Forum prawne

Przekazanie mieszkania spółdzielczego synowi-studentowi - forum prawne

Posiadamy z mężem mieszkanie lokatorskie spółdzielcze (52m). Głównym najemcą jest mąż. Chcielibyśmy uczynić głównym najemcą naszego syna, który w tej chwili jest studentem i nie posiada dochodów. My oczywiście będziemy dalej z Nim mieszkać. Czy możemy zcedować na Niego nasz wkład mieszkaniowy i jakie trzeba poczynić kolejno kroki (przepraszam nie działa mi znak zapytania). Bardzo dziękuję za wszelkie informacje. Pozdrawiam.

(cebulka)

Odpowiedzi w temacie: Przekazanie mieszkania spółdzielczego synowi-studentowi (2)

Wszelkich informacji na ten temat udzieli Ci spół. miesz. Niewiem czy jest możliwość przekazania mieszkania synowi skoro nie jest ono własnościowe. Jeżeli jednak jest inaczej to wystarczy aby mąż zdeklarował się zrzeczenia praw mieszkaniowych na rzecz syna. Wówczas syn dokonuje wpłaty ( wpisowe + członkowskie ) i staje się głównym najemcą.

Ostatnio to samo przerabiałam z mamą, która była głównym lokatorem w mieszkaniu spółdzielczym - lokatorskim. Teoretycznie to nie ma możliwości przekazania - tylko można z męża na żonę i odwrotnie. Procedura może być tylko taka .Tata - któremu przysługuje spółdzielcze - lokatorskie prawo pisze do spółdzielni wniosek ,że się wyprowadza (teoretycznie) ,że prosi o skreślenie go z listy członków i zwrot zwaloryzowanego wkładu. Potem synowi ,osobie dorosłej stale z nim zamieszkującym przysługuje tzw.prawo pierwokupu .Więc on przejmuje mieszkanie po ojcu ,wpłaca wkład (w praktyce to wkład ojca przenoszą ,nic nie dopłaca )+ płaci opłatę członkowską ( u mnie w Warszawie na Zoliborzu jest to 800 pln ,ale każda spółdzielnia ma swój cennik) potem ewentualnie syn zamelduje u siebie ojca na stałe ,że niby wprowadza się z powrotem .Nie daj się zwieść w spółdzielni ,bo pewnie powiedzą Ci ,że nie ma możliwości przekazania ponieważ prawo spółdzielcze jest niezbywalne . Procedura może być tylko taka jak opisałam powyżej .A i uwaga ! oczywiście syn nie może posiadać innego własnościowego mieszkania ani jego żona ( jeśli jest żonaty).

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika