Odszkodowanie za wypadek w galerii handlowej

Pytanie:

"Uległam wypadkowi w galerii handlowej. Wchodząc do galerii, szyby były nie oznaczone i przeszłam przez taką szybę. Wskutek tego doznałam urazu kręgosłupa, zerwania aparatu wiązaniowego, przesunięcia osi kręgosłupa i uszkodzenia odcinka szyjnego. Uszkodzeniu również uległa lewa gałka oczna i stłuczenia twarzy. Wystąpiłam do Galerii z postępowaniem mediacyjnym, jednak nie przyniosło ono żadnych uzgodnień. W moim przekonaniu właściciel budynku ponosi winę braku oznaczenia szklanych drzwi. Proszę o informacje jaka ciąży odpowiedzialność na właścicielu budynku odnośnie prawidłowych oznaczeń ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni szklanych? Czy takie zaniechanie stanowi przesłankę w powództwie o odszkodowanie na osobie?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za wypadek w galerii handlowej

 

Na właścicielu budynku ciążą obowiązki określone przepisami prawa budowlanego. Art. 61 ust. 1 wskazanej ustawy stanowi, że „właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2". Zgodnie z przepisami obiekt budowlany mus być utrzymywany w należytym stanie technicznym i estetycznym, tak aby nie doszło do pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej w szczególności w zakresie spełnienia wymagań dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji. Wskazane zasady powinny być brane pod uwagę już przy projektowaniu i budowie danego obiektu. Przez nienależyty stan techniczny należy rozumieć nie tylko zużycie techniczne obiektu, ale również wynik naruszeń przepisów techniczno - budowlanych. Ponadto z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2002 nr 75 poz. 690) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynika, że budynek i urządzenia z nim związane powinny być projektowane i wykonane w sposób niestwarzający niemożliwego do zaakceptowania ryzyka wypadków w trakcie użytkowania, w szczególności przez uwzględnienie przepisów niniejszego działu - § 291. Przepis ten należy interpretować łącznie z normą szczególną § 295: Skrzydła drzwiowe, wykonane z przezroczystych tafli, powinny być oznakowane w sposób widoczny i wykonane z materiału zapewniającego bezpieczeństwo użytkowników w przypadku stłuczenia.

Wynika stąd obowiązek oznaczania przez zarządcę obiektu budowlanego drzwi wykonanych z przezroczystych tafli (a więc nie tylko ze szkła) w sposób widoczny.

Nieutrzymywanie obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym lub niezapewnienie bezpieczeństwa użytkowania takiego obiektu jest zagrożone odpowiedzialnością karną do jednego roku pozbawienia wolności. W grę wchodzi ponadto odpowiedzialność cywilna właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego za wyrządzoną szkodę. W świetle § 295 cytowanego wyżej rozporządzenia zarządca poprzez zaniechanie oznaczenia drzwi wykonanych z przezroczystej tafli nie wypełnił ciążącego na nim prawnego obowiązku.  Należy uznać, że zarządca mógł przewidzieć możliwość wystąpienia szkodliwego skutku, ale bezpodstawnie przypuszczał, że uda mu się go uniknąć albo nie przewidywał możliwości nastąpienia skutków choć mógł je przewidywać. Występuje tu postać niedbalstwa związanego z niezachowaniem przepisów prawa budowlanego. 

Naszym zdaniem zachodzi podstawa do żądania odszkodowania. 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • a.k. 2015-03-19 15:36:48

    wyjątkowa oferma przeszła przez te drzwi


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika