Renta rodzinna po ojcu

Odpowiedzi w temacie (0)

Paura

18.9.2012

Dzień dobry. Mój mąż zmarł 6 lat temu. Niestety, moje dzieci nie uzyskały prawa do renty rodzinnej po nim. Wykazałam 16 lat opłacania składek, jednak brakowało ich w ostatnich latach, a także mąż nie był ubezpieczony na ponad rok przed śmiercią. Zaczynał swoją działalność i niestety, nie zdążył złożyć dokumentów w ZUS, zanim zmarł. Przeprowadziłam całe postępowanie (sąd, a także odwoływanie się do Prezesa ZUS), jednak bez skutku. Ostatnio w Gazecie Wyborczej przeczytałam: "Renta należy się też po pracowniku, który co najmniej pięć lat pracował i odkładał składki na ubezpieczenie społeczne." Więcej... http://wyborcza.pl/1,76842,10590080,Dla_kogo_renty_rodzinne_i_socjalne.html#ixzz26ptig3ak Chciałabym się dowiedzieć, czy to oznacza, że zmieniły się warunki (wykazałam 16 lat składkowych). Co robić? Składać ponownie wniosek? Nie chodzi mi o rentę dla mnie, ale byłoby to jakieś zabezpieczenie dzieci. Są jeszcze małe (8 i 11 lat), więc jeszcze sporo lat nauki przed nimi. Teraz praca jest, a potem może nie być. Dawałoby to moim dzieciom jakąś gwarancję na przyszłość. Proszę o opinie. Pozdrawiam serdecznie.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.7.2016

  Renta rodzinna - Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)

 • 27.5.2017

  Dla kogo renta rodzinna?

  Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która (...)

 • 11.5.2018

  Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • 21.1.2005

  Powstanie i ustanie prawa do świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

  Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje 6 rodzajów świadczeń wypłacanych z FUS. Są to: emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa, (...)

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)