Forum prawne

Szkoła-narzucanie uczniom preferencji politycznych, ankiety kontrolujące poglądy, itp

Dzień dobry.
Jestem uczennicą państwowego Liceum Ogólnokształcącego. Od pewnego czasu w mojej szkole pojawiły się dziwne sytuacje.
1. Nauczycielka (nie Wiedzy o Społ.), zamiast prowadzić lekcję, wypytuje uczniów o ich poglądy polityczne, sama wypowiada się na temat jej osobistych preferencji. Narzuca swoje zdanie uczniom, nie pozwalając na dyskusję lub jakikolwiek sprzeciw.
2. Nauczyciel (przedmiotu ścisłego) prowadzi bardzo kontrowersyjne rozmowy z uczniami na temat polityki. Narzuca swoje zdanie i poglądy. Prawie, że wymaga od młodzieży całkowitej akceptacji, nie toleruje odmiennych głosów.
3. Do tego wszystkiego dziś w mojej szkole przeprowadzono prawie-anonimową ankietę, w której uczniowie mieli za zadanie wybrać partię polityczną, na którą będą głosować oraz uzasadnić swój wybór.
Ankieta miała miejsce na lekcji przy obecności wszystkich uczniów, oczywiście podpisywać się nie musieliśmy, jednak nauczyciel (od WOS'u) zbierał kartki osobiście, przyglądał się im.
Zapytany, po co robi taką ankietę, odpowiedział, że jest to ankieta "informacyjna dla szkoły".
Mimo, iż kartki nie były podpisywane, wydaję mi się, że zostały złamane wszelakie reguły anonimowości i prywatności uczniów (jak i ich rodziców)

Moje pytania brzmią:
- Czy szkoła ma prawo do narzucania młodym ludziom podczas lekcji, pewnych preferencji politycznych, lub nakłaniania uczniów do głosowania na daną partię?
- Czy tego typu ankiety mogą być przeprowadzane w szkołach?
- Czy istnieją jakieś akty prawne lub artykuły mówiące o tego typu sytuacjach?

Bardzo proszę o pomoc, byłam niezwykle roztrzęsiona i zdenerwowana, ponieważ czuję, że szkoła próbuje sterować moim sposobem myślenia.
Nie będę ukrywać, czułam się zastraszona i inwigilowana wybierając daną partię. Nie mieliśmy możliwości nieudzielenia odpowiedzi na pytania.
Obawiam się, że dany wybór może wpłynąć na podejście nauczycieli do ucznia, a także zmienić ich sposób oceniania danej osoby.

Jeszcze raz proszę o pomoc i przepraszam, jeśli pytanie zostało zadane w złej kategorii.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

2013.4.5 17:40:20

Odpowiedzi w temacie: Szkoła-narzucanie uczniom preferencji politycznych, ankiety kontrolujące poglądy, itp (4)

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika