Forum prawne

rozprawa!!!Pilne - forum prawne

Odbyla sie juz jedna rozprawa sadowa i zalozyciel sprawy wezwal dwóch nowycjh swiadków i rozprawa została przelozona na inny termin.oskarzony nie moze sie na ta rozprawe wstawic.jakie sa skutki i kara za niestawienie sie na rozprawie?
(anetulka)

Odpowiedzi w temacie: rozprawa!!!Pilne (6)

Oskarżony musi się wstawić na rozprawe. Jego nie wstawiennictwo spowoduje, że rozprawa nie odbędzie się ( sąd wyznaczy nowy termin ). Może też zostać doprowadzony siłą przez funkcjonariuszy policjii, lub ukarany grzywną.

to jest sprawa bardzo blacha no i nawet sedzia smial sie z zeznan swiadków.poprostu chca wrobic mo0jego chlopaka a on jest niewinny.a moze on swoja nieobecnosc usprawiedliwic zwolnieniem od lekarza.i czy musi to byc lekarz sądowy?czy wystarczy od rodzinnego?

Wymogiem sądu jest przedłożenie zwolnienia od lekarza sądowego, bądż ordynatora szpitala. Skoro jest to sprawa małej wagi myślę, że wystarczy zwolnienie od lekarza rodzinnego. Najlepiej przesłać listem poleconym z oznacz. sygn. akt.

Jeśli oskarżony nie stawi sie i nie usprawiedliwi swojego niestawiennictwa na odroczonej lub przerwanej rozprawie, a był już przesłuchany, rozprawa i tak się odbedzie bez jego udziału. Wynika to z treści art.376 par.2 kpk.
A w postepowaniu uproszczonym oskarżony nie ma obowiązku stawienia się na żadną, nawet na pierwszą rozprawę - art. 479 par.1 kpk.
Jezeli oskarżony nie może się stawic na rozprawę i usprawiedliwszy swą nieobecność wniesie o odroczenie rozprawy - rozprawa się nie odbędzie - Sąd wyznaczy następny jej termin.

Oskarżony powinien się wstawić. Jak oskarżony nie jest wstawiony (i to dobrze) to może nie wytrzymać przytłaczającego go ciężaru wymiaru sprawiedliwości. Z drugiej jednak strony jak się za bardzo wstawi to sąd może się zdenerwować i wywalić go z sali rozpraw (art.375 kpk).

mam stawic sie do zakladu karnego 02.06.2004. jak moge tego uniknac???

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika