Autostrada nieskończona? I tak nią pojedziesz

Rząd chce umożliwić kierowcom wjazd na autostradę, która jest w budowie. Wszystko po to, by dojechać na mecze Euro 2012.

Resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej przedstawił już projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Zmiana przepisów ma umożliwić korzystanie z autostrad przed rozpoczęciem Euro 2012 nawet wtedy, gdy nie zakończono ich budowy.

Nadzór budowlany będzie mógł wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie danego odcinka, pomimo niewykonania części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych, a także niespełnienia wymagań ochrony środowiska, o których mowa w art. 76 ust. 2 prawa ochrony środowiska.

Wydając taką decyzję organ nadzoru budowlanego będzie jednocześnie zobowiązany do wskazania terminu zakończenia wszystkich robót budowlanych albo spełnienia określonych wymogów, jakie są wymagane przez prawo ochrony środowiska.

Drugim celem projektu jest ujednolicenie zasad oddawania do użytkowania dróg publicznych. Teraz decyzje na użytkowanie drogi wydają wojewodowie albo właściwi starostowie. Ministerstwo proponuje, by zajmowali się tym powiatowi lub wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji drogowych w zakresie dróg publicznych znajduje się obecnie na etapie uzgodnień. Zmiany maja wejść w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: