unieważnienie małżeństwa - biegły psycholog

Odpowiedzi w temacie (11)

-

2.10.2003

Mam pytanie odnośnie biegłego psychologa powołanego przez sad kościelny w unieważnieniu małżeństwa jaka role on spełnia zwłaszcza jezeli stwierdził niezdolnośc do podjecia istotnych obowiązków małżeńskich tak jak było w pozwie czy można mieć nadziej że wpłynie on na rezultat i zostanie ożeczona nieważność małżeństwa?
(adi)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

kann

2004-01-10 14:24:44

Biegły wydaje opinię, Sąd wydaje wyrok. Z dośwwiadczenia wiem, że w ogromnej wiekszości przypadków wyrok Sądu jest zgodny z opinią biegłego. A więc jesli biegły dopatrzył się poważnego defektu osobowości, masz duże szanse na orzeczenie nieważności małżeństwa. Jednak zawsze obrońca węzła może odwołać się od tej decyzji do drugiej instancji. Zresztą każde orzeczenie nieważności musi byc potwierdzone przez Trybunał kościelny II instancji.

malgosienka24

2004-01-20 13:55:08

W sytuacja gdy proces kanoniczy toczy się z tytułu niezdolności z przyczyn natury psychiczne badz impotencji zawsze jest powoływany biegły. Opinia biegłego jest ważna ale w zadny przypadku nie ma charakteru wiązącego. Oznacza to zę w wyroku sądowym kolegium sędziów moze oprzec się na opini biegłego psychologa ale nie musi

ciekawa

2016-09-26 10:31:57

A moze ktos z was wie czy jesli dostanie sie wezwanie do takiego psychologa to mozna go poprosic o pytania w formie pisemnej, jesli nie chce sie z nim widziec osobiscie (z roznych powodow) czy tez mozna mu odmowic spotkania jesli nie ma pierwszej mozliwosci?

Arletta Bolesta

2016-09-26 10:34:23

Badanie sporządzone na podstawie bezpośredniego kontaktu są o wiele cenniejszymi. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

ciekawa

2016-10-04 09:48:17

Ok, rozumiem, ze są cenniejsze, ale jeśli duzy stres i stan emocjonalny nie pozwalają na kontakt bezpośredni to czy istnieje możliwość odpowiedzi pisemnej na pytania biegłego - psychologa? Nie chciałabym ich zupełnie odmawiać, ale nie jestem w stanie teraz postąpić inaczej.

Arletta Bolesta

2016-10-05 08:54:31

Szanowna Pani, nie tak niedawno spotkałam się z prośbą Strony Przeciwnej (zatem Strony, której nie reprezentuję przed Sądem) o inną formę kontaktu aniżeli face to face - prośba została odrzucona. Czy przez formę pisemną Sąd ma zagwarantowane, że odpowiada właściwa Strona? Nie. Pozdrawiam dr Arletta Bolesta adwokat kościelny mail: a.bolesta@op.pl

anna

2016-12-28 20:18:58

Witam, dostałam z kuri w ktorej toczy sie proces o zbadanie waznosci małzenstwa pismo o koniecznosci sporzadzenia opini sadowo -psychologicznej i uiszczeniu dodatkowej opłaty.Mam pytanie: czy ja, swiadkowie lub inna osoby (mąz sakramentalny) bedą jeszcze przesłuchiwane czy na podstawie zeznan biegły wyda opinię ?

Anna

2017-01-13 21:33:59

Witam, czy w trakcie trwania postępowania o uznanie nieważności mogę mieć wgląd w akta sprawy, czy we wszystkie i czy coś mi takie prawo ogranicza? Poza tym gdzie mogę sprawdzić listę biegłych pracujących dla Sądu i który z nich badał stronę przeciwną? Podejrzewam, że kuzyn strony przeciwnej jest biegłym w tym akurat sądzie.

Arletta Bolesta

2017-01-15 09:24:07

Szanowna Pani, inną kwestią jest, iż Biegły pozostaje w np. w relacji pokrewieństwa do Strony, dla której wystawia opinię, od tej, iż Biegły pracuje w danym Trybunale, ale nie bierze udziału w tej konkretnej sprawie. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

Anik

2018-05-16 19:17:52

Witam mam miec przesluchanie o unieważnieniu małżeństwa , moj byly maz juz mial w innym terminie czy mozliwe to ze nie byl przesluchiwany poniewaz zaplacil psychologa?

Katolina

2018-06-18 23:05:27

Witam. Mam stawić się na badania psychologiczne w związku z uniewaznieniem małżeństwa. Jest możliwość zrobić to w UK, gdzie aktualnie mieszkam. Sąd biskupi w Polsce prosi mnie, żebym podała im adres trybunału właściwego ze względu na moje miejsce zamieszkania. Jak mam ten adres znaleźć? Nie orientuje się w tym kompletnie. Z góry dziękuję za pomoc.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 31.1.2018

  Zakaz unieważnienia małżeństwa

  Przypadki, w których unieważnienie małżeństwa jest dopuszczalne wskazane są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Kodeks ten formułuje także zasadę, iż nie można unieważnić małżeństwa (...)

 • 8.9.2016

  Unieważnienie małżeństwa

  Unieważnienie małżeństwa jest jednym z kilku powodów ustania małżeństwa. Inne przyczyny powodujące ustanie małżeństwa to śmierć biologiczna jednego z małżonków, uznanie małżonka (...)

 • 19.6.2012

  Unieważnienie małżeństwa zawartego przez pełnomocnika

  Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość ważnego zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika. Pełnomocnik działając w imieniu przyszłego małżonka, dokonuje czynności prawnej, która (...)

 • 2.11.2011

  Unieważnienie małżeństwa z powodu pokrewieństwa lub powinowactwa

  Zasadą kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest zakaz zawierania małżeństwa przez krewnych w linii prostej, rodzeństwo oraz powinowatych w linii prostej. Co jest pokrewieństwem w rozumieniu prawa? (...)

 • 5.9.2017

  Unieważnienie małżeństwa zawartego przez przysposabiającego i przysposobionego

  Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraża zakaz zawierania małżeństwa przez przysposabiającego i przysposobionego. W związku z tym, unieważnienia małżeństwa z powodu stosunku przysposobienia między (...)