Zadośćuczynienie za pomówienia i zniesławienie

Pytanie:

Osoba X i Y będąca małżonkami składa zawiadomienia do Prokuratury lub na Policję na osobę Z. Zarzuty stawiane przeciwko sobie Z czynione są złośliwie i nie są prawdziwe. Osoba Z oczyściła się w dwóch postępowaniach ze stawianych jej zarzutów. Świadkowie powoływani przez osobę X i Y zeznawali na korzyść osoby Z w postępowaniu sądowym. Osoba Z jest pracownikiem kolei i dochodzą do niej słuchy, że inne osoby wskutek osób X i Y przyjmują informacje, że osoby te pomawiają jej dobre imię np.: osoba Z jest zboczeńcem i etc. Czy oprócz zawiadomienia o popełnieniu czynu zniesławienia dobrego imienia osoby Z może ona wytoczyć proces o zadośćuczynienie z tego powodu przeciwko X i Y lub z jakich innych środków może skorzystać?

Masz inne pytanie do prawnika?

27.12.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zadośćuczynienie za pomówienia i zniesławienie

Zadośćuczynienia pieniężnego dochodzić można zarówno na drodze postępowania karnego, jak i w procesie cywilnym. Odnośnie pierwszej możliwości należy wskazać, iż sąd skazując oskarżonego za przestępstwo pomówienia (art. 212 k.k.), bądź znieważenia (art. 216 k.k.) - które wchodzą w grę w opisanej sytuacji - może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. Pokrzywdzony w trakcie procesu może wnieść o zasądzenie nawiązki oraz wskazanie celu na jaki ma zostać przeznaczona. Nawiązkę orzeka się w wysokości do 100.000 zł (art. 48 k.k.).

Porady prawne

Samo powiadomienie o popełnieniu przestępstwa nie jest wystarczającą przesłanką do wszczęcia postępowania karnego. Ponieważ zarówno pomówienie jak i zniesławienie są przestępstwami ściganymi z oskarżenia prywatnego, konieczne jest wniesienie aktu oskarżenia przez pokrzywdzonego. Pokrzywdzony może też ustnie lub pisemnie wnieść skargę do organów policji, które to organy zabezpieczają dowody, a następnie przekazują skargę do właściwego sądu (art. 488 kpk).

Przedmiotem ochrony obu przestępstw jest cześć. Potocznie cześć określa się jako szacunek, poważanie, uznanie, ale ma ona też inne znaczenie równoważne z kultem, uwielbieniem (i w tym drugim sensie zazwyczaj nie jest przedmiotem ochrony prawnokarnej). Występuje dwoistość w rozumieniu określenia cześć: w znaczeniu zewnętrznym (przedmiotowym) i wewnętrznym (podmiotowym). Mówiąc o czci zewnętrznej mamy na myśli wartość, jaką dana osoba posiada w pojęciu innych ludzi (znaczenie społeczne człowieka), natomiast w przypadku czci wewnętrznej rozumiemy przez nią poczucie godności osobistej danego człowieka (wewnętrzna wartość osoby). W przypadku przepisów art. 212 przedmiotem ochrony jest cześć zewnętrzna (przedmiotowa), zaś w przypadku znieważenia (art. 216) - cześć wewnętrzna (podmiotowa), czyli godność (M. Mozgawa (red.), M. Budyn-Kulik, P. Kozłowska-Kalisz, M. Kulik, Kodeks karny. Komentarz praktyczny, Oficyna, 2007, II wyd., komentarz do art. 212 k.k., publ. LEX).

Prawo cywilne chroni natomiast dobra osobiste człowieka, przewidując zadośćuczynienie za ich naruszenie. Uregulowanie kodeksu cywilnego tyczące się ochrony dóbr osobistych, nie wyłącza ochrony na podstawie innych przepisów prawa.

Kodeks cywilny wymienia przykładowe dobra osobiste podlegające ochronie, są to m.in. zdrowie, wolność, cześć. Dochodzenie ochrony dóbr osobistych uzależnione jest od kilku przesłanek. Po pierwsze naruszenie to musi być bezprawne, tzn. działanie osoby naruszającej nie pozostaje w zgodzie z prawem, a ponadto nie istnieje przepis wyłączający bezprawność działania, naruszenie nie następuje za zgodą uprawnionego oraz nadużycie prawa nie wynika z naruszenia prawa podmiotowego. Naruszenie dóbr osobistych nie musi być jednak zawinione, ponadto kodeks cywilny (art. 24 k.c.) wprowadza domniemanie bezprawności naruszenia, co w konsekwencji przerzuca ciężar udowodnienia istnienia okoliczności wyłączającej na osobę naruszającą. Skazanie w postępowaniu karnym za jeden ze wskazanych czynów potwierdza bezprawność i obiektywność naruszenia dobra osobistego.

Wspomniane zadośćuczynienie pieniężne można żądać dla siebie, bądź alternatywnie jako zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Przy przyznawaniu lub odmowie przyznania przez sąd wskazanego środka bierze się pod uwagę takie kryteria jak, np. rozmiar i intensywność krzywdy, stopień zawinienia sprawcy, negatywne konsekwencje naruszenia dla pokrzywdzonego. Ważnym wskazaniem jest, iż roszczenia te nie przysługują łącznie, zatem należy wybrać jedno z nich, choć podkreślić trzeba, że Kodeks Cywilny nie wyłącza uprawnień przewidzianych w innych przepisach.

Sądem właściwym do dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych jest Sąd Okręgowy miejsca zamieszkania pozwanego - osoby naruszającej dobra osobiste.

Pozew, będący pismem procesowym, powinien spełniać przepisane prawem wymagania, w przeciwnym razie powód zostanie wezwany do usunięcia, w terminie tygodnia, do uzupełnienia pozwu pod rygorem jego zwrotu. Nie uzupełnienie braków w terminie powoduje zwrot pozwu, który nie wywołuje żadnych skutków prawnych, czyli nie prowadzi do wszczęcia postępowania.

Pozew powinien zawierać:

  1. oznaczenie sądu do którego jest skierowany, imię i nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub siedzibę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,

  2. wskazanie rodzaju pisma – w tym przypadku jest to pozew,

  3. osnowę wniosku wraz z dowodami uzasadniającymi podane okoliczności,

  4. dokładnie określone żądanie,

  5. przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie,

  6. podpis powoda albo jego przedstawiciela ustawowego bądź też pełnomocnika,

  7. wymienienie załączników,

  8. jeżeli pozew wnosi pełnomocnik, należy dołączyć też akt pełnomocnictwa.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak chronić swoje dobra osobiste?

Jak chronić swoje dobra osobiste?

Zacznijmy od tego, czym są dobra osobiste. Jeżeli chodzi o dobra osobiste to ich katalog otwarty zawarty jest w przepisie art. 23 k.c. Doktryna i orzecznictwo doprecyzowuje charakter tych dóbr oraz metody ich ochrony. Ochrona cywilnoprawna Zgodnie z art. 23 k.c.: "Dobra osobiste człowieka, (...)

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

W poradzie niniejszej staramy się odpowiedzieć, jakie działania pracodawcy są zgodne z prawem, a jakie naruszają dobra osobiste pracownika, o które pracodawca ma obowiązek dbać. Dla naszych rozważań najistotniejsza jest ochrona jaką przewiduje prawo pracy w stosunku do pracownika. Pracodawca (...)

Ochrona dóbr osobistych

Ochrona dóbr osobistych

Czym są dobra osobiste? Dobra osobiste są atrybutem każdej osoby fizycznej. Ze względu na ich charakter, dobra osobiste są nieodłącznie związane z człowiekiem, bez względu na stan jego zdrowia czy psychiki. Dlatego też są one niezbywalne i niedziedziczne - czyli prawa do dóbr osobistych (...)

Ochrona dóbr osobistych w mediach

Ochrona dóbr osobistych w mediach

Dobra osobiste są czymś niematerialnym. Jednakże naruszenie ich, może zmaterializować się w postaci powstania szkody. Jeżeli ktoś nazywa nas złodziejem, może skutkować to spadkiem zaufania do naszej osoby, a w konsekwencji do wielu nieprzyjemnych sytuacji, np.: zwolnienia z pracy. Aby móc (...)

Jakie są konsekwencje ujawnienia skandalu z udziałem osoby z życia publicznego - opinia prawna

Jakie są konsekwencje ujawnienia skandalu z udziałem osoby z życia publicznego - opinia prawna

Stan faktyczny  Opublikowałem w Internecie bardzo obiektywną relację z rozmowy z kontrahentem, w której na stanowcze żądanie o uiszczenie opłaty za wykonane usługi odpowiada on grożąc pobiciem. Relację z nagranej rozmowy telefonicznej opublikowałem wraz z materiałem dźwiękowym. Nazwisko (...)

Ochrona wizerunku w prawie cywilnym i w prawie autorskim

Ochrona wizerunku w prawie cywilnym i w prawie autorskim

  Agencja reklamowa wykorzystała moje zdjęcia wykonane na sesji zdjęciowej do wydrukowania kilku kalendarzy na rok 2002, które następnie sprzedała na przełomie listopada i grudnia 2001 roku różnym firmom mimo tego, że nie podpisano ze mną żadnej umowy, w której wyrażałabym (...)

Wykorzystanie wizerunku uczestników kursu a naruszenie dóbr osobistych

Wykorzystanie wizerunku uczestników kursu a naruszenie dóbr osobistych

  Stan faktyczny Prowadzę szkołę tańca. Przygotowaliśmy 4 minutowy klip filmowy będący zbitką wszystkich zajęć w formie szybkiej prezentacji tego, co oferuje szkoła i co się w niej dzieje. Będzie on umieszczony wyłącznie na naszej stronie internetowej. Każdy kadr trwa nie więcej (...)

Obowiązki pracodawcy a naruszenie dóbr osobistych pracownika

Obowiązki pracodawcy a naruszenie dóbr osobistych pracownika

Na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków. Niektóre z nich wymienione są wyraźnie w art. 94 Kodeksu pracy. Według tego przepisu pracodawca jest zobowiązany w szczególności:1) zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych (...)

Osoba bliska poszkodowanego nie dostanie zadośćuczynienia...

Osoba bliska poszkodowanego nie dostanie zadośćuczynienia...

Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne na podstawie art. 448 k.c. - orzekł Sąd Najwyższy. Uchwała Sądu Najwyższego W dniu 22 października 2019 (...)

Artykuł w internetowym archiwum a dobra osobiste

Artykuł w internetowym archiwum a dobra osobiste

Powodowie wygrali wcześniej proces o ochronę dóbr osobistych. Naruszenie ich dóbr osobistych polegało na opublikowaniu artykułu w papierowym wydaniu gazety. Sąd nakazał wówczas umieszczenie w gazecie oświadczenia zawierającego przeproszenie. Ten sam artykuł opublikowany (...)

Prywatny monitoring w prawie polskim

Prywatny monitoring w prawie polskim

Zjawiskiem coraz powszechniejszym w XXI w. jest wzrastająca ilość kamer monitoringu w naszym otoczeniu. Najczęściej obserwuje nas państwo i choć w Polsce nie jest jeszcze jak w Wielkiej Brytanii, gdzie na każdego Brytyjczyka przypada 14 kamer CTTV (telewizji przemysłowej), a każdy mieszkaniec (...)

Czy pracodawca może ogłaszać dane przodowników pracy?

Czy pracodawca może ogłaszać dane przodowników pracy?

Pracownikiem miesiąca zostaje… - przepisy Pracodawca może pod pewnymi warunkami wywieszać w zakładzie pracy najlepsze wyniki dotyczące wydajności pracy, które były oparte na jego indywidualnej ocenie. Należy jednak pamiętać, że takie działanie nie może narazić innych (...)

Czy dowód z nagrania może zostać użyty w postępowaniu cywilnym?

Czy dowód z nagrania może zostać użyty w postępowaniu cywilnym?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ możliwość użycia w postępowaniu cywilnym dowodu z nagrania zależy od wielu elementów kształtujących stan faktyczny w danej sprawie i każdorazowo decyzja o użyciu takiego dowodu powinna byś poprzedzona  wnikliwą (...)

Kiedy windykator działa niezgodnie z prawem?

Kiedy windykator działa niezgodnie z prawem?

Ostatnio napisał do nas czytelnik, który opisał następującą sytuację. Windykator okleił moje drzwi do mieszkania a także skrzynkę pocztową na klatce schodowej informacjami o moim zadłużeniu. Wskazał nie tylko kwotę długu ale także moje dane osobowe – imię, nazwisko i adres. (...)

Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych

Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych

Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont polskich użytkowników, jeśli zamieszczone w nich treści nie łamią polskiego prawa. Za naruszenie tej zasady serwisom będą grozić surowe kary. Przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowe przepisy (...)

Zmiany ustawy o Policji

Zmiany ustawy o Policji

Ostatnio uchwalono 2 nowelizacje ustawy o Policji. Pierwsza dotyczy m.in. sprawdzenia prewencyjnego, kontroli osobistej i przeszukania, druga - kosztów tymczasowego zakwaterowania policjanta przeniesionego do służby w innej miejscowości. Wykonanie wyroku TK Uchwalanie przez Sejm (...)

Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę z tytułu śmierci członka rodziny

Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę z tytułu śmierci członka rodziny

Kodeks cywilny przewiduje możliwość przyznania członkom rodziny zmarłego, w zależności od okoliczności sprawy w art. 446 § 4 bądź w art. 448, stosownego zadośćuczynienia za śmierć członka rodziny. Zgodnie z tym pierwszym przepisem, sąd może także przyznać najbliższym członkom (...)

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Jak się bronić przed stalkerem? Stalking – czyli co? "Stalking" to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat (...)

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. Nie należą jednak do spadku praw i obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego, jak również prawa, które z chwilą śmierci spadkodawcy (...)

Granice kontroli pracownika - opinia prawna

Granice kontroli pracownika - opinia prawna

Stan faktyczny W naszej firmie istnieje biuro obsługi klienta - bardzo ważna dla nas jest jakość obsługi klienta przez telefon, w związku z tym chcemy zainstalować rejestracje (nagrywanie) rozmów telefonicznych w firmie. W razie reklamacji klienta, co do jakości obsługi przez nasze biuro (...)

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

W poradzie niniejszej staramy się odpowiedzieć, jakie działania pracodawcy są zgodne z prawem, a jakie naruszają dobra osobiste pracownika, o które pracodawca ma obowiązek dbać. Dla naszych rozważań najistotniejsza jest ochrona jaką przewiduje prawo pracy w stosunku do pracownika. Pracodawca (...)

Ochrona dóbr osobistych

Ochrona dóbr osobistych

Czym są dobra osobiste? Dobra osobiste są atrybutem każdej osoby fizycznej. Ze względu na ich charakter, dobra osobiste są nieodłącznie związane z człowiekiem, bez względu na stan jego zdrowia czy psychiki. Dlatego też są one niezbywalne i niedziedziczne - czyli prawa do dóbr osobistych (...)

Jak chronić swoje dobra osobiste?

Jak chronić swoje dobra osobiste?

Zacznijmy od tego, czym są dobra osobiste. Jeżeli chodzi o dobra osobiste to ich katalog otwarty zawarty jest w przepisie art. 23 k.c. Doktryna i orzecznictwo doprecyzowuje charakter tych dóbr oraz metody ich ochrony. Ochrona cywilnoprawna Zgodnie z art. 23 k.c.: "Dobra osobiste człowieka, (...)

Ochrona dóbr osobistych w mediach

Ochrona dóbr osobistych w mediach

Dobra osobiste są czymś niematerialnym. Jednakże naruszenie ich, może zmaterializować się w postaci powstania szkody. Jeżeli ktoś nazywa nas złodziejem, może skutkować to spadkiem zaufania do naszej osoby, a w konsekwencji do wielu nieprzyjemnych sytuacji, np.: zwolnienia z pracy. Aby móc (...)

Jakie są konsekwencje ujawnienia skandalu z udziałem osoby z życia publicznego - opinia prawna

Jakie są konsekwencje ujawnienia skandalu z udziałem osoby z życia publicznego - opinia prawna

Stan faktyczny  Opublikowałem w Internecie bardzo obiektywną relację z rozmowy z kontrahentem, w której na stanowcze żądanie o uiszczenie opłaty za wykonane usługi odpowiada on grożąc pobiciem. Relację z nagranej rozmowy telefonicznej opublikowałem wraz z materiałem dźwiękowym. Nazwisko (...)

Ochrona wizerunku w prawie cywilnym i w prawie autorskim

Ochrona wizerunku w prawie cywilnym i w prawie autorskim

  Agencja reklamowa wykorzystała moje zdjęcia wykonane na sesji zdjęciowej do wydrukowania kilku kalendarzy na rok 2002, które następnie sprzedała na przełomie listopada i grudnia 2001 roku różnym firmom mimo tego, że nie podpisano ze mną żadnej umowy, w której wyrażałabym (...)

Wykorzystanie wizerunku uczestników kursu a naruszenie dóbr osobistych

Wykorzystanie wizerunku uczestników kursu a naruszenie dóbr osobistych

  Stan faktyczny Prowadzę szkołę tańca. Przygotowaliśmy 4 minutowy klip filmowy będący zbitką wszystkich zajęć w formie szybkiej prezentacji tego, co oferuje szkoła i co się w niej dzieje. Będzie on umieszczony wyłącznie na naszej stronie internetowej. Każdy kadr trwa nie więcej (...)

Obowiązki pracodawcy a naruszenie dóbr osobistych pracownika

Obowiązki pracodawcy a naruszenie dóbr osobistych pracownika

Na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków. Niektóre z nich wymienione są wyraźnie w art. 94 Kodeksu pracy. Według tego przepisu pracodawca jest zobowiązany w szczególności:1) zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych (...)

Osoba bliska poszkodowanego nie dostanie zadośćuczynienia...

Osoba bliska poszkodowanego nie dostanie zadośćuczynienia...

Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne na podstawie art. 448 k.c. - orzekł Sąd Najwyższy. Uchwała Sądu Najwyższego W dniu 22 października 2019 (...)

Artykuł w internetowym archiwum a dobra osobiste

Artykuł w internetowym archiwum a dobra osobiste

Powodowie wygrali wcześniej proces o ochronę dóbr osobistych. Naruszenie ich dóbr osobistych polegało na opublikowaniu artykułu w papierowym wydaniu gazety. Sąd nakazał wówczas umieszczenie w gazecie oświadczenia zawierającego przeproszenie. Ten sam artykuł opublikowany (...)

Prywatny monitoring w prawie polskim

Prywatny monitoring w prawie polskim

Zjawiskiem coraz powszechniejszym w XXI w. jest wzrastająca ilość kamer monitoringu w naszym otoczeniu. Najczęściej obserwuje nas państwo i choć w Polsce nie jest jeszcze jak w Wielkiej Brytanii, gdzie na każdego Brytyjczyka przypada 14 kamer CTTV (telewizji przemysłowej), a każdy mieszkaniec (...)

Czy pracodawca może ogłaszać dane przodowników pracy?

Czy pracodawca może ogłaszać dane przodowników pracy?

Pracownikiem miesiąca zostaje… - przepisy Pracodawca może pod pewnymi warunkami wywieszać w zakładzie pracy najlepsze wyniki dotyczące wydajności pracy, które były oparte na jego indywidualnej ocenie. Należy jednak pamiętać, że takie działanie nie może narazić innych (...)

Czy dowód z nagrania może zostać użyty w postępowaniu cywilnym?

Czy dowód z nagrania może zostać użyty w postępowaniu cywilnym?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ możliwość użycia w postępowaniu cywilnym dowodu z nagrania zależy od wielu elementów kształtujących stan faktyczny w danej sprawie i każdorazowo decyzja o użyciu takiego dowodu powinna byś poprzedzona  wnikliwą (...)

Kiedy windykator działa niezgodnie z prawem?

Kiedy windykator działa niezgodnie z prawem?

Ostatnio napisał do nas czytelnik, który opisał następującą sytuację. Windykator okleił moje drzwi do mieszkania a także skrzynkę pocztową na klatce schodowej informacjami o moim zadłużeniu. Wskazał nie tylko kwotę długu ale także moje dane osobowe – imię, nazwisko i adres. (...)

Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych

Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych

Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont polskich użytkowników, jeśli zamieszczone w nich treści nie łamią polskiego prawa. Za naruszenie tej zasady serwisom będą grozić surowe kary. Przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowe przepisy (...)

Zmiany ustawy o Policji

Zmiany ustawy o Policji

Ostatnio uchwalono 2 nowelizacje ustawy o Policji. Pierwsza dotyczy m.in. sprawdzenia prewencyjnego, kontroli osobistej i przeszukania, druga - kosztów tymczasowego zakwaterowania policjanta przeniesionego do służby w innej miejscowości. Wykonanie wyroku TK Uchwalanie przez Sejm (...)

Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę z tytułu śmierci członka rodziny

Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę z tytułu śmierci członka rodziny

Kodeks cywilny przewiduje możliwość przyznania członkom rodziny zmarłego, w zależności od okoliczności sprawy w art. 446 § 4 bądź w art. 448, stosownego zadośćuczynienia za śmierć członka rodziny. Zgodnie z tym pierwszym przepisem, sąd może także przyznać najbliższym członkom (...)

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Jak się bronić przed stalkerem? Stalking – czyli co? "Stalking" to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat (...)

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. Nie należą jednak do spadku praw i obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego, jak również prawa, które z chwilą śmierci spadkodawcy (...)

Granice kontroli pracownika - opinia prawna

Granice kontroli pracownika - opinia prawna

Stan faktyczny W naszej firmie istnieje biuro obsługi klienta - bardzo ważna dla nas jest jakość obsługi klienta przez telefon, w związku z tym chcemy zainstalować rejestracje (nagrywanie) rozmów telefonicznych w firmie. W razie reklamacji klienta, co do jakości obsługi przez nasze biuro (...)

Korzystanie z zamówionego programu po upływie terminu licencji a majątkowe prawa autorskie - opinia prawna

Korzystanie z zamówionego programu po upływie terminu licencji a majątkowe prawa autorskie - opinia prawna

  Stan faktyczny Prowadzę obecnie jednoosobowo, firmę komputerową zwaną dalej PRACOWNIĄ. Dla firmy zwanej dalej ZLECENIOBIORCA, na jego zlecenie i zgodnie z podpisanymi umowami, zostało napisanych kilkanaście systemów informatycznych w języku programowania COBOL (na który to (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Co mogę zrobić w sytuacji kiedy zniesławiono moją osobę.

Co mogę zrobić w sytuacji kiedy zniesławiono moją osobę.

Co mogę zrobić jeśli względem mnie rozpowszechniane są krzywdzące pomówienia, które mają na celu zniesławienie mojej osoby w pracy? Niniejsza porada prawna została sporządzona w oparciu o następujące akty prawne:   Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.1964.16.93) (...)

Naruszenie czci osoby prywatnej przez radnego

Naruszenie czci osoby prywatnej przez radnego

Pan X radny gminy Y na publicznym lokalnym forum internetowym, podpisując się z imienia i nazwiska stwierdził, iż jeden z mieszkańców gminy, którego również określił z imienia i nazwiska dopuścił się "plugawego matactwa". W wypowiedzi swojej nie sprecyzował na czym owo matactwo miałoby (...)

Przestępstwo pomówienia

Przestępstwo pomówienia

Na czym w rozumieniu doktryny i orzecznictwa polega przestępstwo zniesławienia? Opisane w art. 212 Kodeksu karnego penalizowane zachowanie sprawcy przestępstwa zniesławienia ujęte jest w bardzo syntetycznej formule normatywnej w postaci zwrotu "pomawia". Przepis nie zawiera bliższej (...)

Rozwód - podział majątku wspólnego

Rozwód - podział majątku wspólnego

Na początku marca br. wyszłam za mąż, szybko jednak okazało się, że ta decyzja była pomyłką, w związku z czym kilka dni temu złożyłam pozew o rozwód. Mój mąż od początku trwania małżeństwa uchylał się od obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, co nie znaczy, (...)

Zniewaga za pomocą internetu

Zniewaga za pomocą internetu

Kto odpowiada i jaka kara grozi za komentarze wpisywane przez internautów do sondy internetowej utworzonej na stronie www? Jeśli pytanie jest natury ogólnej np. o funkjonowanie jakiejś instytucji a komentarze jakie dali internauci mogą obrażać dobre imię np. kierownictwa tej instytucji. Odpowiada (...)

Fałszywe oskarżenia

Fałszywe oskarżenia

Policjant wyzywał mnie od bandytów i rozpowiadał wszystkim ludziom, że groziłem mu śmiercią (oczywiście jest to nieprawda). Pewna osoba mi to wszystko nagrała na dyktafon, a ja te nagrania nagrałem na płytę CD i wysłałem do prokuratury. Zostałem przesłuchany w tej sprawie, ale po tym (...)

Pomówienie w internecie

Pomówienie w internecie

Czy do popełnienia przestępstwa pomówienia może dojść w internecie poprzez post zamieszczony na forum? Srt. 212 kodeksu karnego, stanowi: § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie (...)

Przestępstwo zniesławienia - kary

Przestępstwo zniesławienia - kary

Jakie konsekwencje grożą osobie skazanej za przestępstwo zniesławienia? Skazując za przestępstwo zniesławienia sąd może orzec grzywnę, karę ograniczenia wolności, a nawet karę pozbawienia wolności.Jeżeli społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna, sąd może odstąpić od wymierzenia (...)

Zgłoszenie się do sprawy oskarżyciela posiłkowego

Zgłoszenie się do sprawy oskarżyciela posiłkowego

Czy do toczącej się sprawy z oskarżenia prywatnego z art. 217 par. 1, 212 par. 1, 216 par. 1 kk może dołączyć się - w międzyczasie poszkodowany świadek w sprawie - członek rodziny, który został pogryziony przez zwierzę oskarżonego i poniósł szkody materialne, zdrowotne - ryzyko choroby (...)

Odpowiedzialność adwokata za pomówienie

Odpowiedzialność adwokata za pomówienie

Czy kuzynka podejrzana o przywłaszczenie znacznej sumy, której na koncie bankowym nigdy nie było i której też nigdy nie wypłacała może skarżyć o pomówienie zarówno spadkobierców właściciela konta jak i ich adwokata? Słyszałam, że zgodnie z prawem unijnym adwokat również może być (...)

Byłam nagrywana przez mojego męża bez mojej zgody.

Byłam nagrywana przez mojego męża bez mojej zgody.

Mój mąż bez mojej zgody zamontował kamery w naszym domu. Dowiedziałam się o tym przypadkiem, korzystając z komputera mojego męża natknęłam się na nagrania. Co mogę zrobić w sytuacji, kiedy bez mojej zgody mój mąż mnie nagrywał? Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie przepisów (...)

Odpowiedzialność pracodawcy za pracownika

Odpowiedzialność pracodawcy za pracownika

Pracownik firmy zniesławił klienta przez internet.czy i jakie konsekwencje prawne może ponieść firma jeżeli jej pracownik zniesławił klienta przez internet ? W opisanym wypadku mowa o \"zniesławieniu\" czyli zasadniczo o występek z art. 212 § 2 Kodeksu karnego – w tej materii nie (...)

Roszczenia za naruszenie dóbr osobistych

Roszczenia za naruszenie dóbr osobistych

Jakie uprawnienia przysługują osobie, której dobra osobiste zostały naruszone? Czy można się bronić zanim dobra osobiste zostaną naruszone? Czego żądać, gdy naruszenie dóbr osobistych spowodowało szkodę majątkową? Ochronę cywilnoprawną zapewniają przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące (...)

Czym są dobra osobiste

Czym są dobra osobiste

Czym są dobra osobiste i jakie przepisy je regulują? Czy dobra osobiste można traktować jako dobra majątkowe? Regulacje dotyczące ochrony dóbr osobistych uregulowana została w art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. Art. 23 k.c. zawiera przykładowy zestaw rodzajów dóbr (...)

Znieważenie w miejscu publicznym

Znieważenie w miejscu publicznym

Czy sąsiad może mnie bezkarnie ośmieszać i wypowiadać wobec mnie oszczerstwa w miejscach publicznych jak np. sklep (jestem osobą publiczną) - to wpływa na moją wiarygodność i opinię. Przychodzi do przełożonych do pracy i wygaduje różne brednie na mój temat. Czy są jakieś przepisy, (...)

Roszczenia za naruszenie dóbr osobistych

Roszczenia za naruszenie dóbr osobistych

Jakie uprawnienia przysługują osobie, której dobra osobiste zostały naruszone? Czy można się bronić zanim dobra osobiste zostaną naruszone? Czego żądać, gdy naruszenie dóbr osobistych spowodowało szkodę majątkową? Ochronę cywilnoprawną zapewniają przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące (...)

Czym są dobra osobiste

Czym są dobra osobiste

Czym są dobra osobiste i jakie przepisy je regulują? Czy dobra osobiste można traktować jako dobra majątkowe? Regulacje dotyczące ochrony dóbr osobistych uregulowana została w art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. Art. 23 k.c. zawiera przykładowy zestaw rodzajów dóbr (...)

Znieważenie w miejscu publicznym

Znieważenie w miejscu publicznym

Czy sąsiad może mnie bezkarnie ośmieszać i wypowiadać wobec mnie oszczerstwa w miejscach publicznych jak np. sklep (jestem osobą publiczną) - to wpływa na moją wiarygodność i opinię. Przychodzi do przełożonych do pracy i wygaduje różne brednie na mój temat. Czy są jakieś przepisy, (...)

Zasady dozwolonej krytyki w mediach

Zasady dozwolonej krytyki w mediach

Czy medium lokalne, jak gazeta, biuletyn, internetowy portal miejski, bądź radio może dokonywać recenzji usług miejscowych firm, podając ich konkretne namiary (np. Sklep odzieżowy "Ciuchy" przy ul. Bajkowej). Zwłaszcza chodzi o opublikowanie opinii i wrażeń po odbyciu tzw. mysteryshoppingu, (...)

Ochrona dóbr osobistych - prawo cywilne czy karne?

Ochrona dóbr osobistych - prawo cywilne czy karne?

Jak odróżnić czy dana wypowiedź miała charakter naruszenia dóbr osobistych i podlega pod odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego czy miała charakter znieważenia bądź zniesławienia i podlega pod odpowiednie przepisy Kodeksu Karnego? Czy działanie danej osoby, aby stanowiło naruszenie dóbr (...)

Znieważenie powoda w piśmie procesowym

Znieważenie powoda w piśmie procesowym

Pełnomocnik strony przeciwnej w doręczonym sądowi piśmie procesowym, znieważył powoda i pomówił go o czyny naganne, nie będąc do tego uprawnionym. Sąd podczas rozprawy jawnej odczytał to pismo. Jako oskarżyciel prywatny wystąpiłem do sądu rejonowego z prywatnym aktem oskarżenia. Sąd (...)

Tajemnica korespondencji mailowej

Tajemnica korespondencji mailowej

Wysłałem e-maila i nieopatrznie obok adresu odbiorcy z automatu wyskoczył adres biura obsługi klienta mojego operatora internetu. E-mail nie zawierał treści szczególnie wrażliwych niemniej wolałbym, gdyby trafił wyłącznie do osoby, do której planowałem go wysłać. Napisałem do operatora, (...)

Donosy i niesłuszne oskarżenia w administracji

Donosy i niesłuszne oskarżenia w administracji

Zostałem poinformowany, że w administracji znajduję się doniesienia szkalujące moja osobę. Doniesienia dotyczą skarg, że jestem hałaśliwym sąsiadem, stanowiącym utrapienie dla innych sąsiadów. Zainteresowałem się doniesieniami i postanowiłem zapoznać się ze skargami, ponieważ są (...)

Naruszenie dóbr osobistych przez samowolne podanie wyroku do publicznej wiadomości

Naruszenie dóbr osobistych przez samowolne podanie wyroku do publicznej wiadomości

Czy podanie do publicznej wiadomości wyroku skazującego może stanowić naruszenie dóbr osobistych? Naruszenie dóbr osobistych przejawiałoby się w ujawnieniu danych osobowych zawartych w wyroku. Przepis chroniący dobra osobiste znajduje się w kodeksie cywilnym: Art. 23. Dobra osobiste człowieka, (...)

Naruszenie dóbr osobistych a żądanie zaprzestania naruszeń

Naruszenie dóbr osobistych a żądanie zaprzestania naruszeń

Czego mogę się domagać, jeśli moje dobra osobiste zostały naruszone? Wskazujemy czego może domagać się osoba, której dobra osobiste zostały naruszone. Zgodnie z art. 24 Kodeksu cywilnego:1) żądanie zaniechania działania, w wyniku którego doszło do naruszenia dóbr osobistych,2) (...)

Zatarcie skazania a naruszenie dobrego imienia

Zatarcie skazania a naruszenie dobrego imienia

W roku 1995 zostałem skazany na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres lat dwóch. Wiadomo, iż tzw. zatarcie skazania następuje następuje 6 miesięcy od chwili pozytywnego zakończenia okresu próby, który wymierzył Sąd. W moim przypadku zatarcie nastąpiło więc (...)

Naruszenie dóbr osobistych przez pracodawcę

Naruszenie dóbr osobistych przez pracodawcę

Na podstawie art. 51 i 52 w związku z art.36 Ustawy z 1997 r. o ochronie danych osobowych, wytoczyłam pracodawcy proces karny o zagubienie moich akt osobowych na rynku miejskim. Za winną zagubienia moich akt została uznana przez sąd kadrowa, zatrudniona u tego pracodawcy, która moje akta osobowe (...)

Odszkodowanie za naruszenie dóbr pracownika

Odszkodowanie za naruszenie dóbr pracownika

Jak najskuteczniej domagać się rekompensaty za znieważenie w miejscu pracy, które miało miejsce przy wielu świadkach? Czy nieodzowne jest zawiadomienie policji, czy też wystarczy złożyć oskarżenie do sądu? Jakie są opłaty za wniesienie sprawy i jak długo trzeba czekać w warszawskich sądach (...)

Ochrona korespondencji - Pisma zostawiane w drzwiach

Ochrona korespondencji - Pisma zostawiane w drzwiach

Dwukrotnie w ostatnim czasie znalazłam w drzwiach mieszkania pisma, których umieszczenie tam, wg mnie łamie ustawę o ochronie danych osobowych. Przed miesiącem komornik zostawił w drzwiach mieszkania wezwanie dla mojego męża, natomiast w dniu dzisiejszym znalazłam kopertę ze Spółdzielni Mieszkaniowej (...)

Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych

Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych

Co to jest \"naruszenie dóbr osobistych\" i jaki to paragraf? Kiedy i w jakiej formie można domagać się zadośćuczynienia? Ewentualne naruszenie dóbr osobistych zostało uregulowane w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny w art. 23 i 24. Stanowią one: Art. 23. Dobra osobiste (...)