Odpowiedź prawnika: Mobilny Internet oraz stałe łącze
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Jak stanowi art. 26 ust. 7 pkt 1 wskazanej ustawy, powyższe odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Przepis nie odróżnia Internetu stacjonarnego i Internetu mobilnego, stąd jeśli rzeczywiście są one używane w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika, to podatnik powinien mięc możliwość odliczenia. Chociaż może budzić wątpliwości organów podatkowych fakt, czy rzeczywiście podatnik korzystał z Internetu mobilnego w domu, skoro miał Internet stacjonarny i w tym sensie organy podatkowe mogą kwestionować prawo odliczenia Internetu mobilnego.
Organy podatkowe uznają również, iż prawo odliczenia przysługuje podatnikowi wskazanemu na fakturze. Stąd jeśli na fakturze VAT za Internet mobilny wskazany jest wyłącznie mąż, to tylko on może ewentualnie skorzystać z odliczenia za Internet mobilny.
Limit 760 zł dotyczy jednego podatnika.
