Spotkała mnie dzisiaj bardzo nieprzyjemna sytuacja. Posiadam dom wraz z przylegającym ogrodem. Wszystko mam ogrodzone. Posiadam też psa (boksera), który znajduje się na co dzień na uwięzi. Jednak gdy jestem w ogrodzie, puszczam go. Jest całkowicie niegroźny. W dniu dzisiejszym para (mężczyzna i kobieta) - domokrążcy albo najprawdopodobniej świadkowie Jehowy, ustalę to przeprowadzając wywiad wśród sąsiadów) próbowała wejść na moją posesję. Mój pies wybiegł za nimi na ulicę. Jest niegroźny, o czym tacy intruzi nie wiedzą. Zaraz wybiegłam za nim i wzięłam go do domu. Spotkałam się od razu z epitetami pokroju "Czy Ty jesteś nienormalna, żeby takiego psa luzem puszczać! Na policję zadzwonię!" Wydzierali się na całą ulicę. Nadmienię, że mieszkam w dzielnicy willowej, gdzie cenimy sobie spokój i takie zachowanie jest nie do przyjęcia. Zdenerwowałam się i wykrzyczałam za nimi "Dzwońcie i to szybko". Nie widzieli, że weszłam do garażu, zawrócili i wtedy dopiero zaczęły się sypać "epitety" na cała ulicę - "k...a, szmata p...na". Dobrze, że był u mnie siostrzeniec. Wybiegł za nimi, ale szybko wsiedli w samochód i odjechali. Nie zdążyłam nawet spisać numeru rejestracyjnego samochodu. Jakież było moje zdumienie, kiedy spotkałam sąsiadkę, która mieszka 4-domy dalej, i która powiedziała mi, że Policja jeździ i wypytuje o mnie i o mojego psa po sąsiadach. Zadzwoniłam na Policję z pytaniem, czy było zgłoszenie na moją osobę. Usłyszałam odpowiedź, że tak. Jak poprosiłam o dane personalne osoby zgłaszającej, odpowiedzieli, że był to telefon anonimowy, na który oni musieli zareagować. Zapytałam ich dlaczego do mnie nie przyjechali, tylko po sąsiadach jeżdżą wypytują i mi poniekąd opinię szarpią. W tym momencie pouczyli mnie, jak się mam zajmować psem i obrócili to wszystko w żart. Jestem osobą znaną w środowisku i nie mogę pozwolić sobie na takie traktowanie zarówno ze strony domokrążców, jak i Policji. Domokrążcy mogą sypać epitetami? Zgłaszają później anonimowo niby - na Policję - a ta ma prawo jeździć po sąsiadach i wypytywać o bzdury, które to oni incognito zgłosili? Domokrążcy mają swoje prawa? A my, lojalni mieszkańcy, którzy płacą podatki, traktowani jesteśmy jak przestępcy? Policja jeździ po sąsiadach i zbiera informację na podstawie anonimowego zgłoszenia, a gdzie prawa mieszkańców, takich jak ja? Wierzę, że my też mamy swoje prawa. Czy Policja faktycznie po anonimowym zgłoszeniu (w mojej sytuacji) ma prawo jeździć po sąsiadach i wypytywać ich o moją osobę? Jeżeli tak, to proszę podać mi przepisy, na podstawie których ma prawo to robić, a jeżeli nie ma prawa tego robić, proszę o podanie mi przepisów, wedle których nie ma prawa tego robić. Nadmienię, że cały czas byłam w domu, nikt nie przyjechał i nie zapytał mnie o moją wersję wydarzeń, prawowitej, odprowadzającej podatki (za psa również) mieszkanki naszej małej miejscowości.
Masz inne pytanie do prawnika?
16.8.2007
Zespół e-prawnik.pl
Odpowiedź prawnika: Rozpytywanie sąsiadów przez Policję
Z opisu sytuacji wynika, że mogło (ale nie musiało - to wyjaśni organ ścigania) dojść do popełnienia przez Panią wykroczenia z art. 77 kodeksu wykroczeń, stosownie do którego kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Jednym z podstawowych zadań Policji jest wykrywanie wykroczeń oraz ściganie ich sprawców (art. 1 ust. 1a pkt 4 ustawy o Policji). Realizacji tych zadań mogą służyć zarówno czynności operacyjno-rozpoznawcze (art. 14-22 ustawy o Policji), jak i czynności wyjaśniające (art. 54 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). W ramach tych czynności może dojść do tzw. rozpytania (czynności operacyjno-rozpoznawcze) lub do przesłuchania (czynności wyjaśniające).
Czynności operacyjno-rozpoznawcze, co do zasady poprzedzające działania procesowe, mogą być przeprowadzane także w toku prowadzonego już postępowania, czyli obok czynności procesowych, m.in. w celu uzyskania informacji istotnych dla tego postępowania i ewentualnych jego czynności np. dowodowych. Policja może zatem dokonać tzw. rozpytań w ramach działań operacyjnych - w tym i w toku prowadzonego już postępowania - aby powziąć wiadomości niezbędne dla aktualnego lub przyszłego procesu.
Policja ma zatem prawo wypytywać sąsiadów o Pani osobę.
Stan faktyczny
Z końcem 2003 r. zostałem wezwany na policję w charakterze świadka. Chodziło o potwierdzenie, czy dokonywałem zakupów przez Internet materiałów pornograficznych z udziałem nieletnich od konkretnego, nieznajomego mi mieszkańca Śląska. Faktycznie taki zakup miał miejsce (za ok. 40-60 zł), dokładnie nie pamiętam, 2 lub 3 płyty CD, tyle że były to materiały erotyczne (...)
Od przyszłego roku kandydaci na komorników będą sprawdzani przez policję. Zwykła niechęć sąsiadów może zablokować im kariery
Niebawem, 28 grudnia, wchodzi w życie znowelizowana ustawa komornicza. Zgodnie z jej przepisami kandydaci na aplikantów (podobnie jak na asesorów i komorników) będą poddawani policyjnemu wywiadowi środowiskowemu.
Będzie to jedno z kryteriów przyjęcia (...)
W jakich przypadkach Policja ma obowiązek ścigania każdego przestępstwa?
Policja ma obowiązek ścigania każdego przestępstwa, jeśli uzyska wiarygodną wiadomość o jego popełnieniu. Niektóre z przestępstw są ścigane wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego, a niektóre tylko jeśli wystąpi on z oskarżeniem przeciw sprawcy.
Przykład:
Jeśli Jan Kowalski będzie (...)
Rządowy projekt zakłada wprowadzenie do porządku prawnego kompleksowych rozwiązań dotyczących szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.
Przełomowa ustawa przyjęta przez rząd
Polska dołącza do krajów, w których ofiary przemocy domowej mogą liczyć (...)
Czym jest przeszukanie?
Przeszukanie i zatrzymanie rzeczy uregulowane jest w rozdziale 25 k.p.k.
Przeszukanie to czynność procesowa dokonywana przez uprawniony organ, mająca na celu wykrycie lub zatrzymanie albo przymusowe doprowadzenie osoby podejrzanej, a także znalezienie rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym czy karnoskarbowym. (...)
W Polsce na sto wypadków drogowych ginie średnio dwa razy więcej osób niż w innych krajach UE. Poprawy wymaga poziom wyszkolenia policjantów drogówki, wśród których ponad 40 proc. nie ukończyło specjalistycznego szkolenia w zakresie ruchu drogowego - wynika z raportu Najwyższej izby Kontroli.
Policyjna baza danych nt. wypadków drogowych (SEWiK) zawiera dużo błędów. Dlatego tworzone (...)
Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać osoby doświadczające przemocy w rodzinie.
Czym jest przemoc w rodzinie?
Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak (...)
Plucie na polską flagę, ucieczka przed kontrolą drogową a nawet kradzież nie zamykają już drogi do zostania stróżem prawa. Nie wszystkie zmiany podobają się funkcjonariuszom.
Od 14 października obowiązuje nowelizacja ustawy o Policji. Przed zmianami podstawowym warunkiem dla kandydata do munduru była całkowita niekaralność, zarówno za przestępstwo, jak i za wykroczenie.
Według (...)
Stan faktyczny
Moja żona dokonała czynu zagrożonego karą mandatu. Obecnie zostało wszczęte postępowanie przed sądem grodzkim, w którym jest oskarżona. Powyższe zdarzenie (wysłanie maila, bez zgody właściciela adresu mailowego) miało miejsce dnia 17 stycznia 2004 roku. Czy powyższe wykroczenie ulega przedawnieniu czy też nie? Po jakim czasie ulegnie przedawnieniu? - (...)
Dla skuteczności zrealizowania obowiązku wynikającego z art. 70c ustawy Ordynacji podatkowej zawiadomienie, o którym mowa w tym przepisie (tj. o nierozpoczęciu lub zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego), należy doręczyć pełnomocnikowi, który został ustanowiony w postępowaniu kontrolnym lub podatkowym, nawet jeżeli zawiadomienia tego dokonuje organ (...)
Złożenie deklaracji po terminie to z reguły wykroczenie karne skarbowe, za które podatnik może być wzięty do odpowiedzialności. Gdy okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości, sprawa może być zakończona tylko mandatem.
Jeżeli zeznanie jest prawidłowo wypełnione, uzyskane przychody ujawnione i nie występuje narażenie podatku na uszczuplenie, a jedynie (...)
Rząd przyjął nowelizację Kodeksu wykroczeń
Rada Ministrów przyjęła 15 maja 2018 r. przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację Kodeksu wykroczeń, która wprowadza wiele korzystnych zmian dla uczciwych obywateli i usprawnia wymiar sprawiedliwości. Osoby ukarane mandatem np. za złe parkowanie będą miały więcej czasu na jego zapłacenie. Inne zmiany pozwolą (...)
Postępowanie nieprocesowe jest to jeden z rodzajów trybów, w jakim toczy się cywilne postępowanie sądowe. Nazwa "postępowanie nieprocesowe" pojawiła się stosunkowo późno. Początkowo postępowanie to nazywało się postępowaniem niespornym. Wynikało to z faktu, że u źródeł postępowania sądowego brak było jakiegokolwiek sporu - np. małżonkowie udawali się (...)
Jakie są przyczyny zawieszenia postępowania cywilnego?
Zawieszenie postępowania cywilnego spowodowane jest różnymi czynnikami. W niektórych przypadkach przyczyną zawieszenia będzie wina lub wola stron, w innych nadzwyczajne okoliczności, niezależne ani od stron ani od sądu, niekiedy konieczność uwzględnienia w wyroku rozstrzygnięcia innego organu. Przyczyny zawieszenia (...)
Moment ogłoszenia upadłości może skutkować zawieszeniem postępowania sądowego, administracyjnego, egzekucyjnego, czy nawet polubownego, gdy toczą się one w stosunku do masy upadłości. Czy jednak zawsze postępowanie upadłościowe będzie skutkowało zawieszeniem? A jeżeli nie, to czy upadły będzie miał możliwość występowania przed sądem jako strona procesu? Kiedy postępowanie (...)
Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi weszła w życie 23 grudnia 2021 r.
Do jakiej instytucji należy złożyć zawiadomienie w sprawie podejrzenia nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej?
Pisemne zawiadomienie dotyczące podejrzenia stosowania praktyk nieuczciwie wykorzystujących (...)
Kim jest rzeczoznawca majątkowy?
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Aby móc wyceniać nieruchomości, trzeba najpierw uzyskać specjalne uprawnienia nadawane przez Ministra Rozwoju. Działalność w (...)
Od 25 maja 2018 r. ze względu na wejście do stosowania nowych przepisów regulujących zagadnienia ochrony danych osobowych oraz wejście w życie nowej ustawy o ochronie danych osobowych straciły moc wcześniej obowiązujące wymagania dotyczące dokumentacji przetwarzania danych osobowych.
Zmienione regulacje obowiązują wszystkich uczestników obrotu gospodarczego oraz (...)
Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych?
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła zachować operacyjną ciągłość działania.
Większość przepisów nowej ustawy z dnia (...)
Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT.
Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF.
##baner##
Rozliczenia w grupie VAT
Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa VAT wchodzi w prawa poszczególnych członków grupy VAT. Przykładowo zachowane zostają (...)
Wszystkie sytuacje opisane w niniejszym artykule nie dotyczą bezpośrednio samego podziału majątku wspólnego. Mimo to, czynności takie, jak zarząd majątkiem wspólnym czy zaciąganie zobowiązań, mogą wpłynąć na kształt tego majątku - zarówno poprzez jego zwiększenie, jak również zmniejszenie. Mogą w ten sposób wpłynąć, na kształt tego, co (...)
Co to jest majątek wspólny, jak powstaje i jakie są podstawowe zasady dotyczące zarządu tym majątkiem?
Wspólność ustawowa jest ustrojem majątkowym obowiązującym małżonków, jeżeli przed zawarciem małżeństwa bądź w trakcie jego trwania nie zawrą umowy majątkowej tzw. intercyzy. Umowa taka jest systemem ustawowym, co oznacza, że z chwilą zawarcia małżeństwa (...)
Licencjonowany detektyw został oskarżony o to, że zainstalował w samochodzie obserwowanej osoby lokalizator GPS. W ocenie (subsydiarnego) oskarżyciela było to przestępstwo z art. 267 § 3 k.k. Sąd rejonowy uniewinnił oskarżonego, a sąd odwoławczy (rozpoznający sprawę na skutek apelacji oskarżyciela) powziął wątpliwość, czy zainstalowanie w pojeździe urządzenia GPS związanego (...)
Strażnicy mogą korzystać z zakupu kontrolowanego m.in. do ścigania korupcji we własnym gronie
Ustawa o Straży Granicznej przyznała jej prawo do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych, w tym do korzystania z zakupu kontrolowanego. Do takich sposobów mogą się uciekać, gdy ścigają przestępstwa: czynnej i biernej korupcji (popełnione przez funkcjonariuszy SG i jej pracowników (...)
Powołanie Służby Ochrony Państwa
Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa powołuje Służbę Ochrony Państwa (SOP), jako jednolitą, umundurowaną, uzbrojoną formację, wykonującą zadania z zakresu ochrony osób i obiektów oraz rozpoznawania i zapobiegania skierowanym przeciw nim przestępstwom, która zastąpi likwidowane Biuro Ochrony (...)
Sejm przyjął przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawę o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.
Przyjęte przez Sejm zmiany w prawie dadzą sądom możliwość kierowania na terapię sprawców groźnych przestępstw, którzy po odbyciu kary w zakładzie karnym, mogliby (...)
Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Przyjęte przez rząd propozycje zmian dadzą możliwość kierowania na terapię sprawców groźnych przestępstw, którzy po odbyciu kary w zakładzie karnym, mogliby - z powodu (...)
Czego dotyczy nowy projekt ustawy?
Zgodnie z zasadą praworządności rozstrzyganie spraw administracyjnych obywateli przez administrację publiczną winno być dokonywane zgodnie z przepisami prawa i jedynie na podstawie tychże przepisów. Nie ma teraz jednego, systemowego i spójnego mechanizmu badania efektywności pracy urzędników administracji publicznej oraz przeprowadzania kontroli, (...)
Kto może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania?
Ustawa antymonopolowa chroni zbiorowe interesy konsumentów. Dlatego też wniosku o uznanie danej praktyki za naruszającą ich interesy nie może złożyć indywidualny konsument. Zbiorowość tych interesów uzasadnia fakt, iż z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie uznania określonych praktyk za naruszający zbiorowe (...)
12 lipca 2017 r. wejdzie w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Określa ona zasady i tryb przeciwdziałania, w celu ochrony interesu publicznego, praktykom nieuczciwie wykorzystującym przewagę kontraktową przez nabywców produktów rolnych lub spożywczych czy dostawców tych produktów, (...)
Sejm przyjął 22 lipca 2022 roku przepisy, które mają wesprzeć gospodarstwa domowe. Dodatek węglowy wyniesie 3 000 zł i zasili budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Ma on zastąpić rekompensaty dla sprzedawców węgla.
##baner##
Dla kogo?
- "W Polsce, nadal 42% gospodarstw domowych korzysta z pieców (...)
W polskim procesie karnym dowód ze świadków jest najczęstszym sposobem dochodzenia do prawdy. Gdy dostajemy wezwanie z sądu, by stawić się w roli świadka, mamy obowiązek udać się do sądu we wskazanym terminie i zgodnie z prawdą przekazać to, co jest nam wiadome. Są jednak sytuacje, gdy osoba wezwana na świadka może odmówić składania zeznań lub odpowiedzi na pewne (...)
Zasada równych praw z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków należy do podstawowych zasad prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje również wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu.
Przesłanki dyskryminacji w pracy
Polski Kodeks pracy zawiera otwarty katalog przesłanek dyskryminacji. Oznacza to, że w kodeksie wskazane są przykładowo (...)
Spotkała mnie dzisiaj bardzo nieprzyjemna sytuacja. Posiadam dom wraz z przylegającym ogrodem. Wszystko mam ogrodzone. Posiadam też psa (boksera), który znajduje się na co dzień na uwięzi. Jednak (...)
Mieszkam na osiedlu o zabudowie szeregowej w domu stanowiącym 1/2 bliżniaka. Mój bezpośredni sąsiad ma psa, dużego wilczura. Pies praktycznie traktowany jest jak pies podwórzowy. Cały dzień przebywa (...)
Pełnomocnik pokrzywdzonego złożył zawiadomienie do prokuratury. Ponieważ jednak pokrzywdzony znany jest prokuratorom tej prokuratury (za miejsce popełnienia przestępstwa uznano miejsce zamieszkania (...)
Niedawno policja gospodarcza zrobiła rewizję w mieszkaniu i znalazła płyty cd z muzyką i oprogramowanie oraz filmy na domowym komputerze, gdzie nie było zaimplementowanej usługi udostępniania w (...)
Mojej koleżance od pewnego czasu nie układa się z mężem. Około miesiąc temu, po spożyciu przez nią alkoholu zrobiła karczemną awanturę, rzucała się z rękami, krzyczała, w której udział (...)
Jestem właścicielką psa. Musiałam go zostawić na dzień/ dwa bowiem musiałam wyjechać w ważnych sprawach. Zaznaczam że pies miał wodę i jedzenie. Podczas pobytu w innym mieście dostałam telefon (...)
Spółka z o. o. jest właścicielem samochodu osobowego, który jest na nią zarejestrowany. Do samochodu ma dostęp wiele osób. Ktoś popełnił wykroczenie drogowe kierując tymże samochodem Zarejestrował (...)
Na czym polega idealny zbieg przestępstwa z wykroczeniem, o którym wspomina Kodeks wykroczeń? Zbieg, o którym mowa reguluje art. 10 Kodeksu wykroczeń. Poniżej przybliżymy pełne brzmienie (...)
W firmie została przeprowadzona kontrola przez Państwową Inspekcję Pracy. Firmę reprezentuje Zarząd: Prezes oraz Członek Zarządu. Kto może zostać ukarany mandatem w przypadku stwierdzenia przez (...)
Na początku roku wyjeżdżałem na wczasy, na stacji paliw BP zatankowałem paliwo o wartości 213.01 zł. Kiedy tankowałem moja dziewczyna poszła na stację. Byłem przekonany, że idzie zapłacić, (...)
Czy, jeśli chodzi o wykroczenie popełniane przez oskarżonego, przeciwko któremu toczy się sprawa karna z oskarżenia prywatnego oskarżyciel może dołączyć wniosek o ukaranie za w/w wykroczenie (...)
Czy możliwe jest złożenie wniosku obu stron o zawieszenie postępowania na okres dwóch lat w sprawie o unieważnienie małżeństwa? Pierwsza rozprawa jeszcze się nie odbyła. Unieważnienie małżeństwa (...)
W 2005 r. mąż założył sprawę w Sądzie Rejonowym w sprawie spadkowej po śmierci (zabójstwo żony i dwóch córeczek). Sąd Rejonowy zawiesił rozpatrzenie sprawy do czasu rozpatrzenia sprawy o (...)
Organ nadzoru budowlanego wszczął postępowanie administracyjne na żądanie strony w sprawie samowolnie dokonanej przebudowy budynku. W trakcie postępowania organ ustalił, iż wnioskodawca nie jest (...)
Wierzyciel złożył wniosek do komornika w sprawie dochodzenia swojej wierzytelności w 2004 r. Do tej pory komornik nie ściągnął długu od dłużnika.
1. Czy prawo reguluje czas jaki ma komornik (...)
Sąd całkowicie zwolnił mnie z kosztów sądowych w postępowaniu zasiedzeniowym. Po uprawomocnieniu się postanowienia o zwrocie mojego wniosku o zabezpieczenie, uzupełniłem brak w postaci adresu (...)
Nie bardzo rozumiem sformułowanie, wydaje się, cyt.: \" Naszym zdaniem wydaje się, że kurator pełni rolę osoby wykonującej pewne czynności za pracodawcę a zatem może być podmiotem tego rodzaju (...)
Małżeństwo ma dorosłe dziecko. Wszyscy są zameldowani pod tym samym adresem. Jest to mieszkanie własnościowe. Jednak od ponad 20 lat mąż nie mieszka z rodziną. Przebywa za granicą, kontaktuje (...)
Jak praktycznie w zarządzie Sp. z o.o. określić sprawy należące do czynności zwykłego zarządu? Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w kodeksie spółek handlowych członkowie zarządu podlegają (...)
Art. 37. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi o czynnościach prawnych, do których potrzebna jest zgoda drugiego małżonka. Chodzi tu o poważniejsze sprawy, głównie dotyczące nieruchomości.Czy (...)
Na jakiej podstawie można zaskarżyć czynności komornika? Art.767.§1. Kodeksu postępowania cywilnego (dalej kpc) Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa (...)
Na jakiej podstawie prawnej przeprowadzane są kontrole w firmach (i u osób prywatnych w mieszkaniach) sprawdzające legalność posiadanego oprogramowania komputerowego? Kto ma prawo przeprowadzać kontrolę (...)
W jaki sposób można wnieść zażalenie i do kogo na postępowanie policji podczas przeszukania domu? Co to znaczy "uzasadnione przyczyny do przeszukania"? Czy policja powinna przedstawić powód tego (...)
Zgłosiłam w ZUS nieprawidłowości w przekazywaniu składek do otwartego funduszu emerytalnego. Chodzi o to, że nie przekazano części składek. ZUS powiadomił mnie pisemnie, że wszczął postępowanie (...)
Zagadnienie z ustawy o Policji. Czynności wyjaśniające na zasadzie art. 134i ust.4 przeprowadza komendant powiatowy jako przełożony dyscyplinarny - art. 133 i wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia (...)
Otrzymałem wezwanie od Straży Miejskiej z miejscowości odległej o 200 km do stawienia się w charakterze osoby podejrzanej w sprawie wykroczenia drogowego (art. 92 par. 1 - przekroczenia prędkości). (...)
Moja teściowa, u której aktualnie przebywają moje małoletnie córki, podczas próby mojego spotkania się z dziećmi, wezwała policję, zarzucając mi, iż naszedłem jej mieszkanie i zakłócałem (...)
Pies a sąsiedzi Mam dom w niewielkiej miejscowości. Jest on ulokowany na osiedlu domków jednorodzinnych tak więc ze wsztystkich praktycznie stron mam sąsiadów. Jednak mam mieszkanie w mieście i (...)
psychiczne nękanie przez sąsiadkę Proszę o radę - sąsiadka nieustannie nasyła na mnie i mojego syna policje - w ciągu dnia- twierdząc że zakłócamy jej spokój. Wszyscy sąsiedzi mieszkający (...)
Palenie śmieci na własnej posesji? Czy ktoś się może orientuje, czy wolno mi palić śmieci na własnej posesji i jakie są związane z tym oraniczenia? Na pewno nie wolno palić Ci nawet ogniska. (...)
Uciążliwi lokatorzy Mieszkamy w wieżowcu na IX p. powyżej, na Xp mieszka rodzina, która zachowuje się skandalicznie są bardzo uciążliwymi lokatorami wydaje się im, że mieszkają w prywatnym (...)
Mandat za zakłócanie ciszy nocnej? Witam ile wynosi kara za zakłócanie ciszy nocnej? Czy mandat za zakłócanie ciszy nocnej może wynieść aż 200 zł.?
Kara wynosi 200zł, o ile jest to działanie (...)
mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym siemka, mam 19 lat i dwa dni temu dostałem mandat od policji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w wysokości 100zł. Moje pytanie jest takie, w (...)
Policja i konfikata komputera Otóż odziwo nie wiem nawet na jakiej podstawie policja uzyskała nakaz do mojego mieszkania w celu konfiskaty mojego komputera. Sprawa jest o tyle dziwna że jestem celnikiem (...)
Wykroczenie i kara w zawieszeniu. Moje pytanie jest następujące.
Jeżeli posiadam wyrok w zawieszeniu w sprawie karnej sprzed 2 lat- dostałem zawiasy na 3 lata; i dopuściłem się wykroczenia ale (...)
Wykroczenie Mam problem z gościem, który oskarża mnie o zajechanie drogi i jazdę po wysepce. Jechał sam a teraz w pozwie figuruje świadek. Nie było żadnej stłuczki. Samochód jest na mojego ojca (...)
wykroczenie skarbowe witam co to takiego wykroczenie skarbowe?? Czego to dotyczy? Czy taki mandat za wykroczenie skarbowe można dostać jak zwyczajny mandat od policji? Wykroczenie skarbowe jest wtedy (...)
Jaka jest kara dla nieletniego palącego papierosy? ...no właśnie.
chciałabym się dowiedzieć jakiej kary mogą spodziewać się rodzice dziecka które ma lat 10-12 i pali papierosy? Napewno będzie (...)
Kiedy wygasnie wyrok - usuniecie z rejestru karanych Witam,
mam pewno pytanie poniewaz kiedys zostalem skazany.
Byl to wypadek samochodowy podczas ktorego prowadzilem i w ktorym zostali lekko podrapani (...)
postępowanie Witam
Chciałem się dowiedzieć co się stanie jak napisze komentarz pod zdjęciem pewnego mężczyzny na jednym z portali społecznościowych. Chciałbym zalogować się na innym ( nie (...)
Postępowanie Dzien dobry nie wiem jak mam zaczac sprawę dot. spadku mieszkania notarialnego mojej ciotecznej siostry - ustaliłam, ze poza mna są jeszcze inne osoby razem 6 w tym 1 mieszka stale w Kanadzie (...)
CZY JEST TO MOŻLIWE.... Zona tak umilała mi życie że dla świetego spokoju wyprowadziłem się. Teraz jestem w trakcie sprawy rozwodowej.Czy jest możliwe aby żona mogła wyeksmitowac mnie z naszego (...)
Czy można wznowić postępowanie karne z urzędu w Sędzie Apelacyjnym. Czy można wznowić postępowanie karne z urzędu w Sędzie Apelacyjnym. W uzasadnieniu wyroków Sądu Rejonowego i Okręgowego (...)
Postępowanie administracyjne - kazusy.. Witam. Dostałem do rozwiązania z Postępowania Administracyjnego kazusy... Siedziałem nad nimi w weekend. Fakt Wczoraj nie ponieważ nie miałem kiedy i dzisiaj (...)
Co zrobić kiedy regularnie płacę alimenty a pomimo tego moja była oddała sprawę do komornika Płace na bieżąco ustalone przez sąd alimenty, pomimo tego moja była oddała mnie do komornika, który (...)
CZY KOMORNIK MIAŁ PRAWO? MAM PRZYZNANE ALIMENTY NA DWOJE DZIECI W KWOCIE 600 ZŁ, ZGŁOSIŁAM SPRAWE DO KOMORNIKA. ZAKŁAD PRACY PRZESŁAŁ NA JEGO KONTO KWOTĘ 600 ZŁ GDYŻ POZOSTAŁA KWOTA NIE PODLEGAŁA (...)
Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...)