Pozostawienie zysku w spółce

Pytanie:

"Umowa spółki z o.o. nie przewiduje możliwości tworzenia kapitałów zapasowego ani rezerwowego a jest to wymóg ustawowy aby takie kapitały mogły zostać utworzone i aby całość bądź część zysku mogła być przeznaczona na zasilenie tego kapitału. Zysk jest pozostawiany w spółce od roku 2004 (za 2003) na podstawie uchwał, zgodnie z którymi zysk netto za dany rok pozostawia się niepodzielony z przeznaczeniem na późniejsze przekazanie na kapitał rezerwowy spółki. Udziałowiec większościowy (51%) nie dopuszcza do żadnych zmian umowy spółki. Czy w takiej sytuacji, gdy niemożliwe jest utworzenie kapitału rezerwowego (bo nie ma takiej możliwości w umowie spółki) pozostawienie zysku niepodzielonego jest zgodne z ustawą?"

Odpowiedź prawnika: Pozostawienie zysku w spółce

Zgodnie z art. 191 § 1 kodeksu spółek handlowych wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1.

§ 2. Umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, z uwzględnieniem przepisów art. 192-197.

§ 3. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów.

Przepis ten oznacza, że warunkiem wypłacenia wspólnikowi dywidendy jest nie tylko osiągnięcie zysku, ale i przeznaczenie go uchwałą Zgromadzenia Wspólników do podziału. Nie ma w tym wypadku znaczenia czy w spółce został utworzony kapitał rezerwowy zapasowy, czy inny. Innymi słowy – zysk co do zasady zawsze może być pozostawiony w spółce. Zysk może być przy tym przeznaczony również na kapitał zakładowy. W takim przypadku należy pamiętać, że zgodnie z art. 189 § 2 ksh wspólnicy nie mogą otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego. Zysk może być także pozostawiony w spółce bez określonego przeznaczenia – "(...) tzw. "przeniesienie zysku" wykazywane w bilansach jako nierozdzielony zysk poprzedniego roku obrotowego, (...), żaden ze wspólników nie może żądać wypłaty przypadającej na niego części zysku tylko dlatego, że zysk taki zostały wykazany." (tak R. Potrzeszcz, T. Siemiątkowski, J.P. Naworski, K. Strzelczyk, Komentarz do kodeksu spółek handlowych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Warszawa 2001 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis).

Na marginesie można wskazać, iż odwrotna zasada obowiązywała na gruncie kodeksu handlowego w art. 191 § 1, zgodnie z którym wspólnicy  mieli prawo do czystego zysku, wynikającego z rocznego bilansu, jeżeli w myśl umowy spółki czysty zysk nie został wyłączony od podziału. Po wejściu w życie przepisów kodeksu spółek handlowych pojawił się problem wśród niektórych spółek funkcjonujących wcześniej w obrocie, a które w umowach miały klauzulę powtarzającą w/w artykuł. W obecnym stanie prawnym w zasadzie tylko w przypadku takiego brzmienia umowy spółki zasadne byłoby twierdzenie, że zysk musi być podzielony. Należy jednak pamiętać, że w określonych sytuacjach podjęcie kolejny rok z rzędu uchwały o pozostawieniu zysku w spółce może zostać zaskarżone przez wspólnika:

Zaskarżenie uchwały przez wspólnika - opinia prawna

oraz

Uchwała o braku podziału zysku spółki


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika