Przeniesienie rekompensaty za mienie zabużańskie

Pytanie:

"Moja mama jest w trakcie załatwiania spraw związanych z otrzymaniem uzupełnienia rekompensaty za mienie zabużańskie jako jedyny spadkobierca po nieżyjącym dziadku. W chwili obecnej występuję o ubezwłasnowolnienie psychicznie chorej siostry i być może, jeżeli będzie to konieczne, również mojej matki. Mama moja zdając sobie sprawę ze stanu zdrowia mojej siostry i chcąc zabezpieczyć rekompensatę, którą prawdopodobnie otrzyma w formie pieniężnej napisała również testament, w którym mianuje mnie jedynym spadkobiercą. Chce obecnie przepisać wszystko na mnie ponieważ obawia się, że siostra będzie ja nakłaniała do dania jej pieniędzy. Siostra bierze pożyczki i daje pieniądze swojemu przyjacielowi, który był przez wiele lat w wiezieniu a teraz oszukuje ja i wyciąga od niej pieniądze. Mama obawia się, ze może dojść do tragedii, jeżeli przyjaciel mojej siostry dowiedziałby się o tym, że mama może otrzymać spadek. Czy na obecnym etapie załatwienia rekompensaty za mienie zabużańskie istnieje możliwość zrzeczenia się tej rekompensaty na moją korzyść? Jeżeli decyzja o przyznaniu rekompensaty zapadnie po decyzji sądu o ubezwłasnowolnienie mamy, to kto wtedy będzie mógł zadecydować o przeznaczeniu pieniędzy otrzymanych za pozostawione mienie? Jeżeli sąd uzna mnie opiekunem, to jak przedstawiać się będzie sprawa podejmowania decyzji o zarządzaniu majtkiem osoby ubezwłasnowolnionej?"

Odpowiedź prawnika: Przeniesienie rekompensaty za mienie zabużańskie

Zgodnie z art. 3 – 4 ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku gdy nieruchomości pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej były przedmiotem współwłasności, prawo do rekompensaty przysługuje wszystkim współwłaścicielom albo niektórym z nich, wskazanym przez pozostałych współwłaścicieli. Wskazanie osoby uprawnionej do rekompensaty następuje przez złożenie oświadczenia z podpisem poświadczonym notarialnie lub przed organem administracji publicznej albo przez złożenie oświadczenia w polskiej placówce konsularnej. Z kolei w przypadku śmierci właściciela nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, prawo do rekompensaty przysługuje wszystkim spadkobiercom albo niektórym z nich, wskazanym przez pozostałych spadkobierców, jeżeli posiadają obywatelstwo polskie. Wskazanie osoby uprawnionej do rekompensaty następuje przez złożenie oświadczenia z podpisem poświadczonym notarialnie lub przed organem administracji publicznej albo przez złożenie oświadczenia w polskiej placówce konsularnej. Co jednak najbardziej istotne - prawo do rekompensaty potwierdzone (w drodze decyzji) na podstawie niniejszej ustawy albo odrębnych przepisów jest niezbywalne. Po ubezwłasnowolnieniu majątkiem zarządzać będzie opiekun. Informacje o tym zawiera artykuł

Opieka nad ubezwłasnowolnionym

Proszę jednak pamiętać, że opiekun we wszystkich ważniejszych sprawach dotyczących osoby i majątku ubezwłasnowolnionego musi uzyskać zezwolenie sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika