Umowa z zagranicznym przedsiębiorcą

Pytanie:

17 kwietnia 2003 roku wpłynął do naszej firmy druk zamówienia w języku angielskim na reklamę w katalogu European City Guide, od firmy, która ma siedzibę w Hiszpanii. Pracownik, przekonany, że chodzi o gratisową wizytówkę firmy (tak sugerował zapis tłustym drukiem na początku zamówienia) wypełnił, podpisał i wysłał do nadawcy. Po pewnym czasie okazało się, drobnym drukiem na dole jest dodana informacja, że edycja kosztuje 817 EUR i poza tym podpisanie zamówienia pociąga za sobą obowiązek wykupienia trzech kolejnych, rocznych wydań. Czy ma znaczenie fakt, że pracownik podpisujący zamówienie nie miał uprawnień do zaciągania w imieniu spółki zobowiązań finansowych? Czy ma zastosowanie tutaj ustawa o obowiązku używania języka polskiego przy podpisywaniu tego rodzaju umów?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Umowa z zagranicznym przedsiębiorcą

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem na terytorium naszego kraju w obrocie z udziałem konsumentów oraz przy wykonywaniu przepisów z zakresu prawa pracy używa się języka polskiego, jeżeli konsument lub osoba świadcząca pracę ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w chwili zawarcia umowy oraz umowa ma być wykonana lub wykonywana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w obrocie bez udziału konsumentów używa się języka polskiego, jeżeli obrót ten jest wykonywany przez podmioty takie jak organy administracji państwowej, organy samorządu terytorialnego czy inne podmioty wykonujące funkcje publiczne. Jak więc widać z powyższego obowiązek zawierania umów w języku polskim nie dotyczy obrotu profesjonalnego.

Z uwagi na fakt, że umowę zawarły dwie firmy mające siedziby w dwu różnych krajach, należy rozstrzygnąć, prawo którego z tych państw będzie właściwe. Do zobowiązań z umowy sprzedaży rzeczy ruchomych lub umowy dostawy właściwe jest prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę albo miejsce zamieszkania sprzedawca lub dostawca. Z kolei do zobowiązań, które można zaliczyć do grupy umów o świadczenie usług, czyli do zobowiązań z umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, umowy komisu, umowy przewozu, umowy spedycji, umowy przechowania, umowy składu stosuje się prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę albo miejsce zamieszkania przyjmujący zamówienie, przyjmujący zlecenie, agent, komisant, przewoźnik, spedytor, przechowawca lub przedsiębiorstwo składowe. Natomiast jeśli nie można ustalić siedziby albo miejsca zamieszkania strony określonej w paragrafie poprzedzającym, stosuje się prawo państwa, w którym umowa została zawarta. Jednoznaczne zakwalifikowanie umowy, która została zawarta w opisanym przypadku, nie jest możliwe bez dokładnego zapoznania się z jej treścią. Wydaje się jednak, iż w opisanym przypadku właściwe będzie prawo hiszpańskie.

Co do pytania dotyczącego możliwość skutecznego zaciągania zobowiązań wobec firmy, to znaczenie ma przede wszystkim zakres obowiązków pracownika i zakres oraz typ czynności, do podejmowania których jest on umocowany. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż niezgodność działania pracownika z udzielonymi mu przez pracodawcę instrukcjami i wskazówkami albo z celem pełnomocnictwa nie ma znaczenia w stosunkach zewnętrznych. Pracodawca ponosi konsekwencje działań podjętych w jego imieniu przez pracownika.

Potrzebujesz porady prawnej?

Płatności między przedsiębiorcami

Płatności między przedsiębiorcami

Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów płatności dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami bez pośrednictwa rachunku płatniczego Szef KAS przypomniał, że przedsiębiorcy obowiązani są dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem (...)

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

Jak przedsiębiorcy i konsumenci mogą płacić za transakcje? Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, zależy od wielkości kwoty (...)

Zwyczaj ważniejszy niż prawo?

Zwyczaj ważniejszy niż prawo?

Zwyczaj ważniejszy niż prawo?             Każdy biznes jest inny, każda działalność ma swoją specyfikę, każdy przedsiębiorca ma inne pomysły na sukces. Nie ma jednak skutecznego biznesu bez empatii, tak jak nie ma żadnego biznesu bez (...)

Jak odpowiednio zabezpieczyć się przy współpracy z kontrahentem zagranicznym?

Jak odpowiednio zabezpieczyć się przy współpracy z kontrahentem zagranicznym?

Co raz więcej polskich przedsiębiorców rozpoczyna współpracę z kontrahentami zagranicznymi. Niewątpliwie dużym ułatwieniem dla nich jest już samo członkostwo Polski w Unii Europejskiej, której przyświeca za cel rozwój wzajemnej współpracy państw członkowskich (...)

Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023

Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023

Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (...)

Rozliczenie PIT przez Ukraińców dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce

Rozliczenie PIT przez Ukraińców dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce

Poznaj zasady rozliczenia PIT przez rezydentów podatkowych Ukrainy dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce.   ##baner## Twoje obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego zależą od tego: w jaki sposób zostałeś zatrudniony i jak są kwalifikowane (...)

Ulga w PIT na działalność badawczo-rozwojową

Ulga w PIT na działalność badawczo-rozwojową

Poznaj zasady odliczania tzw. kosztów pracowniczych w ramach działalności badawczo-rozwojowej (ulgi B+R). To instrument, który efektywnie obniża wysokość podatków dochodowych płaconych przez podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Popularność (...)

Zasady rozliczania dochodów uzyskanych w 2021 r. z zatrudnienia w Polsce rezydentów podatkowych Ukrainy

Zasady rozliczania dochodów uzyskanych w 2021 r. z zatrudnienia w Polsce rezydentów podatkowych Ukrainy

Rozliczenie dochodów uzyskanych w 2021 roku z zatrudnienia w Polsce - ważne dla rezydentów podatkowych Ukrainy (polskich nierezydentów) Obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego zależą od tego: w jaki sposób zostałeś zatrudniony i jak są kwalifikowane Twoje (...)

Wykaz podatników VAT

Wykaz podatników VAT

20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz się, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaśnienia (...)

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Co to jest leasing finansowy w podatku dochodowym?  Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki:   umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, (...)

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku?  Zgodnie z treścią art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: „ustawa – prawo bankowe) umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega (...)

Biura informacji gospodarczej - sposób na nierzetelnych kontrahentów

Biura informacji gospodarczej - sposób na nierzetelnych kontrahentów

Jeśli Twój kontrahent okazał się być nierzetelny możesz ustrzec innych na przyszłość – możesz skorzystać z usług biura informacji gospodarczej (dalej: biuro), zajmującego się udostępnianiem takich właśnie informacji. Udostępnianie informacji gospodarczej polega na przekazywaniu (...)

Ulga na działalność badawczo-rozwojową w zeznaniu PIT za 2017 rok

Ulga na działalność badawczo-rozwojową w zeznaniu PIT za 2017 rok

Podatnik, który prowadził w 2017 r. pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub tzw. podatkiem liniowym, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. O jaką "działalność (...)

Praca za granicą

Praca za granicą

Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej podejmowanie pracy w państwach członkowskich UE i EFTA stało się znacznie łatwiejsze. Polacy mogą obecnie swobodnie podejmować zatrudnienie we wszystkich państwach członkowskich UE, EOG (obok państw UE również Islandia, Lichtenstein i Norwegia) (...)

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług na terytorium Polski

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług na terytorium Polski

Zobacz, jakie są formalności związane z delegowaniem pracowników do Polski. Jesteś zagranicznym przedsiębiorcą, który planuje delegowanie pracowników do świadczenia usług na terytorium Polski? Jeżeli tak, powinieneś wiedzieć, że będziesz musiał spełnić pewne obowiązki. (...)

Czy wiesz, za co i komu płacisz?

Czy wiesz, za co i komu płacisz?

Nie trać głowy na urlopie Wynajem hulajnogi elektrycznej, powerbanków, rowerów, skuterów czy samochodów – to banalne. Czy zatem może powodować długotrwałe konsekwencje finansowe? Zanim zamówisz usługę, zapoznaj się z jej warunkami. Sprawdź, czy (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Jak zadbać o bezpieczeństwo przy pracy za granicą?

Jak zadbać o bezpieczeństwo przy pracy za granicą?

