Przekształcanie SWPL do OW?

Odpowiedzi w temacie (0)

sonyy

30.1.2018

Dzień dobry, Mam taki oto dylemat, czy przekształcać mieszkanie z: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność? Jak wygląda sytuacja w moim przypadku: 1. spółdzielnia nie ma długów (jakiś tylko minimalny kredyt na docieplenie w WFOŚiGW w Katowicach) - wszelkie remonty finansuje na bieżąco z funduszu remontowego mieszkańców 2. spółdzielnia się w miarę stara, oceniłbym ją w skali 7/10. (PS. Poprzednia spółdzielnia w innym mieszkaniu w innym mieście oceniłbym na 3/10) - więc tutaj nie narzekam 3. Mieszkania nie będę przekształcał na cele biznesowe, zarobkowe etc. - tylko mieszkaniowe. 4. Wspólnoty tworzyć nie chcę - bo dobrze i w miare sprawnie działa spółdzielnia 5. Nadal chce zostać jej członkiem, mimo przekształcenia do OW. Dlaczego się o to pytam i dlaczego się zastanawiam. Głównym i jedynym powodem to jak największa pewność i zabezpieczenie mieszkania od strony prawnej przed jego straceniem nie z mojej winy (a hipotetycznych problemów, winy, kredytów przyszłych spółdzielni). Wiadome jest że od ok. 2010 roku (albo kilka lat szybciej) nastał boom z przekształcaniem mieszkań do OW. O ile nie dziwi mnie przekształcanie lokatorskich mieszkań, tak zastanawiam się nad SWPL do OW. Ostatnio żona pyta się mnie czy przekształcimy mieszkania, dla bezpieczeństwa np. gdyby z czasem spółdzielnia miała (hipotetycznie) wpaść w problemy finansowe, kredyty nowe i problemy z spłata etc. Czy patrząc pod kryteriami w/w (główny - to zabezpieczenie się przed potencjalnym zlym zarządzaniem, kredytami, bankructwem spółdzielni, wierzyciele kredytów spółdzielni etc.) lepiej przekształcić SWPL do OW? Da mi to prawnie lepsze zabezpieczenie mieszkania? Bo problem jest też że nie widzę nigdzie jasno zapisane, czy jak spółdzielnia ma długi, to wierzyciel może w ramach jej spłaty obciążyć mieszkańców posiadających SWPL? Bo gdzieś czytałem że OW nie, ale SWPL można obciążyć niespłaconymi kredytami. Lepiej dla "świętego spokoju" przekształcić SWPL do OW?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 11.3.2014

  Jak przekształcić spółkę cywilną w spółkę z o.o.?

  Aby przekształcić spółkę cywilną w spółkę z o.o. należy wykonać szereg czynności. Z artykułu dowiesz się jaka jest ich kolejność oraz jakie mają znaczenie dla samego przekształcenia. (...)

 • 12.3.2017

  Reforma edukacji

  Wprowadzane zmiany dotyczą wielu kwestii w oświacie, m.in.: ustroju szkolnego oraz związanych z tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół, a także placówek (...)

 • 17.1.2018

  Służba Ochrony Państwa

  Służba Ochrony Państwa zastąpi likwidowane Biuro Ochrony Rządu. SOP będzie służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób i obiektów w państwie. To jednolita, (...)

 • 1.9.2017

  Szkoła w roku szkolnym 2017/2018 - informacje dla rodziców

  Przed nami nowy rok szkolny, w którym MEN wprowadza zaplanowane wcześniej zmiany w polskiej oświacie, oczekiwane przez rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców. Reforma (...)