Umowa lojalnościowa

Pytanie:

Dostałem awans. Pracodawca zawarł w umowie zapis, zgodnie z którym mamy zobowiązać się do zawarcia oddzielnej Umowy Lojalnościowej. Co to oznacza w praktyce?

Masz inne pytanie do prawnika?

17.7.2012

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Umowa lojalnościowa

Sformułowanie określające umowę, do zawarcia której strony się zobowiązały, jako „umowę lojalnościową" należy poddać stosownej wykładni. Taki typ umowy nie odpowiada bowiem nazwie żadnego rodzaju kontraktu określonego przepisami prawa. Zastosowanie znajdzie zatem art. 65 § 2 k.c., który stanowi, że w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu. Wydaje się zatem, że przez „umowę lojalnościową" należy rozumieć umowę o zakazie konkurencji określoną przepisami Kodeksu pracy. Za takim wnioskiem przemawia przede wszystkim nazwa tej umowy. W potocznym rozumieniu „lojalność" należy rozumieć jako wierność wobec siebie osób połączonych wzajemnym zaufaniem. W stosunkach gospodarczych (w tym i pracowniczych) to pojęcie nabiera jednakże dodatkowego znaczenia, które można określić jako dobra współpraca, powstrzymywanie się z działaniem na rzecz konkurencji, niepodejmowaniem działań godzących w kontrahenta etc.

Jednocześnie należy stwierdzić, iż Kodeks pracy odpowiednio w art. 1011 i 1012 k.p. ustanawia dwa rodzaje umów o zakazie konkurencji. Pierwszy z powołanych przepisów reguluje umowę obowiązującą w trakcie trwania stosunku pracy, drugi natomiast umowę obowiązującą już po ustaniu tego stosunku. Powstaje zatem pytanie, o którą umowę chodzi w tej sytuacji. Odnośnie tej kwestii należy zwrócić uwagę na to, że sens zawierania pierwszej z tych umów polega na tym, by pracownik świadczył daną pracę tylko i wyłącznie na rzecz danego pracodawcy. Celem tej umowy jest zagwarantowanie sobie przez pracodawcę, by jego pracownik całą swoją wiedzę, doświadczenie i inne zdolności skoncentrował na swej pracy i jednocześnie by konkurenci pracodawcy nie mogli skorzystać z umiejętności tego pracownika. Dlatego też z reguły, strony w takiej umowie nie określają terminu, w jakim ma ona obowiązywać. Zarówno bowiem z brzmienia art. 1011 § 1 k.p., jak i z praktyki wynika, że taka umowa obowiązuje w czasie istnienia stosunku pracy. Funkcja drugiej z umów, uregulowanej w art. 1012 k.p., jest podobna. Pracownik zobowiązuje się zawierając taką umowę do niepodejmowania pracy na rzecz konkurentów etc. Zasadniczą różnicą odróżniającą te dwie umowy jest, oprócz kwestii czy obowiązują ona w ramach stosunku pracy czy po jego ustaniu, kwestia odpłatności. Druga ze wskazanych umów musi być bowiem obligatoryjnie odpłatna, co oznacza, że pracodawca ma obowiązek do wypłaty odszkodowania pracownikowi w przypadku obowiązywania zakazu konkurencji. Pierwsza natomiast z umów może, ale nie musi, przyznawać jakieś świadczenie pieniężne pracownikowi. Ponadto umowa o zakazie konkurencji, o której mowa w art. 1012 k.p. musi określać termin obowiązywania zakazu. Strony zatem muszą jasno określić okres obowiązywania takiego zakazu.

W związku z powyższym wydaje się, że przez „umowę lojalnościową", o której mowa, należałoby raczej rozumieć umowę o zakazie konkurencji określoną w art. 1012 k.p., a więc umowę, w świetle której zakaz podejmowania pracy na rzecz konkurencji będzie powstawał po ustaniu stosunku pracy (np. w skutek wypowiedzenia umowy o pracę, rozwiązania jej za porozumiem stron, upływu terminu na jaki została zawarta etc.). Nie można jednakże wykluczyć, iż zakaz konkurencji będzie się także rozciągał na istniejący stosunek pracy. W takim przypadku po zawarciu takiej umowy nie można będzie świadczyć pracy na rzecz konkurentów danego pracodawcy.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zanim pracodawca wprowadzi umowny zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, powinien dokładnie przemyśleć swoją decyzję, wobec którego pracownika wskazany zakaz będzie miał zastosowanie. Częstokroć zdarza się, iż pracodawcy, wprowadzają zakaz konkurencji wobec wszystkich zatrudnianych (...)

Zakaz konkurencji w umowach o pracę

Zakaz konkurencji w umowach o pracę

Co to jest pracowniczy zakaz konkurencji? Pracowniczy zakaz konkurencji jest to zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Dotyczy to nie tylko prowadzenia przez pracownika odrębnej działalności gospodarczej, lecz również wykonywania pracy w ramach umowy (...)

Co powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji?

Co powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji?

W sytuacji gdy pracownik posiada szczególnie ważne informacje, które w razie ujawnienia mogłyby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. ##baner## Co powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji? Przede (...)

Umowa o zakazie konkurencji jako skuteczna ochrona \

Umowa o zakazie konkurencji jako skuteczna ochrona \"know how\" pracodawcy - opinia prawna

Stan faktyczny Prowadzę firmę na swoje nazwisko, która "żyje" z opracowywania i sprzedaży nowych produktów. Część z nich jest chroniona w Urzędzie Patentowym RP, ale części rozwiązań nie jestem w stanie ten sposób zabezpieczyć. Zabezpieczenia od strony konkurencji wymagają (...)

Obowiązywanie zakazu konkurencji - opinia prawna

Obowiązywanie zakazu konkurencji - opinia prawna

Stan faktyczny Podczas podpisywania umowy o pracę podpisałem również klauzulę o zakazie konkurencji na okres 1 roku po ustaniu obowiązku pracy. Jednakże pracodawca zawarł w niej zabezpieczenie: ,, o ile Pracodawca nie oświadczy na piśmie inaczej. Po ustaniu stosunku pracy oświadczył na (...)

Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

Nowelizacja przepisów ma na celu podwyższenie nakładów na finansowanie ochrony zdrowia oraz reguluje kwestię przeznaczania tych środków na podwyższenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów oraz lekarzy rezydentów. Co przewiduje ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach (...)

Umowny zakaz konkurencji - opinia prawna

Umowny zakaz konkurencji - opinia prawna

Stan faktyczny Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą przedstawicieli handlowych. Zawarliśmy z nimi umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy oraz po ustaniu zatrudnienia. Chcieliśmy wiedzieć czy nasze umowy są prawidłowe tzn. czy są niepodważalne. Poza tym interesuje nas (...)

Umowa o zakazie konkurencji ochroną dla pracodawcy - opinia prawna

Umowa o zakazie konkurencji ochroną dla pracodawcy - opinia prawna

  Stan faktyczny   Mamy kilku pracowników grafików. Nie chcemy, aby wykonywali prac zleconych "na własną rękę" poza naszą firma. Czy domaganie się oświadczenia od pracownika, że nie będzie podejmował obcych zleceń jest dopuszczalne prawem? Czy należy się pracownikowi (...)

Klauzula zakazu konkurencji w umowie zlecenia

Klauzula zakazu konkurencji w umowie zlecenia

Jaką klauzulę antykonkurencyjną można zawrzeć w umowie zlecenia? Analiza umów cywilnoprawnych, w tym w szczególności umowy zlecenia, pokazuje, że strony bardzo często zamieszczają wśród postanowień umownych klauzulę dotyczącą zakazu konkurencji. Obowiązek powstrzymania (...)

Kiedy zaczyna obowiązywać zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy - opinia prawna

Kiedy zaczyna obowiązywać zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy - opinia prawna

Stan faktycznyProblem dotyczy klauzuli warunkowej w "Umowie o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i po jego zakończeniu". W punkcie dotyczącym zakazu konkurencji pracodawca zobowiązał pracownika do „powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej w czasie trwania (...)

Obowiązki komandytariusza

Obowiązki komandytariusza

  Obowiązek wniesienia wkładu Wkładem jest określone w umowie spółki świadczenie wspólnika, do którego zobowiązuje się on w związku z uczestnictwem w spółce. Art. 3 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH) wymienia wkład jako obligatoryjną postać współdziałania (...)

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w treści samej umowy o pracę jak również w osobnym dokumencie. Bardzo często zarówno pracodawcy jak i pracownicy zadają sobie pytanie: a co się dzieje po ustaniu stosunku pracy, jak długo trwa zakaz konkurencji, jak długo pracodawca (...)

Zakaz konkurencji między przedsiębiorcami - opinia prawna

Zakaz konkurencji między przedsiębiorcami - opinia prawna

Stan faktyczny Jedną z często występujących w obrocie między przedsiębiorcami umów jest umowa o podwykonawstwo. Taka umowa może być, zależnie od konkretnych okoliczności, na przykład umową o roboty budowlane, umową o dzieło, czy umową nienazwaną. Dość często umowy takie, choć zawierane (...)

Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy

Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy

Prawo pracy obejmuje przepisy określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, będących stronami stosunku pracy. Prezentujermy najistotniejsze informacje dotyczące obowiązków związanych z wykonyawniem pracy w ramach stosunku pracy.  Podstawowe obowiązki pracownika Zasadniczym (...)

Ochrona przed konkurencją po ustaniu zatrudnienia

Ochrona przed konkurencją po ustaniu zatrudnienia

Współcześnie przedsiębiorcy coraz częściej spotykają się z ryzykiem wyszkolenia współ/pracownika, który zdobywszy odpowiednie doświadczenie i wiedzę, usamodzielnia się i nierzadko staje się bezpośrednią dla nich konkurencją. O ile w warunkach wolnorynkowych w dłuższej (...)

Zakaz konkurencji a samozatrudnienie - opinia prawna

Zakaz konkurencji a samozatrudnienie - opinia prawna

Stan faktyczny Od roku 2001 do marca 2006 byłam zatrudniona na stanowisku handlowca, na zasadach tzw. samozatrudnienia. Do obowiązków wynikających z umowy zlecenia należało m.in. pozyskiwanie i obsługa klientów. Wynagrodzenie otrzymywane było przeze mnie miesięcznie (...)

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

Jakie zasady konkurencji obowiązują we Wspólnocie Europejskiej?  Wspólnota Europejska opiera się na zasadach swobody przepływu towarów oraz gospodarki wolnorynkowej i wolnej konkurencji, dając pierwszeństwo efektywnemu podziałowi zasobów (art. 102a i 105 pkt 1 (...)

Jak ustalić wysokość odszkodowania przy zakazie konkurencji? - opinia prawna

Jak ustalić wysokość odszkodowania przy zakazie konkurencji? - opinia prawna

Stan faktyczny Z moim poprzednim pracodawca wiązała mnie umowa o zakazie konkurencji, na mocy której należne mi odszkodowanie miało być wypłacone jednorazowo po zakończeniu 2-letniego okresu karencji. Po upływie tego terminu pracodawca wypłacił mi odszkodowanie stanowiące wyłącznie równowartość (...)

Zakaz konkurencji wygasa z chwilą przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę

Zakaz konkurencji wygasa z chwilą przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę

Nowe światło na interpretację przepisów o zakazie konkurencji rzuciło orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 2014 r. (sygnatura akt I PK 123/14) w sprawie o zapłatę odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji obowiązującego po ustaniu stosunku pracy. Uzasadnienie wyroku na dzień (...)

Co to jest umowa franchisingu?

Co to jest umowa franchisingu?

Jakie rodzaje franchisingu wyróżnia się? Umowa franczyzy należy do kategorii tzw. umów nienazwanych, co oznacza że nie istnieją żadne przepisy prawa, które regulowałyby obowiązkową zawartość takiej umowy oraz wskazywały, które z jej postanowień mają charakter (...)

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zanim pracodawca wprowadzi umowny zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, powinien dokładnie przemyśleć swoją decyzję, wobec którego pracownika wskazany zakaz będzie miał zastosowanie. Częstokroć zdarza się, iż pracodawcy, wprowadzają zakaz konkurencji wobec wszystkich zatrudnianych (...)

Zakaz konkurencji w umowach o pracę

Zakaz konkurencji w umowach o pracę

Co to jest pracowniczy zakaz konkurencji? Pracowniczy zakaz konkurencji jest to zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Dotyczy to nie tylko prowadzenia przez pracownika odrębnej działalności gospodarczej, lecz również wykonywania pracy w ramach umowy (...)

Co powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji?

Co powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji?

W sytuacji gdy pracownik posiada szczególnie ważne informacje, które w razie ujawnienia mogłyby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. ##baner## Co powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji? Przede (...)

Umowa o zakazie konkurencji jako skuteczna ochrona \

Umowa o zakazie konkurencji jako skuteczna ochrona \"know how\" pracodawcy - opinia prawna

Stan faktyczny Prowadzę firmę na swoje nazwisko, która "żyje" z opracowywania i sprzedaży nowych produktów. Część z nich jest chroniona w Urzędzie Patentowym RP, ale części rozwiązań nie jestem w stanie ten sposób zabezpieczyć. Zabezpieczenia od strony konkurencji wymagają (...)

Obowiązywanie zakazu konkurencji - opinia prawna

Obowiązywanie zakazu konkurencji - opinia prawna

Stan faktyczny Podczas podpisywania umowy o pracę podpisałem również klauzulę o zakazie konkurencji na okres 1 roku po ustaniu obowiązku pracy. Jednakże pracodawca zawarł w niej zabezpieczenie: ,, o ile Pracodawca nie oświadczy na piśmie inaczej. Po ustaniu stosunku pracy oświadczył na (...)

Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

Zmiany w finansowaniu służby zdrowia

Nowelizacja przepisów ma na celu podwyższenie nakładów na finansowanie ochrony zdrowia oraz reguluje kwestię przeznaczania tych środków na podwyższenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów oraz lekarzy rezydentów. Co przewiduje ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach (...)

Umowny zakaz konkurencji - opinia prawna

Umowny zakaz konkurencji - opinia prawna

Stan faktyczny Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą przedstawicieli handlowych. Zawarliśmy z nimi umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy oraz po ustaniu zatrudnienia. Chcieliśmy wiedzieć czy nasze umowy są prawidłowe tzn. czy są niepodważalne. Poza tym interesuje nas (...)

Umowa o zakazie konkurencji ochroną dla pracodawcy - opinia prawna

Umowa o zakazie konkurencji ochroną dla pracodawcy - opinia prawna

  Stan faktyczny   Mamy kilku pracowników grafików. Nie chcemy, aby wykonywali prac zleconych "na własną rękę" poza naszą firma. Czy domaganie się oświadczenia od pracownika, że nie będzie podejmował obcych zleceń jest dopuszczalne prawem? Czy należy się pracownikowi (...)

Klauzula zakazu konkurencji w umowie zlecenia

Klauzula zakazu konkurencji w umowie zlecenia

Jaką klauzulę antykonkurencyjną można zawrzeć w umowie zlecenia? Analiza umów cywilnoprawnych, w tym w szczególności umowy zlecenia, pokazuje, że strony bardzo często zamieszczają wśród postanowień umownych klauzulę dotyczącą zakazu konkurencji. Obowiązek powstrzymania (...)

Kiedy zaczyna obowiązywać zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy - opinia prawna

Kiedy zaczyna obowiązywać zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy - opinia prawna

Stan faktycznyProblem dotyczy klauzuli warunkowej w "Umowie o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i po jego zakończeniu". W punkcie dotyczącym zakazu konkurencji pracodawca zobowiązał pracownika do „powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej w czasie trwania (...)

Obowiązki komandytariusza

Obowiązki komandytariusza

  Obowiązek wniesienia wkładu Wkładem jest określone w umowie spółki świadczenie wspólnika, do którego zobowiązuje się on w związku z uczestnictwem w spółce. Art. 3 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH) wymienia wkład jako obligatoryjną postać współdziałania (...)

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w treści samej umowy o pracę jak również w osobnym dokumencie. Bardzo często zarówno pracodawcy jak i pracownicy zadają sobie pytanie: a co się dzieje po ustaniu stosunku pracy, jak długo trwa zakaz konkurencji, jak długo pracodawca (...)

Zakaz konkurencji między przedsiębiorcami - opinia prawna

Zakaz konkurencji między przedsiębiorcami - opinia prawna

Stan faktyczny Jedną z często występujących w obrocie między przedsiębiorcami umów jest umowa o podwykonawstwo. Taka umowa może być, zależnie od konkretnych okoliczności, na przykład umową o roboty budowlane, umową o dzieło, czy umową nienazwaną. Dość często umowy takie, choć zawierane (...)

Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy

Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy

Prawo pracy obejmuje przepisy określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, będących stronami stosunku pracy. Prezentujermy najistotniejsze informacje dotyczące obowiązków związanych z wykonyawniem pracy w ramach stosunku pracy.  Podstawowe obowiązki pracownika Zasadniczym (...)

Ochrona przed konkurencją po ustaniu zatrudnienia

Ochrona przed konkurencją po ustaniu zatrudnienia

Współcześnie przedsiębiorcy coraz częściej spotykają się z ryzykiem wyszkolenia współ/pracownika, który zdobywszy odpowiednie doświadczenie i wiedzę, usamodzielnia się i nierzadko staje się bezpośrednią dla nich konkurencją. O ile w warunkach wolnorynkowych w dłuższej (...)

Zakaz konkurencji a samozatrudnienie - opinia prawna

Zakaz konkurencji a samozatrudnienie - opinia prawna

Stan faktyczny Od roku 2001 do marca 2006 byłam zatrudniona na stanowisku handlowca, na zasadach tzw. samozatrudnienia. Do obowiązków wynikających z umowy zlecenia należało m.in. pozyskiwanie i obsługa klientów. Wynagrodzenie otrzymywane było przeze mnie miesięcznie (...)

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

Jakie zasady konkurencji obowiązują we Wspólnocie Europejskiej?  Wspólnota Europejska opiera się na zasadach swobody przepływu towarów oraz gospodarki wolnorynkowej i wolnej konkurencji, dając pierwszeństwo efektywnemu podziałowi zasobów (art. 102a i 105 pkt 1 (...)

Jak ustalić wysokość odszkodowania przy zakazie konkurencji? - opinia prawna

Jak ustalić wysokość odszkodowania przy zakazie konkurencji? - opinia prawna

Stan faktyczny Z moim poprzednim pracodawca wiązała mnie umowa o zakazie konkurencji, na mocy której należne mi odszkodowanie miało być wypłacone jednorazowo po zakończeniu 2-letniego okresu karencji. Po upływie tego terminu pracodawca wypłacił mi odszkodowanie stanowiące wyłącznie równowartość (...)

Zakaz konkurencji wygasa z chwilą przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę

Zakaz konkurencji wygasa z chwilą przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę

Nowe światło na interpretację przepisów o zakazie konkurencji rzuciło orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 2014 r. (sygnatura akt I PK 123/14) w sprawie o zapłatę odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji obowiązującego po ustaniu stosunku pracy. Uzasadnienie wyroku na dzień (...)

Co to jest umowa franchisingu?

Co to jest umowa franchisingu?

Jakie rodzaje franchisingu wyróżnia się? Umowa franczyzy należy do kategorii tzw. umów nienazwanych, co oznacza że nie istnieją żadne przepisy prawa, które regulowałyby obowiązkową zawartość takiej umowy oraz wskazywały, które z jej postanowień mają charakter (...)

Zakaz konkurencji w umowie o pracę

Zakaz konkurencji w umowie o pracę

Pracodawcy mogą zawierać z pracownikami dodatkowe umowy regulujące zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez pracowników na rzecz podmiotów konkurencyjnych dla pracodawcy. Jeżeli umowa o zakazie konkurencji zawierana jest na okres przypadający po ustaniu stosunku pracy, jej niezbednym (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Odmowa podpisania umowy lojalnościowej

Odmowa podpisania umowy lojalnościowej

Pracodawca wypowiedział umowę o pracę na czas nieokreślony. Wypowiedzenie cały czas biegnie. Czy pracodawca w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (którą sam wypowiedział) może zażądać podpisania umowy lojalnościowej? Jakie są konsekwencje nie wyrażenia na to zgody? (...)

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Jaki jest tryb wprowadzenia umowy lojalnościowej z pracownikiem do obowiązującej już umowy o pracę? Chodzi mi o obowiązek zwrotu kosztów szkolenia w całości lub odpowiednim stosunku, w razie niespełnienia warunku okresu minimalnego zatrudnienia u pracodawcy. Czy jest to forma aneksu do umowy, (...)

Umowa lojalnościowa a szkolenie pracownika

Umowa lojalnościowa a szkolenie pracownika

Pracodawca chce skierować pracownika na szkolenie (w znacznej mierze finansowane ze środków Unii Europejskiej). Pracownik w znaczący sposób podwyższy swoje kwalifikacje. Czy umowa zawarta z pracownikiem może przewidywać odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę przez pracownika? Chodzi (...)

Zwrot kosztów szkolenia przez byłego pracownika

Zwrot kosztów szkolenia przez byłego pracownika

Spółka z o.o. w lutym tego roku skierowała pracowników na kursy podnoszące kwalifikacje. Spółka pokryła koszty szkolenia, z pracownikami zostały podpisane umowy-porozumienia, w których między innymi jest zapis o zwrocie proporcjonalnej części kosztów w razie rozwiązania umowy o pracę (...)

Złamanie umowy lojalnościowej

Złamanie umowy lojalnościowej

Pracodawca w umowie ze mną określił, że w przyszłości mamy podpisać oddzielną \"umowę lojalnościową\". Czy jeśli odejdę do konkurencyjnej firmy, to wiązać się z tym będzie jakaś kara? Co do odpowiedzialności za naruszenie zakazu konkurencji, na gruncie takiej sytuacji należy stwierdzić, (...)

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Prowadząc Salon Fryzjerski, zacząłem kierować pracowników na kosztowne szkolenia w branży. Chciałbym zabezpieczyć się po ukończeniu cyklu tych szkoleń przed nagłym odejściem personelu z firmy. Proszę o podanie wzoru umowy lojalnościowej do zawarcia z pracownikiem jako załącznika umowy (...)

Odmowa podpisania umowy lojalnościowej

Odmowa podpisania umowy lojalnościowej

Pracodawca wypowiedział umowę o pracę na czas nieokreślony. Wypowiedzenie cały czas biegnie. Czy pracodawca w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (którą sam wypowiedział) może zażądać podpisania umowy lojalnościowej? Jakie są konsekwencje nie wyrażenia na to zgody? (...)

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Jaki jest tryb wprowadzenia umowy lojalnościowej z pracownikiem do obowiązującej już umowy o pracę? Chodzi mi o obowiązek zwrotu kosztów szkolenia w całości lub odpowiednim stosunku, w razie niespełnienia warunku okresu minimalnego zatrudnienia u pracodawcy. Czy jest to forma aneksu do umowy, (...)

Umowa lojalnościowa a szkolenie pracownika

Umowa lojalnościowa a szkolenie pracownika

Pracodawca chce skierować pracownika na szkolenie (w znacznej mierze finansowane ze środków Unii Europejskiej). Pracownik w znaczący sposób podwyższy swoje kwalifikacje. Czy umowa zawarta z pracownikiem może przewidywać odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę przez pracownika? Chodzi (...)

Zwrot kosztów szkolenia przez byłego pracownika

Zwrot kosztów szkolenia przez byłego pracownika

Spółka z o.o. w lutym tego roku skierowała pracowników na kursy podnoszące kwalifikacje. Spółka pokryła koszty szkolenia, z pracownikami zostały podpisane umowy-porozumienia, w których między innymi jest zapis o zwrocie proporcjonalnej części kosztów w razie rozwiązania umowy o pracę (...)

Złamanie umowy lojalnościowej

Złamanie umowy lojalnościowej

Pracodawca w umowie ze mną określił, że w przyszłości mamy podpisać oddzielną \"umowę lojalnościową\". Czy jeśli odejdę do konkurencyjnej firmy, to wiązać się z tym będzie jakaś kara? Co do odpowiedzialności za naruszenie zakazu konkurencji, na gruncie takiej sytuacji należy stwierdzić, (...)

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Prowadząc Salon Fryzjerski, zacząłem kierować pracowników na kosztowne szkolenia w branży. Chciałbym zabezpieczyć się po ukończeniu cyklu tych szkoleń przed nagłym odejściem personelu z firmy. Proszę o podanie wzoru umowy lojalnościowej do zawarcia z pracownikiem jako załącznika umowy (...)

"Lojalka" w zamian za koszty szkolenia

Firma wysłała pracownika na szkolenie. Ponieważ pokrywa ona wszystkie koszty szkolenia zawarto umowę z pracownikiem i zamieszczono w niej klauzulę, iż pracownik zobowiązuje się do zapłaty 100% kosztów jeśli w ciągu 12 miesięcy odejdzie z pracy, 50% - 18 miesięcy odejdzie z pracy, 25% 24 (...)

Lojalka w zamian za pokrycie kosztów szkolenia

Lojalka w zamian za pokrycie kosztów szkolenia

W umowie lojalnościowej określa się czas, jaki pracownik zobowiązuje się przepracować w firmie. Czy czas ten liczy się od momentu podpisania umowy, czy od momentu zakończenia szkolenia (np. w przypadku studiów podyplomowych po zakończeniu tych studiów)? Jeżeli w umowie nie zastrzeżono inaczej (...)

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Jaki jest tryb wprowadzenia umowy lojalnościowej z pracownikiem do obowiązującej już umowy o pracę? Chodzi mi o obowiązek zwrotu kosztów szkolenia w całości lub odpowiednim stosunku, w razie niespełnienia warunku okresu minimalnego zatrudnienia u pracodawcy. Czy jest to forma aneksu do umowy, (...)

"Lojalka" w zamian za koszty szkolenia

Firma wysłała pracownika na szkolenie. Ponieważ pokrywa ona wszystkie koszty szkolenia zawarto umowę z pracownikiem i zamieszczono w niej klauzulę, iż pracownik zobowiązuje się do zapłaty 100% kosztów jeśli w ciągu 12 miesięcy odejdzie z pracy, 50% - 18 miesięcy odejdzie z pracy, 25% 24 (...)

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Prowadząc Salon Fryzjerski, zacząłem kierować pracowników na kosztowne szkolenia w branży. Chciałbym zabezpieczyć się po ukończeniu cyklu tych szkoleń przed nagłym odejściem personelu z firmy. Proszę o podanie wzoru umowy lojalnościowej do zawarcia z pracownikiem jako załącznika umowy (...)

Lojalka w zamian za pokrycie kosztów szkolenia

Lojalka w zamian za pokrycie kosztów szkolenia

W umowie lojalnościowej określa się czas, jaki pracownik zobowiązuje się przepracować w firmie. Czy czas ten liczy się od momentu podpisania umowy, czy od momentu zakończenia szkolenia (np. w przypadku studiów podyplomowych po zakończeniu tych studiów)? Jeżeli w umowie nie zastrzeżono inaczej (...)

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jestem zatrudniony w pewnej firmie transportowej. Mam podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Musiałem również podpisać umowę o zakazie konkurencji na okres 6 miesięcy po ustaniu pracy. Czy da się jakoś ten zakaz obejść? Opinia prawna dla Państwa sporządzona powstała w oparciu (...)

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jestem zatrudniony w pewnej firmie transportowej. Mam podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Musiałem również podpisać umowę o zakazie konkurencji na okres 6 miesięcy po ustaniu pracy. Czy da się jakoś ten zakaz obejść? Opinia prawna dla Państwa sporządzona powstała w oparciu (...)

Zakaz konkurencji - nie określenie odszkodowania

Zakaz konkurencji - nie określenie odszkodowania

W mojej umowie o prace znajduje sie zakaz konkurencji po odejściu z firmy. Nie określono w nim kwoty odszkodowania za zakaz konkurencji. Umowa o zakazie nie jest osobna umowa, ale częścią umowy o pracę. Rozstałem się z firmą za porozumieniem stron. Odchodząc z firmy podpisałem oświadczenie, (...)

Odejście pracownika do konkurencji

Odejście pracownika do konkurencji

Mój tata prowadzi firmę usługowo - handlową zajmującą się sprzedażą części zamiennych do samochodów ciężarowych. Firma ma swoja bazę w Siedlcach i zatrudnia 20 osób. Na początku działalności byliśmy jedyna taka firma w Siedlcach. Przez ostatnie 10 lat powstały już 3 firmy konkurencyjne. (...)

Rezygnacja członka zarządu a szkoda spółki

Rezygnacja członka zarządu a szkoda spółki

Przez kilka lat pełniłem funkcje członka zarządu spółki z o.o. W związku z narastającym konfliktem z pozostałymi członkami zarządu złożyłem rezygnację i wypowiedziałem umowę o pracę. Spółka twierdzi, że moje odejście z firmy spowodowało utratę dealerstwa kilku produktów, które (...)

Zakaz konkurencji wraz z klauzulą dotyczącą kary umownej

Zakaz konkurencji wraz z klauzulą dotyczącą kary umownej

Podpisałam umowę o współpracę z ogólnopolskim przedsiębiorstwem. Czy pracodawca miał prawo zamieścić w niej zakaz konkurencji wraz z klauzulą, dotyczącą kary umownej na wypadek naruszenia tego zakazu? W przypadku, gdyby zakaz konkurencji wynikał ze stosunku pracy (np. umowy o pracę) (...)

Obowiązek zachowania tajemnicy bez lojalki

Obowiązek zachowania tajemnicy bez lojalki

Czy pracodawca rozwiązując umowę o pracę może wymagać zachowania tajemnicy o informacjach służbowych przez 3 lata? Nie zakazuje on pracy u konkurencji i tym samym nie wypłaca odszkodowania za taki zakaz, ale wymaga zachowania tajemnicy. Należy odróżnić zakaz konkurencji od nakazu zachowania (...)

Zakaz konkurencji wspólnika w spółce z o.o.

Zakaz konkurencji wspólnika w spółce z o.o.

W grudniu 2000 roku Spółka XYZ sp. z o.o. została założona przez 3 wspólników - Pana A, Pana B i Panią C. Każdy objął po 1000 udziałów. Udziały są równe, dają takie sama prawa. Nie ma żadnych uprzywilejowań. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów. Zarząd był 3 (...)

Tajemnica służbowa po ustaniu stosunku pracy

Tajemnica służbowa po ustaniu stosunku pracy

Mam w umowie o pracę zapisane, że nie będę zdradzał tajemnic firmy przez 2 lata po upływie zatrudnienia. Nie mam umowy o zakazie konkurencji. Czy jeśli podejmę działalność konkurencyjną po rozwiązaniu umowy z obecnym pracodawcą to mi coś grozi? Przecież nie ujawniam nikomu tajemnic, tylko (...)

Zakaz konkurencji bez ograniczeń terytorialnych

Zakaz konkurencji bez ograniczeń terytorialnych

W umowie o zakazie konkurencji nie było zastrzeżonego terytorium na którym nie mógłbym podejmować pracy. Czy oznacza to, że jestem zobowiązany do nie konkurowania na obszarze całego kraju? Umowa o zakazie konkurencji może obowiązywać na ograniczonym terenie lub bez ograniczeń w tym zakresie. (...)

Zatrudnienie na umowę o pracę i zlecenie

Zatrudnienie na umowę o pracę i zlecenie

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony. Czy mogę być dodatkowo zatrudniana na umowę zlecenie przez inna niekonkurencyjną firmę? Na jaki najdłuższy okres czasu może być podpisana umowa zlecenie i jak długo można takie umowy podpisywać bez przerwy? Tak- może Pan/i. (...)

Ustalenie zakresu działalności konkurencyjnej pracownika

Ustalenie zakresu działalności konkurencyjnej pracownika

Pracodawca proponując mi umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy umieścił w niej, oprócz powielenia art. 101(1) KP, zapis: \"Pracownik zobowiązuję się, iż w okresie zatrudnienia u Pracodawcy nie podejmie, bez uzyskania uprzedniej pisemnej zgody Pracodawcy, żadnego dodatkowego (...)

Umowa zlecenie a zakaz konkurencji

Umowa zlecenie a zakaz konkurencji

Czy pracodawca zatrudniający pracowników na umowę zlecenie, ma prawo żądać podpisania klauzuli o zakazie konkurencji? Jeśli tak, to czy zakaz ten może rozciągać się na okres dłuższy niż czas określony na realizację zlecenia? Umowa o zakazie konkurencji regulowana przepisami kodeksu (...)

Odszkodowanie za zakaz konkurencji

Odszkodowanie za zakaz konkurencji

Pracownik podpisał umowę o zakazie konkurencji. Umowa o pracę została rozwiązana i obecnie pracodawca będzie przez rok (takiego okresu po ustaniu stosunku pracy dotyczy umowa) wypłacać w cyklach miesięcznych odszkodowanie, o którym mowa w umowie o zakazie. Zapis brzmi: \"W zamian za wykonywanie (...)

Zakaz konkurencji a umowa agencyjna

Zakaz konkurencji a umowa agencyjna

Czy osoba pracująca na podstawie umowy agencyjnej może zostać zobligowana do przestrzegania umowy zakazu konkurencji? Informujemy że art. 760 Kodeksu cywilnego wprowadza obowiązek zachowania przez każdą ze stron lojalności wobec drugiej strony. Z nakazu lojalności względem swego kontrahenta (...)

Obliczanie odszkodowania za zakaz konkurencji

Obliczanie odszkodowania za zakaz konkurencji

W Firmie zawarliśmy umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia dla wybranych grup zawodowych, jednakże dużym problem stanowi zasada naliczania kwoty 25 % wynagrodzenia pracownika. Czy jeżeli w/w umowa została zawarta na okres 6 miesięcy - wynagrodzenie nalicza się za okres wstecz analogicznie (...)