e-prawnik.pl Porady prawne

UMOWA PRZEDWSTĘPNA SPRZEDAŻY DZIAŁKI. KTO MA RACJĘ?

Odpowiedzi w temacie (1)

pikolina81

28.11.2014

We wrześniu 2014r została sporządzona umowa przedwstępna sprzedaży działki. Przedmiotem umowy była działka o powierzchni 1600m2, wydzielona z większej działki. W umowie zostało zapisane, że działka będzie miała dostęp do drogi publicznej asfaltowej od północy a szerokość działki nie będzie mniejsza niż 14m. W przypadku niewykonania umowy przez sprzedającego, wypłaci on kupującemu równowartość 50% przedmiotu umowy oraz zadatek. W razie niewykonania umowy przez kupującego zadatek przepada na rzecz sprzedawcy oraz jeżeli niewykonanie umowy miało miejsce z winy kupującego to kupujący wypłaci sprzedawcy 50% wartości przedmiotu umowy. Strony postanowiły, że przyrzeczona umowa sprzedaży zostanie zawarta niezwłocznie po dokonaniu podziału działki. Dwa dni po podpisaniu umowy dopisane zostały odręcznie 2 podpunkty: -sprzedawca pokryje koszty podziału działki oraz koszty notarialne. -[B]ciąg pieszo- jezdny o szerokości 5 metrów zlokalizowany wzdłuż wschodniej granicy działki może być częścią wydzielonej dla kupującego działki jednak jego powierzchnia nie może pomniejszyć ustalonej w § 1 ( 1600m2 ) powierzchni działki.[/B] Wpis został dokonany przez kupującego, po czym podpisano się na 2 stronie umowy z dopiskiem: W umowie ręcznie wprowadzony pkt 3,4 §4. Po czym oby dwie strony się podpisały. Ze względu iż działka jest wąska (szer.18,03m) sprzedający zaproponował służebność gruntową zamiast zwykłej drogi, poinformował o wstępnym projekcie podziału kupującego, na co kupujący wyraził ustnie zgodę. Wyodrębniona działka ma powierzchnię 1678m2 wraz ze służebnością gruntową o szer.5 m, zlokalizowaną na wschodniej granicy działki. Niezwłocznie po podziale działki strony spotkały się u notariusza w celu sfinalizowania transakcji. Strona kupująca odstąpiła od zakupu nieruchomości twierdząc iż działka nie ma ustalonego w umowie przedwstępnej metrażu a służebność gruntowa nie może być wliczana w powierzchnię działki.Nadmieniam, że wartość działki ze względu na małą szerokość została obniżona przez sprzedającego o 1/2 wartości rynkowej. Kupujący żądają odliczenia od ceny sprzedaży ustalonej w umowie przedwstępnej metrażu przypadającego na służebność gruntową. Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu kto nie dotrzymał Waszym zdaniem warunków umowy.Co w tym przypadku może zrobić sprzedający??? Z góry dziękuję i pozdrawiam. W załączniku umowa przedwstępna sprzedaży oraz mapa. Ps. "Kupującym" jest w tym przypadku 2 deweloperów, "sprzedającym" osoba prywatna.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Daro55

2018-12-12 18:55:34

Umowa musi być sporządzona bezbłędnie przed doświadczonego notariusza. Takim niewątpliwie jest notariusz Cejrowska z tczewskiej kancelarii, z której usług miałem okazję korzystać.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM