Możliwość wyrzucenia męża z lokalu

Pytanie:

"Jesteśmy małżeństwem od 2001 roku. Mamy dwójkę małoletnich (3,5 i 2 lata) dzieci. Mieszkamy razem w mieszkaniu własnościowym hipotecznym, które zostało zakupione na moja żonę jako jedyna właścicielkę. Uczyniliśmy tak, aby łatwiej można było otrzymać kredyt. Mieszkanie jest zakupione w dużej części na kredyt. Kredyt został wzięty przez moją żonę samodzielnie, pozostała część gotówkowa pochodzi ze sprzedaży poprzedniego mieszkania, którego właścicielką była także moja żona (choć nie mieliśmy wtedy rozdzielności majątkowej - zostało ono przez nią zakupione przed zawarciem przez nas związku małżeńskiego. To poprzednie mieszkanie także razem remontowaliśmy po zakupie i razem je urządzaliśmy i wyposażaliśmy). W tym celu przed zakupem obecnego mieszkania ustanowiliśmy rozdzielność majątkową. Oczywiście prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe, razem płacimy rachunki, razem sprawujemy opiekę nad dziećmi itp. Ostatnio zaczęliśmy się kłócić. Żona chce mnie z mieszkania wyrzucić twierdząc, że nie mam prawa tutaj przebywać i ma ona prawo to uczynić jako, że mieszkanie jest tylko jej. Czy ma prawo tego żądać? Czy mieszkanie jest rzeczywiście tylko jej własnością skoro razem za nie zapłaciliśmy, razem je urządziliśmy i razem je opłacamy? Czy - tak jak mówi - może wezwać policję i przy jej pomocy po prostu wyrzucić mnie z mieszkania, w którym mieszkam?"

Odpowiedź prawnika: Możliwość wyrzucenia męża z lokalu

Z przedstawionej sytuacji wynika, że faktycznie mieszkanie jest wyłączną własnością żony. Podstawową przyczyną tego stanu rzeczy jest wprowadzenie przez małżonków rozdzielności majątkowej. Do tego dochodzi fakt, iż w akcie notarialnym jako właściciela jest oznaczona tylko żona oraz zawarcie przez nią umowy kredytu.

Gdyby małżonków obowiązywała wspólność majątkowa, a mieszkanie było zakupione w głównej mierze za środki z kredytu, to byłoby wspólną własnością małżonków. Nawet, gdyby w akcie notarialnym uwidoczniona była wyłącznie żona.

Niestety w obecnej sytuacji należałoby postarać się o jak najwięcej dowodów świadczących o tym, że kredyt mieszkaniowy jest spłacany także przez męża. Nie zmieni to kwestii własności nieruchomości lokalowej, ale może pozwolić na odzyskanie wyłożonych na spłatę mieszkania środków. Można bowiem w tym przypadku mówić o nakładach z majątku osobistego męża na majątek osobisty żony. Zwrotu takich nakładów można dochodzić tylko  w drodze procesu, w szczególności nie może to być w ramach podziału majątku wspólnego małżonków. Oczywiście nie jest też wykluczone po prostu zaprzestanie spłacania kredytu zaciągniętego przez żonę.

Natomiast przedmioty znajdujące się w mieszkaniu (sprzęt agd, rtv) są osobnymi przedmiotami własności. Każdy z poszczególnych przedmiotów należy do tego z małżonków, które je nabył za swoje środki. Jeśli małżonkowie nabyli jakąś rzecz wspólnie, to stali się je współwłaścicielami w częściach ułamkowych.

Policja nie ma w tym przypadku uprawnień, by wyrzucić męża z mieszkania. Konieczne jest złożenie przez żonę do sądu pozwu o eksmisję. Może się też zdarzyć, że zostaną zmienione w mieszkaniu zamki. Także mąż nie będzie mógł wykorzystać w tej sytuacji policji, by dostać się do mieszkania. Mąż będzie mógł jednak złożyć do sądu pozew o przywrócenie posiadania; jest to postępowanie szybsze niż to, które może wszcząć żona.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika