Praca w niedzielę

Pytanie:

"Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na pełny etat zawsze pracuje od niedzieli do czwartku, natomiast piątek i sobota są dniami wolnymi od pracy. W jaki sposób spełnić obowiązek udzielenia pracownikowi co 4 niedzieli wolnej, czy ma to być w formie urlopu wypoczynkowego wnioskowanego przez pracownika, czy pracodawca może sam wyznaczyć inny dzień pracy np. sobotę która według stałego grafiku pracownika jest dla niego dniem wolnym, jako pracującą za wolną niedzielę czy musi uzyskać zgodę pracownika? Czy za pracę w tą sobotę należą się pracownikowi jakieś dodatki? "

Odpowiedź prawnika: Praca w niedzielę

Art. 15112 Kodeksu pracy który mówi iż, pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy ma zastosowanie do pracowników, dla których praca w niedzielę ze względu na obowiązujący ich system czasu pracy jest normalnym dniem pracy. Na pracodawcy spoczywa obowiązek, niezależny od udzielenia dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę (art. 15111 kp), zapewnienia takiemu pracownikowi w rozkładzie czasu pracy co czwartej niedzieli wolnej od pracy. Obowiązek ten nie dotyczy pracowników zatrudnionych na swój wniosek w systemie pracy weekendowej (art. 144 k.p.). Obowiązek zapewnienia pracownikowi świadczącemu stale pracę w niedziele co najmniej raz na cztery tygodnie niedzieli wolnej nie może być zastąpiony przez pracodawcę rekompensatą finansową. Niedziela wolna od pracy powinna być z góry ustalona w harmonogramie pracy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Greyter 2012-12-16 04:42:20

    Czy wolna niedziela w okresie przypadającym na 14 dniowy, kalendarzowy, niepodzielny urlop może być zawarta w tych 14 dniach?? np. w środku lub na początku??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika