Zabezpieczenie mamy na wypadek śmierci taty (emerytura, renta chorobowa/rodzinna)

Odpowiedzi w temacie (1)

adrianopel

25.7.2014

Witam, mój tata cierpi na chorobę nowotworową (rocznik 59') i razem z nim staramy się zabezpieczyć życie mamy gdyby nie udało mi się z tego wyjść. Zastanawiamy się jak postąpić w kategoriach emerytura/renta aby mama otrzymywała jak najwyższe świadczenia w przypadku śmierci taty. Niedawno przyznano mojemu tacie rentę chorobową. Jest właśnie na etapie zamykania własnej działalności gospodarczej. Ze względu na moją niedużą wiedzę w zakresie ZUSu niektóre pytania mogą okazać się nietrafione więc proszę o naprowadzenie. 1) Czy gdyby tata przekazał teraz pieniądze z OFE do ZUSu to może otrzymać większą rentę chorobową? 2) Czy takie przekazanie środków do ZUS wpłynie dodatnio na wysokość przyszłej emerytury? 3) Czy po śmierci taty mama będzie otrzymywać rentę rodzinną czy własną emeryturę? Podejrzewam, że albo jedno albo drugie (wyższe) i jakbym kiedyś spotkał się z informacją, że chyba pomniejszoną o 15%. Proszę o wyjaśnienie bo nie znam szczegółów. 4) Generalnie jakie kroki najlepiej podjąć aby mama wyszła na tym najlepiej finansowo? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

maciej99

2017-08-31 15:59:08

Zarejestruj się na pozyczkolandia

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)

 • 27.5.2017

  Dla kogo renta rodzinna?

  Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która (...)

 • 11.5.2018

  Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • 12.2.2018

  Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku

  Najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – o ok. 67,28 zł. Tak wysokiej waloryzacji nie było od pięciu lat.

 • 23.2.2018

  Podwyższone emerytury i renty z rocznym wyrównaniem

  Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki dostaną (...)