e-prawnik.pl Porady prawne

wykup mieszkania - jak sie zabezpieczyć??

Odpowiedzi w temacie ()

aneczkag22

1.6.2005

chciała bym zasięgnąć kilku informacji na temat wykupu mieszkania komunalnego na własność. Jesteśmy już po ekspertyzach rzeczoznawcy, kominiarza itp. mieszkanie znidawno zostało wycenione. Jednak mieszkanie o którym piszę należy do babci, która ma już 83 lata i jest schorowana. I ja chciałabym to mieszkanie wykupić na babcie, która chce mi je po wykupie podarować jako darowiznę. Babcia sporządziła już testament. Chciałam sie zapytać ile trwa wpis do księgi wieczystej, tzn jak długo sie na niego czeka(bo słyszałam ze ok 3 m-cy). Co bedzie w wypadku kiedy wpłacę pieniądze na wykup mieszkania, a w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej coś by sie babci stało (jak wiadomo w wieku 83 lata to zdrowie już nie te). Czy te pieniądze przepadną czy nie? I jeszcze jedno!! czy babcia dopiero po wpisie do księgi może darować mi to mieszkanie czy może jednak można wcześniej? Z góry dziekuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mifin

2005-06-02 10:48:59

wpis do księgi wieczystej jest aktem deklaratoryjnym i w gruncie rzeczy nie ma znaczenia ile to bedzie trwało. Istotne jest nabycie prawa własności, a to następuje z chwilą podpisania aktu notarialnego pomiędzy gminą a nabywcą. Od tego momentu datuje się prawo własności i w pięć minut później moze sobie babcia - najlepiej u tego samego notariusza - dokonać darowizny. O żadnym przepadku wpłaconych piniedzy nie ma mowy. Jeśli z przyszłym nabywcą transakcja nie doszłaby do skutku, to albo gmina powinna dokonać transakcji z następcą prawnym albo zwrócić wpłacone pieniądze. Warto, a nawet koniecznie należałoby poczynić - na wszelki wypadek - takie zastrzeżenia w umowie PRZED wpłaceniem pieniędzy. To znaczy może to być umowa przedwstępna.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • wykup Mam kuzyna,ktory ma eksmisje-jest alkoholikiem,mieszka na mieszkaniu,w ktorym wychowylal sie od dziecinstwa jego brat ma z nim problem od 15 lat-splaceniem zaleglosci itd-od momentu kiedy mama (...) czytaj dalej»

  • skarga pauliańska a zrzeczenie się dziedziczenia przez dlużnika Witam wszystkich! Mieszkam razem z dziadkiem w mieszkaniu komunalnym. Pojawiła się możliwość wykupu mieszkania za kilka procent (...) czytaj dalej»

  • Policyjne mieszkanie - odmowa wykupu moja babcia zamieszkuje mieszkanie policyjne po zmarlym mezu emerytowanym policjancie.ma 78 lat od 10 lat jest wdowa od 10 lat.na jesieni zeszlego roku zaplanowalismy (...) czytaj dalej»

  • Wykup mieszkania i darowizna !!! Bardzo prosze o informację odnośnie wykupu mieszkania i darowizny, bowiem nie orientuje sie w tym wszystkim a Panie z naszej Spółdzielni nie są chętne do pomocy. (...) czytaj dalej»

  • zasady zbywania mieszkań komunalnych kiedy mija ostatecznie termin nabycia mieszkania komunalnego od miasta?? czy jezeli zaczne proces nabycia tego mieszkania od miasta ale nie wykupie go do teg czasu (...) czytaj dalej»

  • Darowizna mieszkania i zachowek Moja babcia przed śmiercią zameldowała mojego brata ciotecznego w zamian za opiekę, z czego sie on nie wywiązał. Do końca swoich dni opiekowałam się babcia ja i (...) czytaj dalej»