Agencje zatrudnienia potrafią znaleźć studentowi wymarzoną, wakacyjną pracę za granicą. Pod warunkiem, że student znajdzie najpierw właściwą agencję. Wakacje to dla wielu studentów doskonała pora na zagraniczne wyjazdy, podczas których zwiedzanie nowych zakątków (...)

Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość

Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość

Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć (...)

Obowiązki komandytariusza

Obowiązki komandytariusza

  Obowiązek wniesienia wkładu Wkładem jest określone w umowie spółki świadczenie wspólnika, do którego zobowiązuje się on w związku z uczestnictwem w spółce. Art. 3 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH) wymienia wkład jako obligatoryjną postać współdziałania (...)

Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców

Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców

Nowa ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – obowiązująca od 21 kwietnia 2007 r. - określa warunki rozwoju i ochrony konkurencji oraz zasady podejmowanej w interesie publicznym ochrony interesów przedsiębiorców i konsumentów. Reguluje też zasady (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zasady prowadzenia współpracy między firmami

Zasady prowadzenia współpracy między firmami

Jakie są formy współpracy z firmą zagraniczną w dziedzinie przedstawicielstwa danej firmy na terenie naszego kraju, gdzie szukać przepisów regulujących taką współpracę? Rozumiem, że Pańskie (...)

Pracownik jako płatnik składek na FGŚP

Pracownik jako płatnik składek na FGŚP

Osoba zatrudniona przez firmę zagraniczną przejęła funkcję płatnika składek. Zatem odprowadza składki ZUS za zagranicznego pracodawcę. Czy pracodawca zagraniczny zobowiązany jest opłacać składki (...)

Odpowiedzialność agencji pośrednictwa pracy

Odpowiedzialność agencji pośrednictwa pracy

Jesteśmy agencją pośrednictwa pracy zagranicą. Mamy zawartą umowę z pracodawcą zagranicznym o dostarczaniu pracowników na określone stanowiska. Pracownicy nie zawierają umów z nami, ale w Polsce (...)

Wygaśnięcie a przedawnienia uprawnień z rękojmi

Wygaśnięcie a przedawnienia uprawnień z rękojmi

W 2001 r. zakończyła się budowa obiektu. W umowie przewidziany był 3 letni okres gwarancji i 2 letni okres rękojmi. Budynek od początku posiadał usterki. Już w 2003 r. część obiektu została (...)

Firma angielska a remont

Firma angielska a remont

Czy do remontu nieruchomości znajdującej mogę użyć firmy zagranicznej (angielskiej)? Czy faktura londyńskiej firmy będzie uznana przez polski skarbowy? Z treści pytania niestety nie wynika, gdzie (...)

Język zawarcia umowy w Polsce z obcokrajowcem

Język zawarcia umowy w Polsce z obcokrajowcem

W przypadku zawierania umowy z dostawcą zagranicznym jaki język kontraktu obowiązuje? Jak ustala się właściwość sądu, na ile polski partner handlowy ma prawo wyboru w zakresie stosowania prawa (...)

Prowadzenie działalności przez osobę zagraniczną

Prowadzenie działalności przez osobę zagraniczną

Czy przedsiębiorca zagraniczny, w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, może zarejestrować w Polsce działalność gospodarczą tylko w formie oddziału swojego przedsiębiorstwa (...)

Fachowiec źle wykonał swoją pracę-jak domagać się odszkodowania?

Fachowiec źle wykonał swoją pracę-jak domagać się odszkodowania?

Wynająłem Pana który miał położyć kafelki. Niestety swoją pracę wykonał co najmniej źle, przez część z nich już poodpadała. Fachowiec nie kwapi się do naprawy swoich błędów. W dodatku (...)

Obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia pożyczki

Obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia pożyczki

Sp. z o.o. zarejestrowana w Polsce chce udzielić pożyczki innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (pożyczkodawca nie ma wpisanej w KRS działalności związanej z udzielaniem pożyczek). (...)

Uszkodzony towar - odstąpienie od umowy

Uszkodzony towar - odstąpienie od umowy

Otrzymałem przesyłką kurierską od osoby prywatnej używany mebel. Niestety dotarł uszkodzony. Wysyłający zgodził się, iż stan odebranego mebla różni się od wysłanego(zdjęcia przed wysyłką (...)

Przedłużenie umowy ubezpieczenia OC

Przedłużenie umowy ubezpieczenia OC

Zgodnie z przepisami w przypadku nie wypowiedzenie umowy OC pojazdów mechanicznych, zostanie ona przedłużona na kolejny okres. Czy jest możliwość, aby została ona samoczynnie przedłużona na innych (...)

Odszkodowanie za przeprowadzony gazociąg na działce.

Odszkodowanie za przeprowadzony gazociąg na działce.

Przez moją działkę zostanie przeprowadzony gazociąg. Z umowy którą podpisałem, wynika że jedynie dostanę odszkodowanie za szkody wyrządzone w trakcie budowy. Czy istnieje szansa na zerwanie tej (...)

Odszkodowanie za utracone zyski

Odszkodowanie za utracone zyski

W wyniku źle wykonanych prac remontowych nastąpiła awaria w mieszkaniu, które wynajmuję. Wypłacono mi odszkodowanie z polisy OC firmy, która wykonywała prace remontowe. Podpisaliśmy z najemcami (...)

Umowa o dzieło a składki ZUS

Umowa o dzieło a składki ZUS

Firma X zatrudniała osobę w ramach umowy o pracę. Została rozwiązana umowa o pracę, a następnie były pracownik zaczął współpracować z firmą Y na podstawie umowy o dzieło. Wspólnikami w (...)

Umowa agencyjna

Umowa agencyjna

Prowadzę działalność gospodarczą, mam podpisaną umowę agencyjną z firmą meblarską. Umowa agencyjna jest podpisana między Firmą meblarską a firmą X działającą na podstawie wpisu do ewidencji. (...)

FORUM PRAWNE

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

Dręczy mnie Ultimo

Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...)

ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce

ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące (...)

UMOWA O DZIELO Z PODMITEM ZAGRANICZNYM???

UMOWA O DZIELO Z PODMITEM ZAGRANICZNYM??? Witam, Czy ja jako polski student, mieszkajacy na stale w Polsce moze wykonac strone WWW firmie z Austrii na podstawie Umowy o Dzielo? A jezeli TAK to kto z nas (...)

Spółka cywilna - jej obecna sytuacja

Spółka cywilna - jej obecna sytuacja Poszukuje wyjasnienia obecnej sytuacji spolki cywilnej. dotychczas znalazlem jedynie informacje szczatkowe. rozumiem, ze kazdy ze wspolnikow rejestruje sie jako przedsiebiorca (...)

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja Mam problem z pośrednikiem (SendIt) firmy kurierskiej UPS. Wysyłałam za pośrednictwem tej firmy przesyłki, ok 450 od marca 2012 roku do końca września (...)

mieszkanie/lokal z licytacji komorniczej

mieszkanie/lokal z licytacji komorniczej Witam Mam mały problem... Kupiłem mieszkanie na licytacji komorniczej. Mieszkanie (odrębna własność) a dodatkowo udział w gruncie i częściach wspólnych (...)

Szanowni Państwo! Piszę z zapytaniem o prawomocność roszczeń serwisu Pobieraczek.pl...

Szanowni Państwo! Piszę z zapytaniem o prawomocność roszczeń serwisu Pobieraczek.pl... Szanowni Państwo! Piszę z zapytaniem o prawomocność roszczeń serwisu Pobieraczek.pl... Szanowni Państwo! Piszę (...)

problem z kontrahentem

problem z kontrahentem Witam, jestem przedsiębiorcą, zajmuje się usługami finansowymi. W lutym br roku otrzymałem w formie elektronicznej (email) umowę do podpisania z firmą na której rzecz miałem (...)

Problem z uzyskaniem wypłaty - praca bez umowy

Problem z uzyskaniem wypłaty - praca bez umowy Witam, chciałabym prosić o pomoc ... pracowałam ponad pół roku dla dużej firmy (praca biurowa). Przez pierwsze 3 mc na umowie zlecenie, później już (...)

Jak sprzedac udziały w spółce z o.o.?

Jak sprzedac udziały w spółce z o.o.? Po śmierci mojego Ojca stałam się wlascicielka udzialow w społce z o.o., które to udzialy sa juz prawnie moja wlasnoscia, po przeprowadzeniu sprawy spadkowej. (...)

Porady prawne