Inwestycja w obcym środku trwałym

Pytanie:

Na podstawie umowy najmu używamy ośrodek wypoczynkowy. Aby w pełni korzystać z dóbr, które tam były, musieliśmy dokonać adaptacji, modernizacji, remontu, aby przystosować pokoje hotelowe, restauracje itp. do potrzeb naszych klientów. Do adaptacji poddasza i restauracji potrzebny był projekt budowlany, który wykonał nam projektant. Czy wydatek na projekt podwyższa wartość inwestycji w obcym środku trwałym, czy można zaliczyć go w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodu?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.11.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Inwestycja w obcym środku trwałym

Zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają również, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych".

W ustawie nie ma niestety definicji inwestycji w obcym środku trwałym. Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 14 lipca 2006 r. (sygn. DD6-8213-43/WK/06/249), inwestycją taką są nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego, który używany jest na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Są to zatem poniesione wydatki mające na celu przystosowanie środka trwałego do używania go przez przedsiębiorcę.

Inwestycją w obcym środku trwałym będzie zatem ogół kosztów poniesionych przez podatnika na przystosowanie wynajmowanego przez niego obiektu do stanu zdatnego do używania. Kosztem zaliczanym do inwestycji w obcym środku trwałym (a więc również amortyzowanym) będzie zatem również wydatek na projekt budowlany.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

9.1.2019 przez: bartekkuliga

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

25.5.2018 przez: bartekkuliga

Podatek od sprzedaży nieruchomości

27.3.2018 przez: 3Magda