Słup wysokiego napięcia na pywatnej nieruchomości

Pytanie:

Słup został umieszczony w 1959 r. prawdopodobnie bez zgody poprzednich właścicieli działki. Od 1990 r. pisemnie zapewniano nas o likwidacji słupa. Jednak do dnia dzisiejszego nie został usunięty, a co więcej obecnie z usunięcia się wycofano. Czy można się domagać odszkodowania za stojący słup należący obecnie do spółki z o.o., który tejże spółce przynosi zyski?

Masz inne pytanie do prawnika?

10.5.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Słup wysokiego napięcia na pywatnej nieruchomości

Dopuszczalność ustanowienia służebności dostępu do słupa energetycznego potwierdził Sąd Najwyższy. Dzieje sie tak dlatego, że słup energetyczny jest częścią składową przedsiębiorstwa energetycznego. Ustanowienie takiej słuzebności następuje wraz z odszkodowaniem.

Takie służebności ustanowione zostać mogą na podstawie umów zawartych w formie aktu notarialnego przez przedsiębiorstwo energetyczne z właścicielami poszczególnych nieruchomości, na których znajdują się słupy energetyczne. Właściciele obciążonych w ten sposób nieruchomości mogą otrzymać od przedsiębiorstwa za ustanowienie służebności dostępu odpowiednie wynagrodzenie.

Poza tym przedsiębiorstwo energetyczne może domagać się ustanowienia służebności dostępu do owych słupów energetycznych.

Prosimy również o zapoznanie się z poniżej zamieszczoną odpowiedzią.

oraz opiniamii pod tytułem:

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

Linia energetyczna - czyja to własność - opinia prawna

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Dojazd do działki

24.4.2018 przez: foqs