e-prawnik.pl Porady prawne

Przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę a ulgi ZUS i Podatki

Odpowiedzi w temacie (0)

mdski

2.4.2020

Dobry wieczór, Borykam się z nietypową sytuacją i chciałbym prosić szanownych forumowiczów o pomoc. Pracowałem na podstawie umowy o pracę w Spółce A, gdzie z dniem 1. marca nastąpiło "Przejście części zakładu pracy" do Spółki B i zostaliśmy o tym zawiadomieni na piśmie ((treść poniżej)) Przysługiwało mi zerwanie stosunku pracy z 7 dniowym wyprzedzeniem, więc 1 marca złożyłem wypowiedzenie pragnąc zmienić warunki zatrudnienia z nową spółką na umowę B2B i rozliczać się na bazie faktur VAT. Zakładając działalność gospodarczą dowiedziałem się, że nie mogę skorzystać w ZUS z Ulgi na start, jeśli będę świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcy. "Niestety" ostatni przelew wynagrodzenia za jeden tydzień marca razem z wypłaceniem ekwiwalentu urlopu dostałem już od Spółki B - uznałem, że unieważnia to warunek ulgi na start o świadczeniu usług dla bezpośrednio byłego pracodawcy - czy słusznie? Czy w takim przypadku nową spółkę uznaje się za mojego pracodawcę mimo że bezzwłocznie w terminie otrzymania zawiadomienia złożyłem rezygnację i może "sprzeciw" w formie wypowiedzenia można uznać za fakt, że pracowałem tylko dla spółki A i mogę skorzystać z ulgi na start mając Spółkę B za klienta? Słyszałem też, ale nie mogę znaleźć potwierdzenia, że nie mogę skorzystać nawet z małego ZUSu i powinienem od razu zapłacić ZUS pełny oraz że nie mogę rozliczać podatku liniowo tylko przez rok muszę rozliczać się na zasadach ogólnych. Suma tych faktów prawie zupełnie niweluje zyski jakie chciałem osiągnąć przez zmianę formy pracy, i chciałbym dowiedzieć się czy może jednak przysługują mi warunki chociaż małego ZUSu i liniowego podatku? Dodam, że nie ma żadnych powiązań prawnych między Spółką A a spółką B. Będę bardzo wdzięczny za każdą opinię, pozdrawiam, M Zgodnie z art.23(1) par. 3 kodeksu pracy (dalej: ?k.p.?) zawiadamiam Pana/Panią, że w dniu 01.03.2020 r. nastąpi przejście części zakładu pracy przez co należy rozumieć zespół pracowników pracujących dotychczas przy projekcie XXXXXXX w ramach SPÓŁKA A sp. z o.o., na nowego pracodawcę ? spółkę SPÓŁKA B sp. z o.o. w wyniku założenia tej spółki dla celów dalszego prowadzenie projektu XXXXXXX poprzez odrębny podmiot. 2. SPÓŁKA B sp. z o.o. (nowy pracodawca) staje się z mocy prawa stroną dotychczasowego stosunku pracy, a treść zawartych umów o pracę (warunki pracy i płacy) nie ulegnie zmianie. Zachowane zostaną wszelkie benefity, z których pracownicy dotychczas korzystali. Zostanie utrzymana ciągłość zatrudnienia tj. staż w SPÓŁKA A sp. z o.o. będzie kontynuowany u nowego pracodawcy, a urlop nabyty w SPÓŁKA A sp. z o.o., na zasadzie ciągłości będzie można wykorzystać w SPÓŁKA B sp. z o.o. 3. Przejście zakładu pracy spowoduje, że Pana/Pani nowym pracodawcą zostanie SPÓŁKA B sp. z o.o. 4. Zgodnie z art. 23(1) § 4 k.p. w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego witam. Prowadzę 1 osobową działalność gospodarczą. Do 23.12 .2014 roku byłam na macierzyńskim. Zaraz po macierzyńskim byłam i jestem (...) czytaj dalej»

  • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. ALE PONOC TRZEBA PRZEPRACOWAC (...) czytaj dalej»

  • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede (...) czytaj dalej»

  • CHOROBOWE Witam!Proszę mi odpowiedzieć za ile dni chorobowego płaci pracodawca a od ,którego dnia płaci ZUS/Chciałam też zapytać czy zakład pracy może rozwiązać ze mną umowę o pracę (...) czytaj dalej»

  • Pracodawca przed sądem -praca bez umowy Witam.mam znajomą ktyóra prosiła mnie o poszukiwanie informacji na temat możliwości pozwania pracodawcy - pracowała bez umowy i została oskarżona o kradzież (...) czytaj dalej»

  • Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek... Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku dochodowego (...) czytaj dalej»

  • Dni wolne za święta w sobotę 1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada w sobotę, proszę (...) czytaj dalej»

  • Praktyczna nauka zawodu Moje pytanie dotyczy praktycznej nauki zawodu w charakterze sprzedawcy i co za tym idzie praktyk w sklepie. Wiem, że to jest zatrudnienie młodocianej osoby, ale jak wygląda to (...) czytaj dalej»

  • Zwolnienie lekarskie Czy mozliwe jest odmowienie przyjecia zwolnienia lekarskiego pracownika przez pracodwce?Moja zona pracuje w sklepie spozywczym.Wiadomo,ze takie osoby musza sie bardzo pilnowac,bo sprzedaja (...) czytaj dalej»

  • Jakie alimenty od bezrobotnego? Jaką wysokość alimentów zasądzi sąd od bezrobotnego młodego faceta, który uchyla się od legalnej pracy? ja w pozwie wpisałam 400zł,bo sama zarabiam 700, ale jak (...) czytaj dalej»

  • Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...) czytaj dalej»

  • Brak wynagrodzenia przez rok Witam zainteresowanych Użytkowników, do których zwracam się o pomoci rady jak postąpić w poniższej sprawie. Proszę nie oceniać mojej naiwności oraz apeluję o rzeczową (...) czytaj dalej»

  • RMUA pracodawca nie chce co miesiac wystawiac. Gdzie to zglosic? Przez dwa lata nie dostale ani 1 RMUA! (koza) raczej nie mozna nigdzie tego zglosic,poprostu musisz nachodzic kadrowa i zadac - badz niech (...) czytaj dalej»

  • Art.23 1 & 3 k.p zmiana pracodawcy. Dziś dostałem od pracodawcy zawiadomienie, że zgodnie z art.23 1 & 3 k.p z dniem 19.01.2003 część zakładu pracy w którym pracuję przechodzi na inny podmiot (...) czytaj dalej»

  • Do Kuratorów zawodowych Wypowiedzi na temat kuratorów społecznych aplikacji i kurateli penitencjarnej były dość ciekawe. Proponuje jednak stworzyć nową grupę dyskusyjną dotyczącą naszej pracy. (...) czytaj dalej»