Równa ilość głosów na Zgromadzeniu Wspólników

Pytanie:

"W spółce z o.o. jest 4 wspólników, z których każdy ma równą ilość udziałów 25% i nie ma udziałów uprzywilejowanych (udziały są równe i niepodzielne). 3 z nich są członkami zarządu, z których jeden jest Prezesem. Jak rozwiązać problem równej ilości głosów za i przeciw w głosowaniu uchwał Zgromadzenia Wspólników? Czy ksh rozwiązuje ten problem?"

Odpowiedź prawnika: Równa ilość głosów na Zgromadzeniu Wspólników

Niestety przepisy kodeksu spółek handlowych nie dają rozwiązania tego typu problemów. Pojawia sie pytanie czy i jak przepisy mogłyby rozwiązywać ten problem. W szczególności naszym zdaniem wątpliwości budziłoby rozwiązanie przez ustawodawcę powyższego konfliktu w ten sposób, że przeważałby głos przewodniczącego zgromadzenia. Jeśli osoby reprezentujące 50% udziałów są przeciw uchwale, to zostaje ona odrzucona. Zgodnie z art. 174 ksh dopuszczalne jest np. uprzywilejowanie prawa głosu, prawa do dywidendy lub sposobu uczestniczenia w podziale majątku w przypadku likwidacji spółki. Uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu może dotyczyć tylko udziałów o równej wartości nominalnej i nie może przyznawać uprawnionemu więcej niż trzy głosy na jeden udział. Takie uprzywilejowanie koniecznie musi znaleźć się w umowie spółki.

Jeśli między wspólnikami istnieją spory co do dalszego prowadzenia spraw spółki, to wprowadzenie w obecnej chwili do umowy takiego zapisu może się okazać niemożliwe. Zależnie od szczegółów konfliktu i jego powodów można rozważyć w tej sytuacji wyłączenie wspólnika lub rozwiązanie spółki. Zgodne z art. 266 ksh z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. Z kolei zgodnie z art. 271 pkt 1 ksh sąd może wyrokiem orzec rozwiązanie spółki na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika