Charakter konkursu przeprowadzanego na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych

Pytanie:

Jaki charakter ma konkurs, przeprowadzany na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych?

Masz inne pytanie do prawnika?

1.8.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Charakter konkursu przeprowadzanego na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych

Zgodnie z przepisem art. 110 Prawa zamówień publicznych konkurs jest przyrzeczeniem publicznym. Wydaje się jednak, że można mówić o zamówieniu w trybie konkursu. Należy on bowiem do czynności zamawiającego zmierzających do udzielenia zamówienia publicznego. Wskazuje się przy tym w doktrynie (tak np. Emil Norek w cytowanym już komentarzu), że „konkurs jako szczególny sposób wyłaniania wykonawców przez ocenę przedstawionych przez nich prac wyłącza stosowanie pozostałych poza wskazanymi w art. 111 ust. 1 trybów udzielania zamówień publicznych.

Pozostają bowiem one w sprzeczności z istotą konkursu”. Dlatego też można mówić o szczególnym trybie zamówienia- konkursowym. Wielokrotnie używa się pojęcia: tryb konkursowy, zamówienie w trybie konkursu. Nie jest to niezgodne z obowiązującym prawem. Natomiast samo ogłoszenie winno być zatytułowane ogłoszenie o konkursie.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Zmiany do ustawy PZP

28.4.2014 przez: Mazek87

Co znaczy odpowiadających swoim rodzajem?

26.1.2009 przez: Anna Wykrętowic