Odpowiedź prawnika: Przechowywanie dokumentów ZUS-owskich
Nie jest możliwe stwierdzenie na podstawie samej treści pytania, czy złożone deklaracje zostały prawidłowo wypełnione. Zaznaczyć należy, że samo przyjęcie deklaracji potwierdzone pieczęcią nie znaczy wcale, iż była ona wypełniona w sposób prawidłowy. Wypełnianie bowiem deklaracji odbywa się w oparciu o oświadczenie składającego wyrażone w tej deklaracji. Takie oświadczenie nie zawsze musi być zgodne z prawdą. Poza tym wskazuje Pan na źle wypełnione deklaracje podatkowe w ZUS-ie. Tymczasem w ZUS -ie nie są składane deklaracje podatkowe.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w wypełnianych deklaracjach organ uprawniony wzywa do ich poprawienia. Poprawa następuje w drodze korekty deklaracji.

Dokumenty na podstawie, których jest ustalana pośrednio składka ZUS tzw. dokumenty pracownicze, a zatem wystarczające do skorygowania deklaracji przechowywać ma pracodawca minimum przez okres 50 lat. Inaczej się przedstawia sprawa w odniesieniu do dokumentów na podstawie, których ustala się składki ZUS (tu korekta następuje, jeśli nieprawidłowo wypełniono deklarację w oparciu o dane znajdujące się w dokumentacji płacowej).
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Dokumenty pozwalające określić przychód podatnik ma obowiązek przechowywać przez 5 lat (tu korekta następuje do 5 lat wstecz w oparciu o dokumenty stanowiące podstawę do ustalenia dokumentacji płacowej).
