Opłata targowa

Pytanie:

Prowadzę sklep tzw. salonik prasowy; od czasu do czasu wystawiam przed witrynę stojak z okularami przeciwsłonecznymi i kartkami pocztowymi. Sprzedaży nie prowadzę na zewnątrz tylko klienci, jak ich coś interesuje, to biorą i idę do środka sklepu i płacą w sklepie ponieważ mam tam kasę fiskalną. Od dłuższego czasu przychodzą do mnie pracownicy magistratu o żądają ode mnie wnoszenia opłaty targowej, że prowadzę handel na targowisku-ulicy. Czy aktualne przepisy zezwalają na takie pobieranie opłaty i czy fragment ziemi przed sklepem można uznać za targowisko?

Masz inne pytanie do prawnika?

28.3.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Opłata targowa

Zasady poboru opłat targowej uregulowane są zasadniczo w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (art. 15 i 16 tej ustawy). Według przepisów prawa, targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel i tam obowiązuje opłata targowa. Natomiast wyłączono spod niej sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków, z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw.

Definicja targowiska budzi wiele kontrowersji. Na ogół przyjmuje się jednak, że targowiskami są również miejsca, w których zwyczajowo prowadzona jest sprzedaż czyli np. chodnik, ulica, przejście podziemne.

Zatem lokalne organy podatkowe mają uzasadnienie dla pobierania opłaty w przypadku wystawienia przedmiotów przeznaczonych na sprzedaż na chodnik / ulicę.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: