Prawo własności rzeczy ruchomych

Pytanie:

"Czy pozostawiony pod adresem stałego zameldowania (ale w budynku nie będącym moja własnością) komputer i inne przedmioty typu sprzęt AGD i RTV (potwierdzone zakupy FV) należą do dóbr osobistych i jak mogę je odzyskać gdy właściciel budynku odmawia mi wstępu do niego, a ponadto grozi pobiciem? "

Odpowiedź prawnika: Prawo własności rzeczy ruchomych

Rozumiemy, że chodzi o to czy ma Pan/i prawo do tych rzeczy i czy może żądać ich wydania, oraz jakie konsekwencje poniesie właściciel budynku, za odmowę ich wydania i groźby. Fakt czy ma Pan/i prawo do dysponowania rzeczami określonego rodzaju nie zależy od faktu zameldowania w miejscu, gdzie te rzeczy przebywają; ale od tego czy jest Pan/i ich właścicielem tych rzeczy, ewentualnie czy przysługuje Panu/i inne skuteczne prawo do rzeczy. Jeżeli jest Pan/i właściecielem określonych rzeczy ruchomych, to osoba trzecia nie może odmówić ich wydania narażając się na postępowanie posesoryjne lub petytoryjne (ochrona posiadania i własności). Innymi słowy ma Pan/i pełne prawo domagania się wydania tych rzeczy. Ponadto zagarnięcie tych rzeczy przez właściciela budynku, może w określonych okolicznościach spełniać przesłanki kradzieży rzeczy. Ponadto należy zwrócić uwagę, że bezprawne groźby (czyli np. takie jakimi posługuje się właściciel budynku- groźba pobicia) stanowią przestępstwo w rozumieniu kodeksu karnego i należy je zgłosić na policję lub prokuraturę. Nieco inaczej sytuacja by wyglądała, gdyby właścicielowi przysługiwało prawo zastawu na rzeczach ruchomych pozostawionych w mieszkaniu z tytułu niespłaconych przez Pana/ią należności (np. z tytułu niezapłaconego czynszu). Nawet wtedy jednak postępowanie w postaci gróźb pobicia stanowiłoby czyn zabroniony.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika