Obowiązek sprawdzenia przesyłki a rękojmia

Pytanie:

Kurier dostarcza przesyłkę. Przesyłkę (zapakowaną) odbiera teściowa. Po moim powrocie (z delegacji) po 6 dniach od odbioru przesyłki stwierdzam, że jest ona uszkodzona. Uszkodzenie nie zostało spowodowane po odbiorze przesyłki. Co z reklamacją z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca (wysyłkowa sprzedaż towaru, np. przez serwis aukcyjny) nie przyjmuje jej powołując się na obowiązek sprawdzenia towaru (zapis znajduje się w warunkach zakupu towaru) przy odbiorze przesyłki w obecności kuriera? Czy taki zapis jest prawnie skuteczny? Jeżeli taki zapis jednak nie został zawarty przez sprzedawcę?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.1.2017

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Obowiązek sprawdzenia przesyłki a rękojmia

W przedstawionej sprawie istotnym jest przede wszystkim czy towar zakupiony był od przedsiębiorcy zajmującego się sprzedażą. W przypadku relacji przedsiębiorca - konsument, konsument jest w lepszej sytuacji. Zobowiązanie go bowiem do sprawdzenia przesyłki nie ma znaczenia dla jego uprawnień z tytułu rękojmi i w tym sensie jest bezskuteczne - uprawnienia z tytułu niezgodności towaru w umową nie mogą być bowiem ograniczone. Tego rodzaju zapis w regulaminie będzie klauzulą niedozwoloną i naraża sklep na odpowiedzialność z tego tytułu.

Porady prawne

W przypadku sprzedaży towaru przez nie-przedsiębiorcę, lub gdy obie strony umowy są przedsiębiorcami, kupujący nie jest uznawany za konsumenta. W związku z tym zastosowanie znajda ogólne przepisy o sprzedaży i rękojmi oraz stosowne postanowienia umowne. W takim przypadku zasadniczo więc zapis uzależniający roszczenia z rękojmi od sprawdzenia towaru będzie dopuszczalny i skuteczny.

Istotna jest również kwestia miejsca spełnienia świadczenia, momentu przejścia ryzyka utraty i zniszczenia rzeczy na kupującego.

Zgodnie z art. 548 kc korzyÅ›ci i ciężary zwiÄ…zane z rzeczÄ… oraz niebezpieczeÅ„stwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzÄ… na kupujÄ…cego z chwilÄ… wydania rzeczy sprzedanej. Jeżeli strony zastrzegÅ‚y innÄ… chwilÄ™ przejÅ›cia korzyÅ›ci i ciężarów, poczytuje siÄ™ w razie wÄ…tpliwoÅ›ci, że niebezpieczeÅ„stwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupujÄ…cego z tÄ… samÄ… chwilÄ….

Co więcej zgodnie z art. 544 kc, jeżeli rzecz sprzedana ma zostać przesłana przez sprzedawcę kupującemu będącemu konsumentem, niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego z chwilą jej wydania kupującemu. Za wydanie rzeczy uważa się jej powierzenie przez sprzedawcę przewoźnikowi, jeżeli sprzedawca nie miał wpływu na wybór przewoźnika przez kupującego. Postanowienia mniej korzystne dla kupującego są nieważne.

W opisywanym przypadku zapis nakazujący zbadanie przesyłki może mieć, zależnie od dokładnej treści, ten skutek, że kupujący będzie odpowiedzialny za szkodę wynikłą z niedokonania obowiązku. Może mieć też ten skutek, że wyłączy roszczenia z rękojmi (to jednak naszym zdaniem powinno być w miarę wyraźnie zastrzeżone).

ObowiÄ…zek sprawdzenia przesyÅ‚ki wynika bowiem z art. 545 § 2 kc:

W razie przesÅ‚ania rzeczy sprzedanej na miejsce przeznaczenia za poÅ›rednictwem przewoźnika, kupujÄ…cy obowiÄ…zany jest zbadać przesyÅ‚kÄ™ w czasie i w sposób przyjÄ™ty przy przesyÅ‚kach tego rodzaju; jeżeli stwierdziÅ‚, że w czasie przewozu nastÄ…piÅ‚ ubytek lub uszkodzenie rzeczy, obowiÄ…zany jest dokonać wszelkich czynnoÅ›ci niezbÄ™dnych do ustalenia odpowiedzialnoÅ›ci przewoźnika.

- a skutkiem jego niedopeÅ‚nienia jest odpowiedzialność odszkodowawcza kupujÄ…cego (tak komentarz do art. 545 kc Cz. Å»uÅ‚awskiej w: Dmowski StanisÅ‚aw, Sychowicz Marek, CiepÅ‚a Helena, KoÅ‚akowski Krzysztof, WiÅ›niewski Tadeusz, Å»uÅ‚awska CzesÅ‚awa, Gudowski Jacek, Bieniek Gerard, Najnowsze wydanie:  Komentarz do kodeksu cywilnego. KsiÄ™ga trzecia. ZobowiÄ…zania. Tom II, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie VIII).

Niestety nie sposób nie zauważyć, że powyższe przepisy trudne sÄ… do zastosowania wobec praktyki firmy kurierskiej opisywanej w pytaniu Dostarczenie przesyÅ‚ki przez kuriera

W przypadku zakupu przez konsumenta przepisy wprowadzjaÄ… jednak domniemanie (art 556(1)kc), z którego wynika, iż jeżeli wada fizyczna zostaÅ‚a stwierdzona przed upÅ‚ywem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa siÄ™, że wada lub jej przyczyna istniaÅ‚a w chwili przejÅ›cia niebezpieczeÅ„stwa na kupujÄ…cego. W praktyce wiÄ™c, aby uwolnić siÄ™ od odpowiedzialnoÅ›ci, sprzedawca - przedsiÄ™biorca musiaÅ‚by udowodnić, że wada powstaÅ‚a już po wydaniu rzeczy (np. klient uszkodziÅ‚ rzecz) i nie wynikaÅ‚a z przyczyny tkwiÄ…cej w rzeczy jeszcze przed jej wydaniem.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

DziesiÄ™cioletni samochód tanio sprzedam! Stan idealny! Obecny rynek samochodowy jest bardzo konkurencyjny. Sprzedawcy nadal reklamujÄ… stare samochody jako garażowane, dobrze utrzymane i bezwypadkowe. Klient, który uwierzy w takie zapewnienia może siÄ™ srodze rozczarować już podczas (...)

Jakie prawa przysługują konsumentom?

Jakie prawa przysługują konsumentom?

Jeśli zamierzasz sprzedawać towary lub świadczyć usługi, musisz przestrzegać praw konsumenta. Te prawa obejmują między innymi: gwarancję, rękojmię czy prawo do zwrotu towaru. Nie możesz też stosować w umowach klauzul niedozwolonych. Sprawdź, jakie prawa mają konsumenci. Kim jest (...)

Odpowiedzialność za szkody związane z załadunkiem towaru na gruncie międzynarodowego transportu drogowego towarów

Odpowiedzialność za szkody związane z załadunkiem towaru na gruncie międzynarodowego transportu drogowego towarów

Samochodowy przewóz towarów o charakterze transgranicznym stanowi jednÄ… z podstawowych form wymiany towarów pomiÄ™dzy paÅ„stwami czÅ‚onkowskimi Unii Europejskiej. Powszechność Å›wiadczenia transgranicznych usÅ‚ug przewozu towarów przekÅ‚ada siÄ™ na powstawanie coraz liczniejszych (...)

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

    Pozwolenie na budowÄ™   Aby uzyskać pozwolenie na budowÄ™ konieczne jest zÅ‚ożenie wniosku o pozwolenie na budowÄ™. SkÅ‚ada siÄ™ go do organu architektonieczno-budowlanego, którym jest starostwo powiatowe lub gmina. Wniosek powinien zawierać nastÄ™pujÄ…ce dokumenty: akt (...)

Podstawowe rejestry oraz uczestnicy procedury zakupu mieszkania

Podstawowe rejestry oraz uczestnicy procedury zakupu mieszkania

  Ogólnie o rejestrach zwiÄ…zanych z zakupem mieszkania Najważniejszym rejestrem, do którego przy okazji zakupu mieszkania trzeba zajrzeć, niezależnie od tego czy transakcja dotyczyć bÄ™dzie mieszkania nowego czy mieszkania z rynku wtórnego, sÄ… ksiÄ™gi wieczyste prowadzone (...)

Jak e-sąd wydaje nakazy zapłaty?

Jak e-sąd wydaje nakazy zapłaty?

Nakaz zapÅ‚aty wydaje siÄ™, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Jak wydawane sÄ… nakazy zapÅ‚aty w Elektronicznym PostÄ™powaniu Upominawczym? E-sÄ…d wydaje nakazy zapÅ‚aty w Elektronicznym PostÄ™powaniu Upominawczym. (...)

Uproszczenia w budownictwie

Uproszczenia w budownictwie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedÅ‚ożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rzÄ…dowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces (...)

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów

3 wrzeÅ›nia 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana zostaÅ‚a ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1517) wprowadzajÄ…ca szereg uÅ‚atwieÅ„ dla wÅ‚aÅ›cicieli pojazdów i kierujÄ…cych pojazdami oraz uproszczeÅ„ w (...)

Jak dostać świadectwo fitosanitarne?

Jak dostać świadectwo fitosanitarne?

Planujesz eksport lub reeksport roÅ›lin, produktów roÅ›linnych lub przedmiotów z Polski do paÅ„stw, które nie sÄ… czÅ‚onkami Unii Europejskiej. Być może bÄ™dziesz potrzebować Å›wiadectwa fitosanitarnego dla eksportu lub reeksportu. Dowiedz siÄ™, jak je zdobyć. Jak zaÅ‚atwić (...)

Polecony do odbioru - elektronicznie!

Polecony do odbioru - elektronicznie!

Chcesz odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu, bez czekania na listonosza? To już możliwe. Jedyne, czego potrzebujesz, to profil zaufany. Po pierwsze i najważniejsze - bez Twojej decyzji i wiedzy nikt nie otworzy Twojego listu i go nie zeskanuje. Aby otrzymywać korespondencję w wersji (...)

Reklamacja pocztowa

Reklamacja pocztowa

Masz problem z usÅ‚ugÄ… pocztowÄ…? Możesz zÅ‚ożyć reklamacjÄ™! ReklamacjÄ™ możesz zÅ‚ożyć pisemnie, mailowo, poprzez formularz na stronie internetowej operatora lub ustnie. ReklamacjÄ™ może zÅ‚ożyć nadawca albo adresat – gdy przesyÅ‚ka zostanie mu dorÄ™czona albo nadawca zrzekÅ‚ (...)

Przedświąteczny boom na rynku pocztowo-kurierskim

Przedświąteczny boom na rynku pocztowo-kurierskim

PomiÄ™dzy  Black Friday - czyli ostatnim piÄ…tkiem listopada – a ÅšwiÄ™tami Bożego Narodzenia trwa najgorÄ™tszy w roku okres na rynku pocztowo-kurierskim. Aby nasze przesyÅ‚ki dotarÅ‚y na czas, warto wysÅ‚ać je dużo wczeÅ›niej. NajgorÄ™tszy okres dla kurierów W tym roku Black (...)

Umowa przewozu osób i rzeczy

Umowa przewozu osób i rzeczy

Kodeks cywilny, regulujÄ…cy umowÄ™ przewozu, ogranicza przewóz do przewozu rozumianego jako usÅ‚uga Å›wiadczona przez przewoźnika, tj. przedsiÄ™biorstwo transportowe wykonujÄ…ce dziaÅ‚alność przewozowÄ… w sposób staÅ‚y i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie (...)

Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?

Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracÄ™ jest czynnoÅ›ciÄ… jednostronnÄ… strony stosunku pracy. Może go dokonać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Przy tym wypowiedzenie skuteczne jest nawet bez zgody drugiej strony. Zgodnie z przepisami ogólnymi dotyczÄ…cymi wypowiadania umów o pracÄ™, (...)

Jak doręcza się pisma w postępowaniu karnym?

Jak doręcza się pisma w postępowaniu karnym?

  W postÄ™powaniu karnym istotne jest, aby uczestnicy, a przede wszystkim oskarżony byÅ‚ należycie zawiadamiany o wszelkich czynnoÅ›ciach procesowych. Ważne jest wiÄ™c, aby wszelkie pisma sÄ…dowe zostaÅ‚y mu prawidÅ‚owo dorÄ™czone. W pewnych jednak wypadkach uznaje siÄ™ pismo za dorÄ™czone, (...)

Przesyłka bez VAT-u dzięki pełnomocnictwu

Przesyłka bez VAT-u dzięki pełnomocnictwu

Koszty przesyłki nie muszą być uznane za element składowy dostawy towaru, a co za tym idzie, nie muszą podlegać opodatkowaniu VAT-em. Przesyłka musi się jednak odbywać za pośrednictwem pełnomocnika - musi być kupiona w imieniu i na rzecz klienta. Generalnie obowiązek podatkowy związany (...)

Jakie masz prawa w przypadku doręczenia uszkodzonej przesyłki? - opinia prawna

Jakie masz prawa w przypadku doręczenia uszkodzonej przesyłki? - opinia prawna

Stan faktyczny:Zakupiłam przez internet towar - porcelanę. Po otworzeniu przesyłki okazało się towar znajdujący się w paczce jest zniszczony - potłuczona porcelana . Towar był zapakowany w zwykły karton bez odpowiednich zabezpieczeń, porcelana była jedynie owinięta gazetami, a na kopercie (...)

Jak skutecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej?

Jak skutecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej?

Zainteresowanie prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w formie spóÅ‚ki kapitaÅ‚owej nie sÅ‚abnie od lat. Jest wiele aspektów przemawiajÄ…cych za prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci w tej wÅ‚aÅ›nie formie i dlatego myÅ›lÄ…c o wÅ‚asnym biznesie coraz częściej przeksztaÅ‚camy istniejÄ…ce podmioty (...)

Doręczanie korespondencji sądowej w sprawach cywilnych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą na adres wskazany w CEDIG, jako adres do doręczeń

Doręczanie korespondencji sądowej w sprawach cywilnych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą na adres wskazany w CEDIG, jako adres do doręczeń

Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami kodeksu postÄ™powania cywilnego, strona inicjujÄ…ca postÄ™powanie sÄ…dowe obowiÄ…zana jest zawrzeć okreÅ›lone informacje w piÅ›mie wszczynajÄ…cym postÄ™powanie. Wytyczne w tym zakresie daje w szczególnoÅ›ci art. 126 § 1 kpc, w którym wymienione (...)

Umowa spedycji

Umowa spedycji

  Spedycja speÅ‚nia pomocniczÄ…, ale ważnÄ… rolÄ™ w przewozie przesyÅ‚ki. Obejmuje wiele różnych czynnoÅ›ci faktycznych i prawnych, które potrzebne sÄ… do prawidÅ‚owego dokonania przewozu. Wykonanie tych czynnoÅ›ci należy w zasadzie do wyspecjalizowanych przedsiÄ™biorstw spedycyjnych. (...)

Jak dostać świadectwo fitosanitarne?

Jak dostać świadectwo fitosanitarne?

Planujesz eksport lub reeksport roÅ›lin, produktów roÅ›linnych lub przedmiotów z Polski do paÅ„stw, które nie sÄ… czÅ‚onkami Unii Europejskiej. Być może bÄ™dziesz potrzebować Å›wiadectwa fitosanitarnego dla eksportu lub reeksportu. Dowiedz siÄ™, jak je zdobyć. Jak zaÅ‚atwić (...)

Polecony do odbioru - elektronicznie!

Polecony do odbioru - elektronicznie!

Chcesz odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu, bez czekania na listonosza? To już możliwe. Jedyne, czego potrzebujesz, to profil zaufany. Po pierwsze i najważniejsze - bez Twojej decyzji i wiedzy nikt nie otworzy Twojego listu i go nie zeskanuje. Aby otrzymywać korespondencję w wersji (...)

Reklamacja pocztowa

Reklamacja pocztowa

Masz problem z usÅ‚ugÄ… pocztowÄ…? Możesz zÅ‚ożyć reklamacjÄ™! ReklamacjÄ™ możesz zÅ‚ożyć pisemnie, mailowo, poprzez formularz na stronie internetowej operatora lub ustnie. ReklamacjÄ™ może zÅ‚ożyć nadawca albo adresat – gdy przesyÅ‚ka zostanie mu dorÄ™czona albo nadawca zrzekÅ‚ (...)

Przedświąteczny boom na rynku pocztowo-kurierskim

Przedświąteczny boom na rynku pocztowo-kurierskim

PomiÄ™dzy  Black Friday - czyli ostatnim piÄ…tkiem listopada – a ÅšwiÄ™tami Bożego Narodzenia trwa najgorÄ™tszy w roku okres na rynku pocztowo-kurierskim. Aby nasze przesyÅ‚ki dotarÅ‚y na czas, warto wysÅ‚ać je dużo wczeÅ›niej. NajgorÄ™tszy okres dla kurierów W tym roku Black (...)

Umowa przewozu osób i rzeczy

Umowa przewozu osób i rzeczy

Kodeks cywilny, regulujÄ…cy umowÄ™ przewozu, ogranicza przewóz do przewozu rozumianego jako usÅ‚uga Å›wiadczona przez przewoźnika, tj. przedsiÄ™biorstwo transportowe wykonujÄ…ce dziaÅ‚alność przewozowÄ… w sposób staÅ‚y i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie (...)

Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?

Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracÄ™ jest czynnoÅ›ciÄ… jednostronnÄ… strony stosunku pracy. Może go dokonać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Przy tym wypowiedzenie skuteczne jest nawet bez zgody drugiej strony. Zgodnie z przepisami ogólnymi dotyczÄ…cymi wypowiadania umów o pracÄ™, (...)

Jak doręcza się pisma w postępowaniu karnym?

Jak doręcza się pisma w postępowaniu karnym?

  W postÄ™powaniu karnym istotne jest, aby uczestnicy, a przede wszystkim oskarżony byÅ‚ należycie zawiadamiany o wszelkich czynnoÅ›ciach procesowych. Ważne jest wiÄ™c, aby wszelkie pisma sÄ…dowe zostaÅ‚y mu prawidÅ‚owo dorÄ™czone. W pewnych jednak wypadkach uznaje siÄ™ pismo za dorÄ™czone, (...)

Przesyłka bez VAT-u dzięki pełnomocnictwu

Przesyłka bez VAT-u dzięki pełnomocnictwu

Koszty przesyłki nie muszą być uznane za element składowy dostawy towaru, a co za tym idzie, nie muszą podlegać opodatkowaniu VAT-em. Przesyłka musi się jednak odbywać za pośrednictwem pełnomocnika - musi być kupiona w imieniu i na rzecz klienta. Generalnie obowiązek podatkowy związany (...)

Jakie masz prawa w przypadku doręczenia uszkodzonej przesyłki? - opinia prawna

Jakie masz prawa w przypadku doręczenia uszkodzonej przesyłki? - opinia prawna

Stan faktyczny:Zakupiłam przez internet towar - porcelanę. Po otworzeniu przesyłki okazało się towar znajdujący się w paczce jest zniszczony - potłuczona porcelana . Towar był zapakowany w zwykły karton bez odpowiednich zabezpieczeń, porcelana była jedynie owinięta gazetami, a na kopercie (...)

Jak skutecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej?

Jak skutecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej?

Zainteresowanie prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w formie spóÅ‚ki kapitaÅ‚owej nie sÅ‚abnie od lat. Jest wiele aspektów przemawiajÄ…cych za prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci w tej wÅ‚aÅ›nie formie i dlatego myÅ›lÄ…c o wÅ‚asnym biznesie coraz częściej przeksztaÅ‚camy istniejÄ…ce podmioty (...)

Doręczanie korespondencji sądowej w sprawach cywilnych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą na adres wskazany w CEDIG, jako adres do doręczeń

Doręczanie korespondencji sądowej w sprawach cywilnych osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą na adres wskazany w CEDIG, jako adres do doręczeń

Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami kodeksu postÄ™powania cywilnego, strona inicjujÄ…ca postÄ™powanie sÄ…dowe obowiÄ…zana jest zawrzeć okreÅ›lone informacje w piÅ›mie wszczynajÄ…cym postÄ™powanie. Wytyczne w tym zakresie daje w szczególnoÅ›ci art. 126 § 1 kpc, w którym wymienione (...)

Umowa spedycji

Umowa spedycji

  Spedycja speÅ‚nia pomocniczÄ…, ale ważnÄ… rolÄ™ w przewozie przesyÅ‚ki. Obejmuje wiele różnych czynnoÅ›ci faktycznych i prawnych, które potrzebne sÄ… do prawidÅ‚owego dokonania przewozu. Wykonanie tych czynnoÅ›ci należy w zasadzie do wyspecjalizowanych przedsiÄ™biorstw spedycyjnych. (...)

Kurier uszkodził przesyłkę. Co zrobić?

Kurier uszkodził przesyłkę. Co zrobić?

Gdy zauważymy choćby drobne uszkodzenie paczki, to mamy prawo do sprawdzenia przy kurierze jej zawartości. Musimy pamiętać, że firma kurierska odpowiada za stan przesyłki od jej przyjęcia od nadawcy aż do wydania adresatowi. Możemy więc starać się o odszkodowanie wtedy, gdy zostanie ona (...)

RzÄ…d rozszerza TarczÄ™ antykryzysowÄ…

RzÄ…d rozszerza TarczÄ™ antykryzysowÄ…

Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiÄ…zania zapobiegajÄ…ce skutkom negatywnego oddziaÅ‚ywania koronawirusa na gospodarkÄ™. Jest to kontynuacja dziaÅ‚aÅ„ zawartych w "Tarczy antykryzysowej", która wspiera przedsiÄ™biorców i pracowników. Teraz zajmuje siÄ™ nimi Sejm. ##baner## Czego (...)

Firmy kurierskie - Raport

Firmy kurierskie - Raport

Ograniczanie odpowiedzialności za opóźnienia lub niedostarczenie przesyłki, utrudnianie rozpatrzenia reklamacji - to tylko niektóre postanowienia stosowane przez firmy kurierskie, które zakwestionował UOKiK. W trakcie kontroli zbadano regulaminy 30 przedsiębiorców. Coraz częściej korzystamy (...)

O czym pamiętać na zakupach prezentów?

O czym pamiętać na zakupach prezentów?

Wybierasz prezenty dla najmÅ‚odszych? Szukasz upominku dla bliskich? PamiÄ™tasz o swoich prawach w przypadku zakupu nietrafionego produktu? Poznaj porady UOKiK, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagÄ™ wybierajÄ…c zabawki, karty podarunkowe czy personalizowane podarunki. UOKiK (...)

Jakie zmiany wprowadził pakiet VAT e-commerce?

Jakie zmiany wprowadził pakiet VAT e-commerce?

Od 1 lipca 2021 roku obowiÄ…zujÄ… nowe zasady opodatkowania VAT handlu elektronicznego, przewidziane w unijnym pakiecie VAT e-commerce. Nowy pakiet ma uÅ‚atwić handel internetowy miÄ™dzy krajami UE, uszczelnić VAT w zakresie importu tzw. maÅ‚ych przesyÅ‚ek spoza Europy i zapewnić uczciwÄ… konkurencjÄ™ (...)

Przewożenie pieniędzy przez granicę od 3 czerwca

Przewożenie pieniędzy przez granicę od 3 czerwca

Od 3 czerwca nowe przepisy unijne ws. przewożenia pieniÄ™dzy przez granicÄ™ 3 czerwca 2021 r. wchodzÄ… w życie przepisy UE, które rozszerzajÄ… obowiÄ…zki m.in. osób przewożących pieniÄ…dze przez granicÄ™. JeÅ›li bÄ™dzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe (...)

Zagraniczne podróże ze zwierzętami

Zagraniczne podróże ze zwierzętami

PlanujÄ…c podróż do innego kraju ze swoim pupilem, koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wymogi, aby zwierzÄ™ zostaÅ‚o wpuszczone do Å›rodka transportu oraz do paÅ„stwa docelowego, i speÅ‚nić wszystkie warunki (np. dokumentacyjne). W razie bowiem niedopeÅ‚nienia wymaganych warunków w (...)

mObywatel na poczcie i na torach

mObywatel na poczcie i na torach

Z  aplikacji mObywatel korzysta już ponad 340 tysiÄ™cy osób. Wiele z nich teraz na poczcie i w pociÄ…gu PKP Intercity, choć nie tylko...   mObywatel to bezpÅ‚atna i oficjalna rzÄ…dowa aplikacja na smartfony. DziÄ™ki niej, w telefonie komórkowym mamy dostÄ™p do wszystkich (...)

Jak ustalić, czy i kiedy doszło do drugiej strony oświadczenie woli, gdy nie odbiera korespondencji?

Jak ustalić, czy i kiedy doszło do drugiej strony oświadczenie woli, gdy nie odbiera korespondencji?

Z nielicznymi wyjÄ…tkami, każdemu przedsiÄ™biorcy zdarzyÅ‚o siÄ™, że kontrahent, a zwÅ‚aszcza dÅ‚użnik, nie odbieraÅ‚ korespondencji. W ten sposób skutecznie utrudniaÅ‚ czy wrÄ™cz uniemożliwiaÅ‚ dokonanie pewnych czynnoÅ›ci, jak na przykÅ‚ad wezwanie do zapÅ‚aty dÅ‚ugu lub potrÄ…cenie wzajemnych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Uszkodzony towar - odstÄ…pienie od umowy

Uszkodzony towar - odstÄ…pienie od umowy

Otrzymałem przesyłką kurierską od osoby prywatnej używany mebel. Niestety dotarł uszkodzony. Wysyłający zgodził się, iż stan odebranego mebla różni się od wysłanego(zdjęcia przed wysyłką i po odbiorze, na dokumencie wysyłkowym została naniesiona uwaga, że mebel dotarł uszkodzony). (...)

Firma kurierska nie chce uznać reklamacji za zniszczony towar.

Firma kurierska nie chce uznać reklamacji za zniszczony towar.

Potrzebuję Państwa pomocy w zakresie opinii prawnej. Sprawa dotyczy odrzucenia reklamacji przez firmę kurierską. Nasz klient zamówił u nas telewizor led 50 cali. Paczkę z telewizorem wysłaliśmy kurierem z dodatkową opcją ubezpieczenia. Według informacji od naszego klienta pudełko dotarło (...)

Wymeldowanie a listy polecone

Wymeldowanie a listy polecone

Dwa lata temu kupiłam mieszkanie. Poprzedni właściciel wraz z synem jeszcze przed sprzedażą wymeldowali się. Przez jakiś czas przychodziły do nich listy polecone. Prosiłam na poczcie by były zwracane z adnotacją o przeprowadzeniu się poprzednich właścicieli. Do dzisiaj żyłam w błogiej (...)

Koszty przesyłki przy reklamacji

Koszty przesyłki przy reklamacji

Czy w wypadku, jeśli miejsce kupna towaru jest oddalone od miejsca jego produkcji, a więc sprzedawca musi reklamowany towar wysłać paczką do producenta, może on, w wypadku nie uznania kosztów reklamacji, obciążyć klienta kosztami przesyłki (w jedna lub w obie strony)? Reklamacja dotyczy sytuacji, (...)

Nieudana reklamacja kamery a gwarancja jakości

Nieudana reklamacja kamery a gwarancja jakości

Zakupiłem w sklepie elektronikę użytkową, kamerę Panasonic. Ponieważ po jakimś czasie zaczęła źle funkcjonować odesłałem ją do naprawy w ramach gwarancji, do autoryzowanego serwisu wskazanego w karcie gwarancyjnej. Niestety naprawa nie przyniosła rezultatu i po niedługim czasie urządzenie (...)

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze do Państwa z prośbą o pomoc w przygotowaniu się na procedury związane z zakupem mieszkania przez (...)

Komisant sprzedał samochód powypadkowy a rękojmia

Komisant sprzedał samochód powypadkowy a rękojmia

Kupiłem w komisie samochodowym samochód na firmę. Sprzedawca zaklinał się, że samochód jest bezwypadkowy, zaufałem mu i kupiłem. Niedługo potem postanowiłem pojechać na ekspertyzę ? okazało się, że samochód jest po ciężkim wypadku. Chcę go oddać i dostać zwrot pieniędzy. Niestety (...)

Odpowiedzialność za odbiór korespondencji

Odpowiedzialność za odbiór korespondencji

Jeśli osoba nieuprawniona (osoba obca znajdująca się w danej chwili w siedzibie firmy, u adresata np. hydraulik) odebrała przesyłkę (list - wezwanie na rozprawę) z sądu i potwierdziła odbiór własnym podpisem, to czy naraża się na konsekwencje prawne, jeśli list nie został doręczony do (...)

Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

Mój Mąż od 3-ech lat prowadzi firmÄ™ na terenie Niemiec-tam pÅ‚aci podatki i ubezpieczenie, jest tam również zameldowany. W Polsce firmÄ™ zamknÄ…Å‚ w styczniu 2009r. Czy jeżeli przyjdzie do mojego Męża list polecony (Od byÅ‚ego pracownika który chce od nas RP-7), ja zgodnie (...)

Przesyłka wartościowa z Kanady do Polski

Przesyłka wartościowa z Kanady do Polski

Kupiłem swojego czasu obiektyw do aparatu cyfrowego: AF-S Nikkor 28-70 mm f/2.0 d ED. Razem z innym sprzętem fotograficznym zabrałem obiektyw do USA. Przed powrotem do Polski, pożyczyłem obiektyw koledze. Umówiliśmy się, że kiedy będę go potrzebował, odeśle mi go jako "returned goods", czyli (...)

Doręczenie pisma sądowego przez pocztę

Doręczenie pisma sądowego przez pocztę

Znajomy wyjechał na okres 2 tygodni na wakacje. Podczas jego nieobecności otrzymał pismo sądowe, którego siłą rzeczy nie mógł odebrać. Po powrocie i stwierdzeniu obecności awiza zgłosił się na placówkę pocztową. Niestety pisma już nie było. Jak długo poczta ma obowiązek anonsować (...)

Doręczenia a nowe miejsce zamieszkania

Doręczenia a nowe miejsce zamieszkania

Wiem, że według prawa list za potwierdzeniem odbioru uznany jest za doręczony, jeśli nawet nie otrzymałam go (np. z powodu włamania do skrzynki pocztowej). Miałam w tym tygodniu kilka takich sytuacji. Dotyczyło to korespondencji od męża i od sąsiadów. Wszystkie te osoby wiedzą na pewno, (...)

Przedsądowe dochodzenie należności

Przedsądowe dochodzenie należności

Chodzi o zaległość w zapłacie za wykonaną usługę wg pisemnej umowy, podpisanej przez obydwie strony. Faktura była wystawiona w lutym (bez podpisu odbiorcy/nabywcy), spóźnienie z płatnością wynosi już kilka miesięcy. Zwykłe monity i ponaglenia wysłane do nierzetelnego klienta jako e-mail (...)

Zastrzeżenie doręczeń do rąk własnych

Zastrzeżenie doręczeń do rąk własnych

Listonosz pod moją nieobecność przekazuje przesyłki i pieniądze domownikom. Ostatnio np. zwrot nadpłaty z rocznego rozliczenia podatku małżonków wręczył żonie która zawłaszczyła całość. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo doręczeń - otrzymywanie przesyłek do rąk własnych, a nie (...)

Fikcja doręczania przesyłek, o której mowa w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego

Fikcja doręczania przesyłek, o której mowa w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego

Na czym polega fikcja dorÄ™czania przesyÅ‚ek, o której mowa w przepisach Kodeksu postÄ™powania cywilnego? W postÄ™powaniu cywilnym istnieje pewna „fikcja dorÄ™czenia”, pozwalajÄ…ca sÄ…dowi przyjmować, że pismo dotarÅ‚o skutecznie do adresata mimo, że nie odebraÅ‚ on przesyÅ‚ki z (...)

Odpowiedzialność za odbiór korespondencji

Odpowiedzialność za odbiór korespondencji

Jeśli osoba nieuprawniona (osoba obca znajdująca się w danej chwili w siedzibie firmy, u adresata np. hydraulik) odebrała przesyłkę (list - wezwanie na rozprawę) z sądu i potwierdziła odbiór własnym podpisem, to czy naraża się na konsekwencje prawne, jeśli list nie został doręczony do (...)

Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

Mój Mąż od 3-ech lat prowadzi firmÄ™ na terenie Niemiec-tam pÅ‚aci podatki i ubezpieczenie, jest tam również zameldowany. W Polsce firmÄ™ zamknÄ…Å‚ w styczniu 2009r. Czy jeżeli przyjdzie do mojego Męża list polecony (Od byÅ‚ego pracownika który chce od nas RP-7), ja zgodnie (...)

Przesyłka wartościowa z Kanady do Polski

Przesyłka wartościowa z Kanady do Polski

Kupiłem swojego czasu obiektyw do aparatu cyfrowego: AF-S Nikkor 28-70 mm f/2.0 d ED. Razem z innym sprzętem fotograficznym zabrałem obiektyw do USA. Przed powrotem do Polski, pożyczyłem obiektyw koledze. Umówiliśmy się, że kiedy będę go potrzebował, odeśle mi go jako "returned goods", czyli (...)

Doręczenie pisma sądowego przez pocztę

Doręczenie pisma sądowego przez pocztę

Znajomy wyjechał na okres 2 tygodni na wakacje. Podczas jego nieobecności otrzymał pismo sądowe, którego siłą rzeczy nie mógł odebrać. Po powrocie i stwierdzeniu obecności awiza zgłosił się na placówkę pocztową. Niestety pisma już nie było. Jak długo poczta ma obowiązek anonsować (...)

Doręczenia a nowe miejsce zamieszkania

Doręczenia a nowe miejsce zamieszkania

Wiem, że według prawa list za potwierdzeniem odbioru uznany jest za doręczony, jeśli nawet nie otrzymałam go (np. z powodu włamania do skrzynki pocztowej). Miałam w tym tygodniu kilka takich sytuacji. Dotyczyło to korespondencji od męża i od sąsiadów. Wszystkie te osoby wiedzą na pewno, (...)

Przedsądowe dochodzenie należności

Przedsądowe dochodzenie należności

Chodzi o zaległość w zapłacie za wykonaną usługę wg pisemnej umowy, podpisanej przez obydwie strony. Faktura była wystawiona w lutym (bez podpisu odbiorcy/nabywcy), spóźnienie z płatnością wynosi już kilka miesięcy. Zwykłe monity i ponaglenia wysłane do nierzetelnego klienta jako e-mail (...)

Zastrzeżenie doręczeń do rąk własnych

Zastrzeżenie doręczeń do rąk własnych

Listonosz pod moją nieobecność przekazuje przesyłki i pieniądze domownikom. Ostatnio np. zwrot nadpłaty z rocznego rozliczenia podatku małżonków wręczył żonie która zawłaszczyła całość. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo doręczeń - otrzymywanie przesyłek do rąk własnych, a nie (...)

Fikcja doręczania przesyłek, o której mowa w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego

Fikcja doręczania przesyłek, o której mowa w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego

Na czym polega fikcja dorÄ™czania przesyÅ‚ek, o której mowa w przepisach Kodeksu postÄ™powania cywilnego? W postÄ™powaniu cywilnym istnieje pewna „fikcja dorÄ™czenia”, pozwalajÄ…ca sÄ…dowi przyjmować, że pismo dotarÅ‚o skutecznie do adresata mimo, że nie odebraÅ‚ on przesyÅ‚ki z (...)

Nieodebranie wezwania zapłaty zaległości a najem

Nieodebranie wezwania zapłaty zaległości a najem

Wynajmuję mieszkanie. Najemca, jeśli nie zapłaci w terminie do 5-go listopada, będzie zalegał z opłatami za 3 pełne okresy płatności, w związku z czym mam zamiar w dniu 6 listopada, w formie listu poleconego, wezwać go do uiszczenia zaległości w terminie do 6 grudnia (1 miesięcznym).Co (...)

Termin odbioru przesyłki poleconej

Termin odbioru przesyłki poleconej

Jaki jest termin odbioru przesyÅ‚ki poleconej z urzÄ™du pocztowego (awizo)? Zgodnie z § 38 RozporzÄ…dzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usÅ‚ug pocztowych, awizowana przesyÅ‚ka listowa powinna zostać odebrana z placówki (...)

Data wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC

Data wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC

Kupiłem pojazd dnia 05.05.08 z polisą OC w towarzystwie ubezpieczeniowym X do dnia 19.10.08 (niedziela). W/w. pojazd ubezpieczyłem w innym towarzystwie ubezpieczeniowym Y dnia 05.05.08 r. Wypowiedzenie umowy wysłałem pocztą kurierską dnia 17.10.08 r. (w/w wypowiedzenie powinno zostać doręczone (...)

Niewypłacalny najemca

Niewypłacalny najemca

11 maja 2006 zawarłem umowę najmu lokalu (mieszkania) dla podmiotu mającego prowadzić w nim działalność gospodarczą - punkt sprzedaży pieczywa. Umowa zawarta została na piśmie na czas nieokreślony z zachowaniem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia. Czynsz miał być płatny miesięcznie (...)

Doręczanie pism stronie posiadającej pełnomocnika

Doręczanie pism stronie posiadającej pełnomocnika

Tylko na ostatniej z czterech rozpraw miałam pełnomocnika - radcę prawnego. Został ustanowiony tylko na tę jedną rozprawę, kończącą postępowanie w tej instancji. Taka jest treść udzielonego pełnomocnictwa. Wyrok zapadł w części dla mnie korzystny, a od reszty chcę się odwołać. Pan (...)

Skuteczność wypowiedzenia umowy kredytu

Skuteczność wypowiedzenia umowy kredytu

Bank przesłał wypowiedzenie umowy listem poleconym. List ten nie został odebrany. Czy umowa została w związku z tym wypowiedziana skutecznie? Jeśli przesyłka rzeczywiście nie została odebrana, to wypowiedzenie nie będzie skuteczne. Warto jednak pamiętać o poniższych zasadach. Jeśli nastąpiło (...)

Doręczanie pism przez komorników

Doręczanie pism przez komorników

Komornik przesłał korespondencję prawdopodobnie protokołu z opisu i oszacowania lub zawiadomienie o licytacji. Poczta awizowała przesyłkę dwukrotnie. O drugim awizo wiedziałem, ale kiedy udałem się na pocztę, powiedziano mi, że nie mogą wydać mi listu, bo minęło już 14 dni. Czy komornik (...)