ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Odpowiedzi w temacie (3)

-

14.6.2004

Starałem się o ulgę – zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych – w postaci częściowego umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Mianowicie wystąpiłem z wnioskiem o umorzenie odsetek jednocześnie prosząc o umożliwienie mi spłaty pozostałej części zadłużenia (należności głównej) w ratach. ZUS nie wydał mi decyzji o odmowie umorzenia części należności a jedynie poinformował mnie, że z uwagi na rozporządzenie nakazujące mu rozliczać wpłaty proporcjonalnie na należność główną i odsetki jest to niemożliwe. (?) Mam, więc pytanie czy ZUS może mi umorzyć odsetki czy nie?? I czy prawidłowym było załatwienie sprawy pisemkiem a nie decyzją, od której przysługiwałoby mi odwołanie.
(PŁATNIK SKŁADEK )

Nie znalazłeś odpowiedzi?

wojtek

2004-06-15 01:02:32

Jak najbardziej ,ZUS może umorzyć odsetki przy spełnieniu pewnych zasad. P.S. jakie to są składkui? pracownicze czy własne

płatnik

2004-06-18 20:06:14

mi chodzi o własne nie mam pracowników, ale dokaładniej chodzi mi o samą zasade jako że wmawiają mi w kółko że nie ma możliwości umorzenia samych odsetek

specjalistka

2008-02-04 18:25:00

generalnie ZUS nie umarza odsetek, z rzadka umarzane są należności główne. Sądzę, ze w Twoim przypadku (o ile złożyłeś wniosek o umorzenie odsetek i rozłożenie na raty należności głównej) to ZUS powinien przesłać na Twój adres oświadczenie o korzystaniu /nie korzystaniu z pomocy publicznej i kwestionariusz o możliwościach płatniczych płatnika. następnie powinienieś dostać informację że w trybie art 10 kpa przysługuje prawo wglądu w akta sprawy (ewentualnie przedłużenie terminu w trybie art 36 kpa) ale zawsze musi tryb kończyć się DECYZJĄ od której zresztą przysługuje odwołanie w terminie 14 dni do Prezesa ZUS. na ogół jest decyzja odmowna, aby przyspieszyć tok sprawy najprościej anulować wniosek i wystąpić tylko o układ ratalny

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.1.2019

  ZUS wysyła PIT-y

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

 • 19.7.2019

  Powiadomienia ZUS

  Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz smsem pracodawcom, które (...)

 • 21.1.2005

  Co zrobić jeżeli ZUS opóźnia się w wypłatach względem ubezpieczonego?

  Jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia - w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania (...)

 • 17.6.2019

  Miliardy dodane do kont klientów w ZUS

  Ponad 200 mld zł przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Są klienci, którzy na waloryzacji zyskali ponad 100 (...)

 • 16.9.2018

  Mail z fakturą z ZUS?

  Uwaga na fałszywe e-maile na temat rozliczenia rocznego i pliku JPK lub z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.