Przekształcenie mieszkania spółdzielczego na dzieci. - forum prawne
Witam, rodzice mojej żony posiadają mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie i będą je przekształcać na własnościowe. Obecnie mieszka z nimi syn, natomiast moja żona mieszka ze mną i dwójką dzieci również w mieszkaniu spółdzielczo-lokatorskim, gdzie ja jestem członkiem spółdzielni. Rodzice mojej żony chcieliby swoje mieszkanie "przepisać" na syna i córkę (czyli moją żonę). Chciałem zapytać, czy jest możliwość w trakcie przekształcania przepisać od razu na dzieci, czy po tym przekształceniu podarować w formie darowizny swoim dzieciom (interesuje mnie, czy moja żona nie będzie musiała zapłacić podatku od darowizny). Bardzo dziękuję za wszelkie informacje. Pozdrawiam.
Odpowiedzi w temacie: Przekształcenie mieszkania spółdzielczego na dzieci. (3)
Najlepiej by bylo gdyby najpierw rodzice wykupili to mieszaknie (lacznie z wykupem gruntu jesli nie bylo to warto to zrobic-tak przynajmniej jest u nas w bloku)i zalatwili wszystkie formalnosci u notariusza, dopiero potem dali je jako darowizna. To jest najtanszy sposob. Inaczej spoldzielnie zadaja zaplacenia czlonkowstwa i na nowo trzeba by bylo spisywac wszystko u notariusza. Darowizna jest tu wskazana. Mam tez tak doradzil prawnik, a dokladnie mamy takie samo mieszaknie.
2007.10.29 11:31:31
Dzięki za szybką odpowiedź. Mam więc jeszcze jedno pytanie, z tego co się zorientowałem w internecie, żeby nie płacić podatku od darowizny moja żona musiałaby się tam zameldować ponownie i teoretycznie "przemieszkać 5 lat". Czy wspominał o tym może prawnik? Pozdrawiam.
2007.10.29 20:32:12
Rzeczywiście podatek od spadków i darowizn zmienił się 01 stycznia 2007r., ale na tyle, że wcześniej wystarczyło zamieszkiwać przez 5 lat w "darowanym" lokalu, natomiast teraz trzeba się tam jeszcze zameldować na 5 lat. Plusem jest to, że gdy spełni się odpowiednie warunki można otrzymać w grupie I mieszkanie warte milion i nie zapłacić od tego ani złotówki podatku...
2007.11.1 22:32:17
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?