Mając na uwadze dozwolony użytek, zainstalowałeś klienta sieci P2P, ściągnąłeś torrent i pobrałeś kilka filmów z sieci. Zaraz po oglądnięciu usunąłeś je z komputera. Pytanie: Czy Twoje działanie było legalne (zgodne z prawem)? 3. Pracujesz w Urzędzie Marszałkowskim. Twój szef polecił Ci przygotowanie publikacji w formie broszury przeznaczonej do druku. Ściągnąłeś i zainstalowałeś nielegalną wersję InDesigne (chociaż można było ją przygotować za pomocą legalnego edytora Word i przygotowałeś pracę. W pracy pojawiła się kontrola? Pytanie: Kto ponosi odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich ? Ty czy Twój szef? 4. W wolnym czasie postanowiłeś zwiedzić nowe muzeum, w którym wystawiane są dzieła sztuki współczesnej (malarstwo z lat 1990-2010). Niektóre z nich wydały Ci się szczególnie atrakcyjne i pasujące do Twojej strony internetowej. Postanowiłeś zrobić kilka zdjęć i natychmiast zamieścić je na stronie WWW, mimo tabliczki informującej o zakazie robienia zdjęć. Czy możesz zrobić zdjęcia w muzeum oraz czy możesz opublikować zdjęcia na stronie WWW? 5. Poświęciłeś kilka miesięcy pracy na przygotowanie swojej strony internetowej, na której zamieściłeś kilka naprawdę profesjonalnych, samodzielnie opracowanych artykułów o sprzęcie komputerowym oraz kilka zdjęć (również Twojego autorstwa). Chciałbyś, aby osoby, które odwiedzają Twoją stronę, korzystając z materiałów, które na niej zamieściłeś, przestrzegały prawa autorskiego. Czy musisz zamieścić adnotację "wszystkie prawa zastrzeżone..." lub "? by.."? i potrzebne jest uzasadnienie oraz źródło.. Proszę o pomoc. :)

KamilLublin

2013-10-18 14:15:05

Witam Jestem mlodym programista, pracujacym jako freelancer(na zleceniach). Ostatnio wykonalem pewien wiekszy projekt jako podwykonawca dla pewnego posrednika. Nie podpisalismy umowy o dzielo, natomiast zostalem poproszony o podpisnaie umowy o zrzeczenie sie praw autorskich do projektu, poniewaz jak twierdzi posrednik jego klient tego wymaga od niego. Jak to wyglada od strony prawnej? Jak rozumiem nie bed mogl tego projektu wpisac do portfolio, ale czy bede mogl nadal odsprzedawac kolejne kopie tego projektu?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Szukam szkoleń z zakresu prawa autorskiego - ogólnych lub uszczegółowionych dla konktretnej grupy zawodowej, BEDĘ BARDZO WDZIĘCZNA za wszelkie informacje na ten temat, (chello123) czytaj dalej»

  • Witam Moja firma wypuściła na rynek pewien przedmiot - nie opatentowała go. teraz pojawiły się na rynko podróbki. Czy można zawalczyć o usuniecie ich z rynku? Czy prawo autorskie nas ochroni? czytaj dalej»

  • Moje pytanie brzmi, czy autorskie prawa majątkowe powstają zawsze na rzecz twórcy? czytaj dalej»

  • Ochrona prawnoautorska utworu obejmuje autorskie prawa osobiste i autorskie prawa majątkowe. Dlaczego domniemywa się że właścicielem praw autorskich majątkowych jest co dla zasady twórca dzieła? czytaj dalej»

  • witam Jestem administratorem pewnego forum, jeden z użytkowników za umieszczanie reklam został zabanowany, teraz prosi o usuniecie wszystkich swoich postów powołując się na prawa autorskie. Czy (...) czytaj dalej»

  • Witam Czy jeśli popularne seriale telewizyjne (Lost, Prison Break) są bezpłatnie dostępne do pobrania ze stron tychże seriali, to czy można je udostępniać jako share w programach p2p nie martwiąc (...) czytaj dalej»

  • Witam, Planuję otworzyć lokal gastronomiczny, którego nazwa, oraz wystrój bazowałby na dziele, które posiada prawa autorskie. Czy w związku z rozpoczęciem takiego przedsięwzięcia muszę ubiegać (...) czytaj dalej»

  • Witam! W linku poniżej umieściłem oryginalny obrazek oraz ten sam przerobiony przeze mnie. Jak to jest, czy po tak dużym zdeformowaniu i rozmazaniu oryginału nadal ktoś może posądzić mnie o prawa (...) czytaj dalej»

  • Witam, Chcialbym nagrac audiobooka a pozniej odplatnie rozpowszechniac go w internecie w postaci plikow MP3. Wiem, ze prawa autorskie wygasaja po 70 latach od wydania, badz smierci autora. Mysle (...) czytaj dalej»

  • Witam wszystkich, mam pewien problem, który może wydać się śmieszny ale jestem zupełnie niedoświadczony, więc od razu przejde do rzeczy. Otóż od jakiegoś czasu programuje sobie to tu to tam (...) czytaj dalej»