Ustawa o ochronie praw lokatorów - w czasie pożaru, po nim i remontu

Odpowiedzi w temacie (1)

glowacki123

8.8.2008

W dużym skrócie. Miał miejsce pożar w kamienicy. Spaleniu uległo jedno mieszkanie i fragmenty klatki schodowej. W obawie o konstrukcje budynku, ewakuowano wszystkich mieszkańców. Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych zaplombował wszystkie mieszkania (nawet te gdzie nie było ognia), wraz z wejściem głównym do budynku. Wyłączając tym samym obiekt z wszelkiego użytku, do czasu remontu klatki schodowej i spalonego lokalu. Niestety papierowe plomby z pieczątkami MZBK nie opierały się długo wandalom i bezdomnym. Tym bardziej, że banalny remont klatki schodowej rozpoczął się dopiero po 9 miesiącach. Bezdomni urządzili sobie w powstałym pustostanie noclegownie i szalet miejski. Wynosząc z mieszkań wszystko co miało jakąkolwiek wartość. Piece, grzejniki, sanitariaty, nawet miedziane kable ze ścian powyrywano. Wszystko! Tutaj rodzi się pytanie. Kto odpowiada za budynek i mieszkania, w okresie od wyprowadzenia lokatorów i zaplombowania budynku, do czasu

Nie znalazłeś odpowiedzi?

glowacki123

2008-08-08 23:53:18

Tutaj rodzi się pytanie. Kto odpowiada za budynek i mieszkania, w okresie od wyprowadzenia lokatorów i zaplombowania budynku, do czasu przeprowadzenia deklarowanego remontu i powrotu lokatorów? Wynajmujący twierdzi że szkody powstałe w skutek włamań nie powstałe z winy wynajmującego. Obarcza tym samym najemcę o niewłaściwe zabezpieczenie mieszkania przed dostępem osób trzecich. Obciążając tym samym najemcę naprawą i konserwacją lokalu w myśl Art.6b pkt.2 - Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. Nr 31 poz.266 z późniejszymi zmianami). Kto zatem faktycznie ponosi odpowiedzialność? W myśl jakich przepisów wówczas się to reguluje?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.2.2018

  Zmiana w ochronie praw lokatorów

  Celem nowelizacji przepisów jest wydłużenie do 31 grudnia 2019 r. okresu, w którym to na gminie spoczywa obowiązek zapewnienia najemcom prawa do lokalu zamiennego i pokrycia (...)

 • 18.4.2017

  Wypowiedzenie umowy najmu - Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania lub lokalu?

  Do najmu lokali mieszkalnych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Ma ona zastosowanie wyłącznie (...)

 • 23.10.2018

  Eksmisja na żądanie współlokatora

  Eksmisja z lokalu mieszkalnego może nastąpić na podstawie różnych przesłanek zawartych w przepisach prawa. Co istotne, z żądaniem orzeczenia eksmisji nie musi występować do sądu wyłącznie (...)

 • 10.4.2019

  Sankcje za wypalanie traw

  Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jest to proceder, który w znacznym stopniu obniża wartość plonów, jest zabójczy (...)

 • 26.1.2019

  Przeszukanie w postępowaniu antymonopolowym do weryfikacji

  Wykluczenie możliwości zaskarżenia postanowienia wydanego w przedmiocie wyrażenia przez sąd zgody na przeprowadzenie przeszukania pomieszczeń i rzeczy w postępowaniu wyjaśniającym i postępowaniu (...)