Polski Urząd Skarbowy a rezydent Wielkiej Brytanii

Pytanie:

"W kwietniu 2004 roku przeprowadziłem się z Polski do Wielkiej Brytanii. W lipcu 2005 roku do Anglii przeprowadziła się moja przyszła żona - związek małżeński został zawarty w kwietniu 2006 roku. Mieszkamy w Anglii bez zamiaru powrotu, tu jesteśmy rezydentami, tutaj też płacimy podatki - ośrodek życiowy, gospodarczy i socjalny przenieśliśmy do Wielkiej Brytanii. Pod koniec 2006 roku zakupiliśmy (na kredyt) w Polsce dwa mieszkania, jako inwestycje. W sprawie jednego z nich, na stary polski adres, otrzymaliśmy list polecony (został odebrany przez nieświadomego członka rodziny) od Urzędu Skarbowego. Naczelnik US prosi o osobiste zgłoszenie się celem przedłożenia dokumentów i złożenia wyjaśnień w sprawie źródła dochodu, z którego został pokryty zakup mieszkania. Czy w naszej sytuacji jestem zmuszony stawiać się w US, jeśli tak to na jakiej podstawie oraz jakie są nasze prawa już przed US? Z jednej strony nie planujemy wracać, z drugiej jednak strony nie chciałbym "palić za sobą mostów", i narażać rodzinę na niepotrzebne kłopoty i stres."

Odpowiedź prawnika: Polski Urząd Skarbowy a rezydent Wielkiej Brytanii

Jeżeli podatnik faktycznie zmienił rezydencję podatkową z polskiej na przykładowo brytyjską, co do zasady nie ma obowiązku rozliczania się z dochodów w Polsce i płacenia w Polsce podatku (wyjątek dotyczy np. podatku od sprzedaży nieruchomości czy z najmu nieruchomości w Polsce). Jednakże jeśli podatnik nie zawiadomił organu podatkowego o zmianie rezydencji podatkowej (np. poprzez aktualizację NIP) i jednocześnie nie wykazuje dochodów w Polsce, a nabywa nieruchomość, organ podatkowy z pewnością powziął przypuszczenie, że podatnik ukrywa dochody (osiąga dochody z nieujawnionych źródeł). W takiej sytuacji wezwanie dokonane przez organ podatkowy o osobiste zgłoszenie się celem przedłożenia dokumentów i złożenia wyjaśnień w sprawie źródła dochodu, z którego został pokryty zakup mieszkania, jest uzasadnione.

Jeśli podatnik przebywa za granicą i nie może stawić się w wyznaczonym terminie w urzędzie skarbowym może wystosować pismo do organu podatkowego (z powołaniem na otrzymane pismo) wyjaśniające, że od określonego roku jest rezydentem podatkowym brytyjskim (warto załączyć kopie brytyjskich certyfikatów rezydencji potwierdzających ten fakt, wraz z ich tłumaczeniami przysięgłymi na język polski) oraz że zakup nieruchomości został dokonany ze środków pochodzących ze źródeł znajdujących się za granicą (można załączyć kopie dokumentów potwierdzających dochody wykazane w Wielkiej Brytanii, wraz z tłumaczeniami na język polski). Być może takie wyjaśnienie pisemne będzie wystarczające dla organu podatkowego; ewentualnie organ podatkowy zażąda dalszych dokumentów, tudzież wyjaśnień.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika