Egzekucja długu z majątku członków spółki jawnej

Pytanie:

"Spółka jawna w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej zamówiła i otrzymała towar za który od ponad roku nie płaci. W międzyczasie do zakładu dłużnika wszedł komornik. Czy można się domagać naprawienia szkody od komornika ze sprzedaży na licytacji zakładu i czy gdy będzie tylko w części zabezpieczenie długu, można sie domagać reszty długu z majątku wspólników spółki jawnej. Przed jakim sądem należy to postępowanie przeprowadzić czy przed sadem cywilnym czy przed sądem gospodarczy. Jakie koszty trzeba ponieść by ten proces wszcząć?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja długu z majątku członków spółki jawnej

Jak rozumiemy z zadanego pytania, odbyła się już licytacja zakładu dłużnika w celu zaspokojenia innego dłużnika, a Państwo nie przystąpiliście do egzekucji. Zakładając, że podjęte działania komornika były zgodne z prawem, nie można żądać od niego zdarzenia wynikła szkoda. Odszkodowania można by było żądać, gdyby komornik nie dopełnił obowiązków prawem przewidzianych lub postąpił wbrew prawu i z tych czynności wynikła szkoda pozostająca z tymi czynnościami w normalnym związku przyczynowym.

Można natomiast egzekwować swoją wierzytelność od wspólników spółki jawnej, którzy odpowiadają za zobowiązania tej spółki całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność wspólników jest subsydiarna, a to oznacza, że egzekucja z ich majątku może być prowadzona dopiero gdy egzekucja z majątku spółki jest bezskuteczna (lub gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna). Nie oznacza to jednak, że nie można od razu pozwać zarówno spółki i jej wspólników, wręcz przeciwnie, można od razu pozwać spółkę i jej wspólników.

Sądem właściwym dla rozpoznania sprawy pomiędzy dwoma przedsiębiorcami będzie sąd gospodarczy, a koszty zależą od wysokości kwoty, której zapłaty domagać będzie się powód. Opłata stosunkowa wynosi 5% wartości przedmiotu sporu jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100.000 zł. Wnosząc pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym pobrana zostanie opłata w wysokości 1/4 tak obliczonej kwoty, chyba że sprawa będzie rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym, gdzie opłata jest stała. Wysokość opłat omawia artykuł Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Na podstawie wyroku wydanego przeciwko spółce i jej wspólnikom powinno najpierw skierować się egzekucję do majątku spółki (chyba że jest oczywiste, że egzekucja będzie bezskuteczna), a w drugiej kolejności do majątku wspólników. Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna.

Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej została szerzej omówiona w Odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wojtek 2018-02-10 04:26:54

    czy komornik powinien prowadzć egzekucję na wspólnikach spółki na jednej sygnaturze czy dla każdego ze wspólników oddzielne sygnatury ? Jak wtedy traktowane sa kwoty należności głownej odsetek i kosztów komornika.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika