Forum prawne

Prawa autorskie

Jestem zatrudniony na stanowisku : inżynier serwisu. Moja praca polega na pisaniu oprogramowania systemów sterowania w przemyśle. Ponieważ jestem zatrudniony na umowę o pracę autorkie prawa majątkowe posiada pracodawca . Czy mogę uzyskać odliczenie od przychodu z tytułu praw autorkich ?

(mayall)

2001.12.10 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Prawa autorskie (9)

oczywiście że tak, sam już takie rzeczy wprowadzalem w zakladach pracy - istnieje konieczność zmian w regulaminie pracy, wynagradzania i umowach o pracę, jak chcesz to skontaktuj sie ze mna na surflawyer@poczta.onet.pl

2001.12.17 22:58:6

Czy banknoty są chronione prawem autorskim? Jeśli tak to czy wystarczy dokonać pewnych zmian w wyglądzie banknotu, aby nie został on potraktowany jako reprodukcja.

2002.1.15 16:17:2

Witam
Wiecie czy można wykupić prawa autorskie do pracy magisterskiej lub licencjackiej?

2010.5.20 12:22:45

witam,

Czy od umowy o przeniesienie praw autorskich płaci się podatek? Jeżeli tak, to jaka jest wysokość takiego podatku?

2010.6.1 9:22:19

Witam
Czy bajki są objęte prawami autorskimi jak np. "Czerwony kapturek" "Kot w butach"? Jeżeli wykorzystam wizerunki tych postaci na naklejkach ściennych naruszam prawo?
Bardzo proszę o dopowiedź

2010.6.21 15:59:16

Witam
Chcę wykorzystać artykuł pewnej osoby, i tym samym chcę aby przekazała mi prawa do niego. Czy wystarczy mail od tej osoby z deklaracją? czy wszystko musi być zawarte na papierze?

2010.6.30 10:26:18

Zawsze wszystko na piśmie.

2010.7.2 7:34:15

Witam, dostałem 5 zadania na które muszę znaleźć odpowiedź na dziś wieczór i nie wiem jak się za to zabrać

1. Na potrzeby promocji swojego powiatu tworzysz stronę internetową poświęconą ?wyprawom w miejsca nieznane??. Zamieszczasz na niej swoje teksty, osobiście zrobione zdjęcia? Do wskazania lokalizacji miejsc korzystasz z zeskanowanych mapek z atlasu. Na stronie podałeś/aś źródło? Po kilku tygodniach otrzymujesz mail z wydawnictwa z żądaniem zapłaty za wykorzystane mapy?

Czy wydawnictwo ma prawo żądać opłaty za wykorzystane mapy?

2. Mając na uwadze dozwolony użytek, zainstalowałeś klienta sieci P2P, ściągnąłeś torrent i pobrałeś kilka filmów z sieci. Zaraz po oglądnięciu usunąłeś je z komputera. Pytanie:

Czy Twoje działanie było legalne (zgodne z prawem)?

2. Mając na uwadze dozwolony użytek, zainstalowałeś klienta sieci P2P, ściągnąłeś torrent i pobrałeś kilka filmów z sieci. Zaraz po oglądnięciu usunąłeś je z komputera. Pytanie:

Czy Twoje działanie było legalne (zgodne z prawem)?


3. Pracujesz w Urzędzie Marszałkowskim. Twój szef polecił Ci przygotowanie publikacji w formie broszury przeznaczonej do druku. Ściągnąłeś i zainstalowałeś nielegalną wersję InDesigne (chociaż można było ją przygotować za pomocą legalnego edytora Word i przygotowałeś pracę. W pracy pojawiła się kontrola? Pytanie:

Kto ponosi odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich ? Ty czy Twój szef?
4. W wolnym czasie postanowiłeś zwiedzić nowe muzeum, w którym wystawiane są dzieła sztuki współczesnej (malarstwo z lat 1990-2010). Niektóre z nich wydały Ci się szczególnie atrakcyjne i pasujące do Twojej strony internetowej. Postanowiłeś zrobić kilka zdjęć i natychmiast zamieścić je na stronie WWW, mimo tabliczki informującej o zakazie robienia zdjęć.

Czy możesz zrobić zdjęcia w muzeum

oraz

czy możesz opublikować zdjęcia na stronie WWW?
5. Poświęciłeś kilka miesięcy pracy na przygotowanie swojej strony internetowej, na której zamieściłeś kilka naprawdę profesjonalnych, samodzielnie opracowanych artykułów o sprzęcie komputerowym oraz kilka zdjęć (również Twojego autorstwa). Chciałbyś, aby osoby, które odwiedzają Twoją stronę, korzystając z materiałów, które na niej zamieściłeś, przestrzegały prawa autorskiego.

Czy musisz zamieścić adnotację "wszystkie prawa zastrzeżone..." lub "? by.."?


i potrzebne jest uzasadnienie oraz źródło.. Proszę o pomoc. :)

2013.10.15 15:41:39

Witam

Jestem mlodym programista, pracujacym jako freelancer(na zleceniach). Ostatnio wykonalem pewien wiekszy projekt jako podwykonawca dla pewnego posrednika. Nie podpisalismy umowy o dzielo, natomiast zostalem poproszony o podpisnaie umowy o zrzeczenie sie praw autorskich do projektu, poniewaz jak twierdzi posrednik jego klient tego wymaga od niego. Jak to wyglada od strony prawnej? Jak rozumiem nie bed mogl tego projektu wpisac do portfolio, ale czy bede mogl nadal odsprzedawac kolejne kopie tego projektu?

2013.10.18 14:15:5

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika