Umowa współpracy

Pytanie:

"Jakiego rodzaju umowę powinny zawrzeć dwie firmy, które nawiązują współpracę polegającą na tym, że pracownicy jednej na majątku i z materiałów drugiej produkują wyroby, na które zamówienia ma również ta druga firma i ona je będzie sprzedawać? Praktycznie więc rozliczenie między tymi firmami obejmować będzie tylko robociznę naliczaną według umówionej ceny wykonania jednostki wyrobu. Czy uzyskiwanie przez firmę przychodu z tytułu sprzedaży pracy swoich pracowników innej firmie jest ujęte odrębnie w PKD i wymaga zarejestrowania? Jaka w tym przypadku jest stawka podatku VAT? Czy może zgodnie z prawem funkcjonować firma, która całość przychodu uzyskuje tylko ze sprzedaży pracy swoich pracowników?"

Odpowiedź prawnika: Umowa współpracy

W obrocie gospodarczym bardzo wiele przedsiębiorstw funkcjonuje poprzez „sprzedaż pracy swoich pracowników”. W praktyce istnieją jednak takie firmy, które w działalności w ogóle nie korzystają z własnych środków materiałowych, ale świadczą usługi na rzecz kontrahentów na ich materiale, a ponadto korzystają również z ich środków (np. maszyn, urządzeń, itp.).

Z pytania można wywnioskować, że prowadzona przez podatnika działalność nie ma nic wspólnego z pośrednictwem pracy, lecz że firma podatnika świadczy usługi na rzecz innego kontrahenta poprzez pracę jej pracowników. Należy bowiem zwrócić uwagę, że pod symbolem 74.50.A PKD (Działalność związana z pośrednictwem pracy) sklasyfikowano min.  wynajmowanie do pracy własnych pracowników przez podmioty gospodarki narodowej innym podmiotom na podstawie umowy. Można się jednak domyślać, że w pytaniu chodzi po prostu o umowę, zawartą przez dwa niezależne podmioty gospodarcze, w ramach której jeden podmiot wykona na rzecz drugiego podmiotu usługę (wyprodukuje towar), za pomocą swoich pracowników, których temu drugiemu podmiotowi nie będzie wynajmować. Dla ważności takiej umowy nie ma znaczenia, że jej przedmiot zostanie wykonany w części lub w całości na materiale i majątku zlecającego.

Z pytania nie wynika, co ma być dokładnie przedmiotem umowy, a może to mieć znaczenie dla określenia charakteru umowy między stornami. Umowa ta będzie zbliżona z pewnością do umowy dostawy, przez którą art. 605 Kodeksu cywilnego rozumie zobowiązanie się dostawcy do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie oraz zobowiązanie się odbiorcy do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny. Strony mogą zawrzeć każdą umowę współpracy, która będzie określała ich wzajemne prawa i obowiązki, nawet taką, która nie została określona w Kodeksie cywilnym ani w żadnym innym akcie prawnym (tzw. umowa nienazwana).

Jeśli przedmiotem usługi będzie wyprodukowanie towarów dla kontrahenta, usługi te będą opodatkowane podstawową stawką podatku VAT (22%).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika