Tytuł prawny do zajmowanej kwatery wojskowej

Pytanie:

"Zamieszkuję wraz z pełnoletnim synem w mieszkaniu kwaterunkowym będącym w zasobach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej . Lokal zajmuję jako wdowa po wojskowym otrzymując rentę rodzinną po zmarłym mężu. Swego czasu głośno było o możliwości wykwaterowania rencistów wojskowych z takich lokali w ciągu 2 lat od daty wejścia w życie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP . Ustawa ta trafiła do Trybunału Konstytucyjnego,który zakwestionował niektóre jej postanowienia. Chciałabym wiedzieć jak ta sprawa ma się obecnie , czy zostały poczynione jakieś ustalenia w tym zakresie . Generalnie obawiam się tego przymusowego wykwaterowania z zajmowanego lokalu . "

Odpowiedź prawnika: Tytuł prawny do zajmowanej kwatery wojskowej

Jeśli chodzi o przymusowe wykwaterowanie z mieszkania wojskowego to do osób znajdujących się w takim położeniu jak Pani stosuje się art. 41 ust. 4 ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z jego treścią:

4. Osoby wspólnie zamieszkujące z żołnierzem służby stałej, który zmarł po nabyciu prawa do emerytury wojskowej lub którego śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową, są obowiązane przekazać do dyspozycji Agencji lokal mieszkalny, jeżeli:  

1) otrzymały odprawę mieszkaniową, 

2) zaproponowano im lokal zamienny, 

3) zamieszkują lokal mieszkalny znajdujący się w budynku przeznaczonym do przebudowy i zaproponowano im lokal zamienny. 

Zatem jeśli nie spełnia Pani żadnej w określonych w tym przepisie przesłanek (nie otrzymała Pani odprawy mieszkaniowej, propozycji lokalu zamiennego, ani Pani lokal nie jest przeznaczony do przebudowy), nie ma podstawy do wykwaterowania Pani wraz z rodziną z tego lokalu.

Ewentualnie inną podstawą może być art. 38 ust. 2 tej ustawy (Dz.U.2004.116.1203), który stanowi iż: W stosunku do osób niebędących żołnierzami służby stałej, które nie uiszczają pełnych opłat za używanie lokalu lub pełnych opłat pośrednich z tytułu zajmowanego lokalu mieszkalnego przez łączny okres dłuższy niż trzy miesiące, dyrektor oddziału regionalnego Agencji zarządza przymusowe wykwaterowanie w trybie art. 45." 

Tu możliwość wykwaterowania jest uzależniona od nieuiszczania opłat za korzystanie z lokalu przez minimum trzy miesiące.

Przy czym przepisy te ulegają istotnej modyfikacji przez art. 22 ust. 2 ustawy nowelizującej ustawę o zakwaterowaniu sił zbrojnych RP. Zgodnie z nim, jeśli wymienione tam osoby (m.in. członkowie rodzin zmarłych wojskowych) zajmują lokale przeznaczone wyłącznie na zakwaterowanie żołnierzy zawodowych pełniących zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby stałej, to są one zobowiązane do przekazania tego lokalu do dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (za co otrzymują ekwiwalent pieniężny), bądź podlegają z urzędu przekwaterowaniu do lokalu zamiennego.

To jaki charakter ma dany lokal (jakie jest jego przeznaczenie) zależy od decyzji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.  

Jeśli chodzi o wskazane przez Panią orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, to owszem stwierdził on niezgodność z konstytucją pewnych przepisów ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych RP, ale dotyczyły one osób, które zajmowały lokal przeznaczony dla żołnierzy zawodowych, na podstawie umowy najmu lub innego tytułu prawnego niż decyzja administracyjna, ale nie w zasobach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (tego zasobu dotyczy art. 22 ust. 2 cywtowany powyżej) - orzeczenie TK z 17 marca 2008 r. K 32/05.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika